Ortadoğu Sezonu Katar’da açıldı..

Kategori : MERC

Ortadoğu Ralli Şampiyonası’nda (MERC) 2011 sezonu Katar’da gerçekleşen organizasyonla başladı. Katar Motosiklet ve Otomobil Federasyonu (QMMF) tarafından organize edilen ralli Cuma ve cumartesi günleri geçilen 269 kilometrelik tamamı toprak 12 özel etaptan oluştu.

Katar’ın başkenti Doha’da yer alan startın ardından ekipler ilk gün geçecekleri 6 zorlu etap için yola çıktılar. İlk üç etapta en iyi zamanı yaparak bekleneni veren 6 kez Ortadoğu Ralli Şampiyonu Nasser Al Attiyah, otomobilinde baş gösteren şaft problemi nedeniyle dördüncü etaptan itibaren ciddi zaman kaybetti. Ford Fiesta S2000 ile yarışan Al Attiyah, servis ekibi Autotek’in tüm çabalarına rağmen istediği performansı yakalayamadı ve günü ikinci sırada tamamladı.

Bir başka Katarlı yarışmacı Mubarak Al Hajri, Subaru Impreza’sının direksiyonunda ilk günü lider tamamlayarak büyük sürpriz yaptı. Bir Ortadoğu Şampiyonası ayağını kazanan ilk bireysel yarışmacı olmak için çok çaba sarfetse de, başaramadı.

İngiltere’den sipariş edilen Şaft, bir gecede ancak Frankfurt’a kadar gelebilince, Al Attiyah’ın Fiesta’sında kaynak ve cıvatalarla tutturulan şaftın balans yapmadan ve kırılmadan çalışmasını beklemekten başka yapacak bir şey kalmadı. Tüm bu sorunlara rağmen ikinci güne en iyi zamanı yaparak başlayan Al Attiyah, Takım direktörü Ken Skidmore tarafından, yapılan tamiratın çok da dayanıklı olmayabileceği konusunda uyarılınca, tempoyu düşürdü. Bu düşük tempoya rağmen rallinin sonunda 1dk56,3” farkla kazanmasını bildi.

Henüz Ocak ayı başında bir VW Touareg ile Dakar Rallisini kazanan Al Attiyah, MERC sezonunun açılış rallisini evinde kazanmayı başararak, uluslararası arenada dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Vatandaşı Al Hajri ise ilk gün elde ettiği liderliği koruyamadı ancak ralliyi ikinci sırada tamamladı ve hedefine yaklaştı.

İlk günü üçüncü sırada tamamlayan Abdulaziz Al Kuwari, iki etapta en iyi zamanı da yaparak liderlikteki isteğini ortaya koydu ancak ikinci gün son etapta baş gösteren Şanzıman arızasıyla yarış dışı kalmaktan kurtulamadı. Toksport’un hazırladığı EVO10 ile yarışan Katarlı genç sürücü, sezon içinde ne kadar hızlı olabileceğinin sinyallerini de verdi.

Podyumun üçüncü basamağında ise Emirliklerden gelen Al Qassimi yer alırken dördüncülüğü yine Toksport garajından servis alan Essam Al Nejadi elde etti.

22 otomobilin başladığı sezon açılışında, podyuma ancak 10 otomobil erişebildi. Elde edilen sonuçlarla Nasser Al Attiyah ve İtalyan kopilotu Giovanni Bernacchini Ortadoğu 2011 serisinin liderliğini de ele geçirmiş oldu.

MERC ikinci yarışı 10-12 Mart tarihlerinde Kuveyt’te gerçekleşecek Kuveyt Rallisi olacak.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: