2010 Dünya Ralli Şampiyonası resmen başladı.

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

WRC yayın haklarını elinde bulunduran North One Sport tarafından düzenlenen organizasyona FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) Başkanı Jean Todt’un yanısıra geçen senenin şampiyonları Sebastien Loeb ve Daniel Elena gibi yıldız pilotlar, marka ve takım yetkilileri de katıldılar.

Production (Seri Üretim Araçlar), Junior (Gençler), Super 2000 klasmanındaki pilotların yanısıra bu sezon şahsi katılımcı olarak sezonu takip edecek olan Petter Solberg ve Ken Block da katılımcılar arasındaydı.

Şampiyona bu sezon da gözleri kamaştıracak görüntülere ev sahipliği yapacak rallileri kapsıyor. Genel olarak maliyetleri düşürmek için kurallarda değişiklik yapılsa da heyecanın sürekli yüksek tutulması için organizatörler farklı yöntemler deniyorlar.

Geçtiğimiz aylardaki seçimlerde FIA Başkanlığına seçilen Jean Todt da maliyetlerin makul seviyelere çekilmeye çalışıldığını ve insanların bu spora olan bağlarını arttırmak için farklı yöntemler denendiğini ve daha yenilerinin de denenmek için sırada olduğunu belirtti : “Dünya Ralli Şampiyonası’nın bu yeni istikametinden dolayı mutluyum. Gerekli gelişimleri desteklersek bütün branşlarda gelişim gösterebiliriz. Sürecin bir parçası olarak FIA dün (1 Şubat 2010) dünya çapında ralliyi kalkındırma amacındaki Global Rally Working Group (Küresel Ralli Çalışma Grubu)’nun ikinci toplantısı düzenlendi. FIA Spor Kurulu Başkanı Graham Stoker’ın başkanlık yaptığı bu grupta Dünya Ralli Şampiyonası’nda, Kıtalararası Ralli Mücadelesi’nde, Dakar Rallisi’nde ve diğer cross-country yarışlarında görev almış yetkili kişiler yer alıyor.”

Dünya Ralli Şampiyonası 12-14 Şubat tarihlerinde düzenlenecek İsveç Rallisi ile başlayacak. Sezonda onüç yarış yer alıyor. Sezonun dördüncü rallisi 15-18 Nisan tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan Türkiye Rallisi olacak.

Tags:

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Huzurlarınızda Hibrit WRC

Yıldız sürücüler ve öncü yeni hibrit otomobiller, Cumartesi akşamı Avusturya’da düzenlenen açılış
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: