Ralli dünyası Finlandiya’ya kilitlendi

Dünya Ralli Şampiyonası tüm hızıyla devam ederken ralli severlerin gözü 28 – 30 Temmuz’da rallinin anayurdu Finlandiya’da koşulacak Neste Oil Rallisi’ne çevrildi.

Haziran ayında çok sıcak bir havada koşulan Yunanistan Rallisi’nde hem birbirlerine, hem de zorlu hava şartlarına karşı yarışan takımları, şampiyonanın en keyifli parkurlarından biri olan Finlandiya Neste Oil Rallisi’nde rekabetin iyice kızışacağı müthiş bir mücadele bekliyor.
Finlandiya’nın hemen öncesinde Dünya Ralli Şampiyonası’nın 7. ayağı olan Yunanistan Acropolis Rallisi Citroen’in genç Fransız pilotu Sebastien Ogier’in zaferiyle sonuçlanmıştı. Sebastian Loeb yarışı ikinci sırada bitirirken, Castrol EDGE’in desteklediği Ford Abu Dhabi Dünya Ralli Takımı pilotu Mikko Hirvonen, Ford Fiesta RS ile Sebastien Loeb’un 3 saniye, yarışı kazanan Sebastien Ogier’in ise 13 saniye arkasında tamamlayarak üçüncülüğü elde etmişti.

Şampiyonanın bugüne kadarki 7 yarışının ardından, Finlandiya öncesinde Takımlar Klasmanında ilk üç şöyle sıralanıyor: Citroen Total Word Rally Team (250 puan), Ford Abu Dhabi Word Rally Team (195 puan), M-Sport Stobart Ford Rally Team (87 puan).
Şampiyonanın tamamlanmasına son 5 yarış kala Genel Klasmanda Sebastien Loeb 146 puanla birinci, Mikko Hirvonen 129 puanla ikinci, son şampiyon Sebastien Ogier 124 puanla üçüncü sırada, Jari-Matti Latvala 76 puanla dördüncü ve Petter Solberg ise 73 puanla beşinci sırada yer alıyor.

Dünyada en çok kişi tarafından izlenen sayılı yarışlardan Finlandiya Rallisi’nin Citroen takımı ile Castrol EDGE destekli Ford Abu Dhabi takımı arasında başa baş bir mücadeleye tanık olması bekleniyor.

Konu İlgili Diğer Haberler

Yeni i20 WRC, 2015 Ortasına Yetişecek

Yeni i20 WRC, 2015 Ortasına Yetişecek

Hyundai 2015 sezonuna halen kullanmakta oldukları i20 WRC ile girecek, beklenen model değişimi 2015 sezon ortasını bulacak. Frankfurt merkezli takım i20 otomobilinin geliştirilme sürecini devam ettiriyor. Henüz bir yaşındaki i20 WRC otomobilin yerini alacak yeni versiyonu önümüzdeki hafta ilk...

FIA Çıkış Arıyor : Ralliye Pitstop Olur Mu?

FIA Çıkış Arıyor : Ralliye Pitstop Olur Mu?

Dünya Ralli Şampiyonası'na (WRC) ilgiyi arttırma çalışmaları farklı seçeneklerin ortaya atılması ile devam ediyor. Son olarak WRC Müdürü olarak ilan edilen Michele Mouton etap içinde zorunlu lastik değiştirme seçeneğinin yarış düzenine eklenmesi konusunda görüşler olduğunu belirtti. Bu görüşü...

Citroen DS3 R5, Chardonnet ile WRC2′de İlk Yarışına Çıkıyor

Citroen DS3 R5, Chardonnet ile WRC2'de İlk Yarışına Çıkıyor

Geçtiğimiz sezon WRC3 kategorisi içinde düzenlenen Citroen Top Driver'de ilk sırayı alan ve ödül olarak da bu sezon DS3 R5 ile WRC2'de yarışmaya hak kazanan Sebastien Chardonnet, ilk yarışına Sardinya Rallisi'nde çıkacak. Citroen DS3 R5, DS3 WRC'nin DNA'sını ve karakteristiğini yeni nesil...