Akropolis Rallisi öncesi takımlardan son bilgiler

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Akropolis Rallisi’nin servis alanı ve ralli merkezi Atina’nın 200 km. kuzey doğusundaki Lamia’da yer alıyor. Geçen sene düzenlenmeyen özel seyirci etabı bu sene Atina’da düzenlenecek. Açılış seremonisi ve özel seyirci etabı Atina Olimpiyat Stadı içinde oluşturulan özel parkurda düzenlenecek.

Perşembe akşamı ilk etaptan sonra araçlar yeniden Lamia’ya gelecek. Cuma günü
ekipler üç etabı iki defa geçecekler, bunların arasında 32.55 km.lik Eletia-Zeli
etabı da yer alıyor. Cumartesi günü ise dört etabı iki kez geçecekler. Son gün,
Pazar günü rallinin en uzun etabı olan 34.80 km.lik Pyrgos’un da yer aldığı dört
etap koşulacak. Ralli Pazar günü saat yerel saat ile 14:45’te Thermeopyles’de
sona erecek.
 

Citroen
Bu hafta sonu cevabı en çok merak edilen soru Loeb’in yeni bir rekora imza atarak peşpeşe beşinci rallisini kazanıp kazanmayacağı olacak. Ayrıca Carlos’un da başarılı olarak Citroen’i markalar şampiyonasında zirveye taşıyıp taşımayacağı da cevabı bekleyen sorular arasında yer alıyor. Loeb’in peşpeşe gelen dört zaferi Fransız’ı zirvede en yakın rakibine 13 puan fark atmasına sebep olurken Citroen’i de markalarda zirveye yaklaştırarak lider ile olan puan farkını 4’e kadar indirmesine yardımcı olmuştu.

Sebastien Loeb/Daniel Elena :” Yunanistan’daki deneyimlerim iyi. Ancak bu sene 80 km.lik yeni etap var ve hava durumunun nasıl olacağı da belirsiz. Istatistiksel olarak Haziran ayında burada az yağmur yağar ancak geçen seneki lastik seçimlerim uygun değildi. Yağmur yağmıştı ve bu beklenmiyordu. Son iki ralliden öğrendiklerimiz de var; Güney Kıbrıs’ta ralli biraz erken bitti ve Türkiye’de de yağan yağmur herkese sürpriz oldu. Sonuç olarak, evet kazanmak için herşey elimizde var ama rakiplerimizin elindekileri de görmek lazım, her zaman ki gibi onları görene kadar dikkatli davranacağız.”

Carlos Sainz/Marc Marti :
"Stratejimiz Türkiye’deki ile aynı olacak. Yarışı bitirerek, en fazla puanları
almak istiyorum. Doğal olarak dördüncülükten daha iyi bir derecede bitirme
ihtimali doğar ise taktiğimi değiştirebilirim. Herşeyin ötesinde umarım bir
şeylere çarpmadan bu ralliyi de bitirerek Citroen’e son kez değerli puanlar
kazandırabiliriz."
 


 

Subaru
Subaru takımı Akropolis’e üç araç ile katılıyor, bunları Petter Solberg, Chris Atkinson ve Stephane Sarrazin kullanacak. Geçen sene Impreza WRC2004 ile kazanan Petter Solberg bu sene zirvenin yine en büyük adayı.

Petter Solberg/Phil Mills : “Yunanistan’a kazanmak için geldik. Başlangıçtan itibaren büyük atağa kalkacağım, tüm amacım on puanı almak için olacak. Sanırım tüm takım da benim gibi düşünüyor; bu ralliyi kazanarak yeniden kazanan takım olmak. Ikinci olmak için oraya gitmiyoruz. Akropolis Rallisi’nden çok hoşlanıyorum. Etaplar zor ve kayalık, bu da Subaru ve Pirelli için çok uygun şartlar demek, bu ikilinin karışımı ile bu ralliyi kazanacağız. Stadyum’da etap geçilecek olması güzel. Beni seven bir çok kişinin ralli araçlarını yakından göreceği için mutluyum. Bazen onları etaplara götürebilmek zor oluyor. Toprak lastikleri kullanacak olmamız sorun değil, tamamen eğlenceli olacak.”

Chris Atkionson/Glen MacNeall : “Benim için yeni bir ralli daha, ben ilerisi için çalışacağım. Yunanistan’daki etapların Türkiye’den farklı olmasını bekliyorum ama Subaru burada kazanmaya alışmış durumda. Burada sadece bir kez bulunmuştum o zaman da seyirciydim zaten ama etapların çeşitliliği ralli izlemeyi zevkli hale getirmişti. Benim amacım rallide iyi bir yer tutarak takımıma puanlar kazandırmak olacak. Superally’nin tüm avantajlarını kullanıyorum ama umarım burada gerek kalmaz.”

Stephane Sarrazin/Denis Giraudet
: "Iyi hissediyorum ve ikinci toprak rallimden iyi şeyler bekliyorum.
Önümüzdeki hafta güzel bir aracım olacak ve ben de elimden gelenin en iyisini
vermeye hazır olacağım. Sardunya Rallisi’nde de iyi şeyler hissetmiştim umarım
burada da kendimi biraz daha geliştirebilirim. Sardunya’dan sonra Denis ile yol
notlarımızı geliştirdik. Güney Kıbrıs ve Türkiye’de fazlası ile antreman imkanı
bulduk. Hedefim kontrol yeteneğimi geliştirmek olacak, yaptıklarımdan daha
iyisini yapabilecek konumdayım ve umarım biraz daha hızlı gidebilirim ve öyle
devam edebilirim."

Ford
Sezonun yarısına geldiğimizde Ford takımı markalar şampiyonasında üçüncü sırada yer alıyor. Marcolm Wilson pilotlarının daha ileri gitmelerini ve zirveye sürmelerini istedi. Wilson şunları söyledi : “Toni ilk kilometreden itibaren %100 kapasite ile sürebilir ve ondan bunu istedim. Ilk iki günde zirveye yerleşebilir. Son bir kaç rallide Roman Kresta’ya aracı finişe getirmesi için direktifler vermiştik. O da son üç rallide bunu başararak bize çok değerli puanlar kazandırdı. Şimdi ona da baştan sona atak yapması için direktifler verdik.”

Toni Gardemeister/Jakke Honkanen : “Yarıştığımız en zorlu rallilerden birisi bu. Geçen senelere göre daha da hızlı etaplara sahip. Artık daha geniş yollarda, daha az kırıcı koşullarda yarışacağız ama yine de zor olacak. Podyum’a çıkmak için gereken herşeyi yapacağız. Güçlü bir arabamız var ve temiz bir ralli çıkartırsak podyuma da çıkarız.”

Roman Kresta/Jan Mozny
: "Yunanistan’da başarılı olmak istiyorum çünkü bu ralli çok güzel. Ama aynı
zamanda da çok zor bir ralli. Zor ve hızlı etapları var bu da araçlar için zorlu
bir birleşim. Etaplar biraz daha geniş ve ikinci geçişlerde daha temiz
olacaklar. Sardunya’nın bazı etapları ile benzerlikleri de var."
 


 

Peugeot
Nisan ayında başlayan Akdeniz çevresindeki toprak etapların sonuncusunda sıra güneşte pişen Yunanistan etaplarına geldi.Peugeot lider olarak geldiği Yunanistan’a bu sıfatını korumak için çalışacak.

Marcus Grönholm/Timo Rautiainen : “Bu ralli benim fazla başarılı olduğum bir ralli değil. Bunun bir açıklaması yok. Genel olarak şansımız yaver gitmedi. Benim hoşuma giden bir ralli ve yıllar geçtikçe deneyimlerim de artıyor. Juha Kankkunen’den sonra burada Peugeot’a başarı getiren ilk pilot bendim. Mücadele çok çetin olacak. Benim görevim takımıma puanlar kazandırmak olacaktır.”

Markko Martin/Michael Park
: "Etaplar oldukça zor ve çok sıcak. Bir çok etapta lastik değiştirmeden
yarışmak zorunda olacağız bu nedenle iyi seçimler yapmalıyız. Burada hiç bir
zaman işimi yarım bırakmadım. Işler ya çok iyi oldu yada çok iyi. Bu sene
takımım için puanlar kazanmak için buradayım."

Skoda
Skoda takımı Akropolis Rallisi’ne üç araç ile katılacak. Jani Paasonen/Jani Vainikka aday gösterilmezken Armin Schwarz/Klaus Wicha ve Janne Touhino/Mikko Markkula da takım puanları için aday gösterildiler. Jani ikinci kez takım içine katılacak ve bundan sonra Finlandiya ve Almanya’da da katılmasını bekliyoruz.

Armin Schwarz/Klaus Wicha : “Tüm sezon boyunca Akropolis Rallisi’ni bekledim. Benim çok sevdiğim geleneksel olan hızlı ve sert etapları var. Aracı bu kadar zorlayan bir rallide dayanıklı bir araca ihtiyacınız var.”

Janne Touhino/Mikko Markkula : “Çok zor bir ralli ama son iki ralliden daha hızlı. Aracınızı kırmanız mümkün bu nedenle dikkatli olmalısınız. 2002 yılında burada Junior sınıfında birinciydim geçen sene de yedinci olmuştum.”

Jani Paasonen/Jani Vainikka
: "Yunanistan’da ilk kez yarışacağım ama antremanlarda etaplar hakkında
fazlasıyla bilgi edindim. Yunanistan’daki testlerde de iyi çalıştık. Takımımm
için puan kazanacağıma inanıyorum."
 


 

Mitsubishi
KIbrıs ve Türkiye’deki etkileyici performanslarından sonra Lancer WRC05’ler toprak ralli serisinin sonuncusunda da başarılı olmak için parkurlara çıkacaklar. Harri Rovanpera ve Gigi Galli yine Mitsubishi adına markalar şampiyonasına aday gösterildiler.

Harri Rovanpera/Risto Pietilainen : “Yunanistan çok beğendiğim bir ralli. Çok zor bir ralli değil aslında ve son bir kaç yıldır da hızlı etaplardan oluşuyor. Başlangıçtan itibaren iyi gitmeniz gereken pek de zor olmayan bir ralli.”

Gigi Galli/Guido d’Amore
: "Çok az deneyim ile fazla bir şeyler yapabileceğiniz bir ralli değil ama
umarım Türkiye’de yaptığımızı burada da tekrarlarız. Başlangıçtan itibaren
dikkatli olmalıyız daha sonra koşullara göre stratejimizi gözden geçirebiliriz."

Bir Cevap Yazın