43’lük ”genç” pilotun ilk röportajı

Kategori : Dakar Rallisi

Volkswagen ile sözleşme imzalayan Carlos Sainz ilk röportajında hedeflerini açıkladı. 43 yaşında yepyeni bir dünyaya adım attığını belirten Sainz yeni kariyerinde de başarılı olmak için mücadele edecek.

Sainz etaplara Eylül ayındaki FIA Cross-Country Ralli Şampiyonası’nn son rallisi olan Pharaons Rally’de çıkacak.

Iki kez Dakar Rallisi’ni kazanan Andy Schulz’un kopilotluğunda yarışacak Sainz deneyim kazandıktan sonra zirve mücadelesi vereceğini belirtiyor.

– Volkswagen ile yepyeni bir kariyere başlıyorsunuz. Bir çok seçeneğiniz vardı, neden Volkswagen?
– Volkswagen ağırlıklı olarak Cross-Country ile ilgileniyor bu da tam benim aradığım şeydi çünkü bir şey yapmaya karar verdiğiniz zaman en iyisini yapmak zorundasınız. Volkswagen projesi çok güzel. Bu takım ile çalışmaktan mutluyum ve bana böyle bir şansı verdikleri için Volkswagen takımına teşekkürlerimi iletiyorum.

– 2004 yılında ralli kariyerinizi sona erdirdiniz. Bu zamandan sonra yeni bir başlangıç yapmayı arzuluyor muydunuz?
– Dakar’da yarışmayı her zaman istemişimdir. Dakar, WRC rallilerinden daha az zaman gerektiren bir ralli ve motorsporlarının içinde kalmamı sağlıyor. Açıkçası bu mükemmel. Cross Country rallileri eski Safari rallileri ile aynı ruhu taşıyor. Yön bulma, çölü tanıma ve Dakar tecrübesi kazanmak çok özel bir durum.

– Başka Cross-Country aracı test ettiniz mi?
– Hayır, sadece Volkswagen Race Touareg’leri test ettim.


– Yeni bir Volkswagen pilotu olarak ne gibi hazırlıklar yapacaksınız?
– Öğrenmeye hazırım. Andy Schulz bana çok yardımcı olacaktır. Öğrenme sürecinde gelişeceğiz ve bu işe profesyonelce yaklaşacağım.

– Andy Schulz’u nasıl seçtiniz?
– Andy ile Toyota takımından beri tanışıyorum. Dakar’da çok fazla tecrübesi var, iki kez kazandı ve Almanca biliyor. Bana çok yardımcı olacak.

– Alman takımında kendinizi nasıl hissediyorsunuz?
– Daha yeni başladım ama buradaki atmosfer çok güzel. Herkes çok çalışmaya, başarmaya odaklamış durumda. Kris Nissen ile ilişkilerim de çok iyi. Umarım takıma faydam olur, en önemlisi de bu.

– Race Touareg ile WRC aracı karşılaştırabilir misiniz?
– Off-Road araç ile WRC araçlarını karşılaştıramazsınız. Çok farklı araçlar, motor özelliklerinden süspanyion seçeneklerine kadar çok farklılar.

– Race Touareg’lerde değişiklik yapılacak bir nokta buldunuz mu?
– Şimdi çok erken. Çok uzun testler gerçekleştirmemiz gerekiyor.

– 1992 yılında Safari Rallisi’ni kazandınız. Afrika tecrübenizin bir faydasını görecek misiniz?
– Gerçekten yardımı olacağını düşünüyorum. Testler sırasında geçtiğimiz etaplarda Safari’nin etaplarının benzerleri ile benzerlikler vardı. Ancak Kenya’da kum tepeleri ve deve otlakları yoktu; bunları öğrenmem lazım.”

– Ve yön bulma?
– Elbette, Cross Country Rallilerindeki yön bulma konusunda tamamen deneyimsizim. Bu konuda Andy Schulz’a güveniyorum.

– Volkswagen takımında kaç kişiyi eski ralli günlerinden tanıyorsunuz?
– Kris Nissen ile daha önce tanışmamıştık. Bruno Saby ile WRC’den tanışıyoruz. Kopilotu Michel Perin Citroen’deki eski takım şefimdi. Eddy Weidl ve Gerard Zyzik ile Toyota’da beraber çalışmıştık. Lojistik uzmanı Paco Crous ile Ispanya Şampiyonası’nda ralli kariyerime başlarken de beraberdik.

– Dünya Ralli Şampiyonasının en başarılı pilotusunuz. Bu kadar uzun bir kariyerden sonra kendinizi yeni bir başlangıç için nasıl motive ediyorsunuz?
– Bu tamamen yeni bir mücadele, yeni görevler her zaman motive edici olmuştur. Eforunuzu yeni işlere yönlendirmelisiniz, yeni insanlar ile yeni teknik gelişmeler ile çalışmaya. Bu benim için büyük bir motivasyon kaynağı.

– Pharaons Rallisi’ndeki hedefiniz nedir?
– Bu ralli boyunca aracı tanımaya başlayacağım. Rallinin metodlarını ve yön bulmayı öğreneceğim. Ralliden ümitliyim, araç hakkında iyi hissediyorum.

– Ocak ayında Dakar Rallisi’nde olacaksınız. 16 günlük bu rallide çadırda uyuyacaksınız, duş bile alamayabileceksiniz. Lüks olmadan yaşayabilecek misiniz?
– Bu soruya ancak ralliden sonra cevap verebileceğim. Bu benim için tamamen yepyeni bir durum. Öyle yada böyle bundan hoşlanacağıma inanıyorum.

– Dakar 2006 için hedefleriniz?
– Bitişe gelmeye ve öğrenmeye çalışacağım.

– Dakar’da kazanmak için ne kadar zaman lazım?
– Bilmiyorum. Dürüst olursak ilk sene katıldığım bu ralliyi kazanmayı hedeflemek doğru olmaz. Mücadele edeceğiz, ondan sonra kazanmayı düşünebiliriz.

 

Bir Cevap Yazın