İsveç’te Ford Fiesta şovu

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

2011 Dünya Ralli Şampiyonasının açılış yarışında Ford Fiesta RS WRC’ler podyumun tamamını işgal ederek gövde gösterisi yaptı.

Son güne 15 saniye önde başlayan Fin Mikko Hirvonen, son etaba kadar temkinli pilotajıyla pozisyonunu korudu ve sezona galibiyetle başladı. Bu, Mikko’nun İsveç’te ikinci galibiyeti olarak istatistiklere geçti. Ayrıca bu Mikko’nun Ford’la birlikte 13. galibiyeti ve bu onu Ford’un WRC’de en başarılı pilotu yapıyor. Bir başka Fiesta pilotu Mads Ostberg, sürpriz bir performansla genel klasmanda ikinciliği elde etti. İlk günden ele geçirdiği liderliği ikinci günde Mikko’ya kaptırsa da, sadece 6,5 saniyelik farkla podyumda yerini almasını bildi ve 2011’de adından daha çok söz ettireceğinin sinyallerini verdi. Ford Fabrika pilotlarından Jari-Matti Latvala ise üçüncü olarak hem kendisi hem de takımı için çok önemli puanlar kazandı.

Yarışı en iyi sırada bitiren Citroen pilotu Sebastien Ogier, yeni DS3 WRC’si ile dördüncü olarak kendine verilen görevi en iyi şekilde yerine getirdi. İsveç’te sadece ikinci kez start almasına rağmen Ogier zirveye oldukça yakın kalarak rekabetten kopmadı. Sondan bir önceki etapta kar kümesine çarparak zaman kaybedip beşinciliğe gerilese de, ilk kez düzenlenen Powerstage etabında dördüncülüğe tekrar tırmandı ve bu sonuçla destekçilerini sevindirdi. Ayrıca bu son etapta en iyi zamanı yaparak, yeni kurallar gereği Dünya Ralli Şampiyonası için fazladan 3 puan kazanmış oldu.

Petter Solberg için herhalde kariyerinin en ilginç yarışı oldu. Normal etapta, yani normal trafiğe açık yolda, 80 km/h olan hız sınırını 112 km/h ile aşında radara yakalandı. İsveç’te kurallar gereği hız sınırını 30 km/h aşarsanız ehliyetinize derhal el konuyor ve araç kullanmaktan men ediliyorsunuz. Son etaba gelindiğinde genel klasman dördüncülüğünde bulunan Petter Solberg, çaresiz direksiyonu kopilotu Chris Petterson’a devretti. Chris yaptığı açıklamada :” Hız sınırının üstünde kullanırken yakalandık. Herkes gibi biz de bu kurlarla uymak zorundayız, yol güvenliği Dünya Ralli Şampiyonasının en önemli mesajlarından biridir. Bunun cezasına katlanmak zorunda kaldık.” dedi ve ekledi:
“Bu işi yapacaksanız şanına yakışır şekilde yapmalısınız. Hayatımda ilk geçtiğim etap, dünya Ralli Şampiyonasının karla kaplı İsveç etaplarından biri ve altımda yepyeni bir Citroen DS3 WRC var, üstelik ilk kez düzenlenen Powerstage etabı ve tüm dünya canlı olarak izliyor. Hiç gergin değildim. 60km/h ortalamanın üzerinde kalmam, Loeb’in önünde yarışı bitirmemize yetiyordu ve başardık. İnanılmaz bir tecrübeydi ama asıl olan beşinciliğimiz koruduk ve puanları kazanmasını bildik.”

Yarışı altıncı sırada bitiren Sebastien Loeb, yarışın ilk günü ilk sırada etaba çıkmasının verdiği dezavantajla farkın açılmasına engel olamamıştı. Her ne kadar ikinci ve üçüncü gün temposunu yükseltse ve birkaç etapta en iyi zamanı elde etse de ancak altıncılığa kadar tırmanabildi.

Sezon, hem yeni nesil 1,6 turbo otomobilleri, hem powerstage gibi canlı yayın imkanı veren ve fazladan puan kazandıran aktiviteleri ve hem de yeni puantaj sistemiyle başlamış oldu. İsveç, zorlu doğa koşulları, -25 dereceye varan soğuğu ve karlı etaplarıyla geride kalırken, ekipler bir sonraki ayak olan Meksika için çalışmalarına başladılar bile. Meksika Rallisi İsveç’ten tamamen farklı karaktere ve iklime sahip. Toprak etapta ilk kez görülecek olan yeni nesil WRC’ler, sezonun kalanı için az çok neler olacağı ile ilgili ipuçlarını orada verecek.

İsveç Rallisi sonrası Şampiyonada puan durumu şöyle:

Sıra Sürücü Ülke Marka Puan
01 Mikko Hirvonen FIN Ford 25
02 Mads Østberg NOR Ford 18
03 Jari-Matti Latvala FIN Ford 16
04 Sébastien Ogier FRA Citroën 15
05 Petter Solberg NOR Citroën 10
06 Sébastien Loeb FRA Citroën 10
07 Per-Gunnar Andersson SWE Ford 6
08 Kimi Räikkönen FIN Citroën 4
09 Matthew Wilson GBR Ford 2
10 Khalid Al Qassimi ARE Ford 1

Sıra Takım Puan
1 Ford Abu Dhabi World Rally Team 40
2 Citroën Total World Rally Team 22
3 M-Sport Stobart Ford World Rally Team 18
4 Ice1 Racing 8
5 Team Abu Dhabi 6
6 FERM Power Tools Rally Team 4
7 Monster World Rally Team 2

[/one_half]

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: