Alonso, Sezonun İlk Galibiyetini Pirelli ile Silverstone’da Aldı

Kategori : Bülten/Pist

Pirelli, İngiltere motorsporlarının evi olarak da bilinen Silverstone’a İzmit’te ürettiği mavi renkli geçiş ve sarı renkli yumuşak PZero’larla çıktı. İngiltere GP’sinin koşulduğu Silverstone’da gülen isim Ferrari pilotu Fernando Alonso olurken, Red Bull pilotları Sebastian Vettel ve Mark Webber ise 2. ve 3. olarak podyuma çıktı. Böylece Alonso, 2011 sezonun ilk galibiyetini ve kariyerinin 27. Zaferini Pirelli PZero ile almış oldu. Sezon 22-24 Temmuz tarihlerinde Nürburgring’de koşulacak olan Almanya GP’si ile devam edecek.

İzmit’te ürettiği altı farklı tipte F1 PZero ile Formula 1’e lastik sağlayan Pirelli, Formula 1 sezonunun en heyecan verici pistlerinden biri olan Silverstone’da yarış öncesinde yağan yağmur nedeniyle ıslak olan pist nedeniyle mavi renkli geçiş lastiklerinin yanı sıra sarı renkli yumuşak lastikleri pilotların kullanımına sundu. Yaklaşık 20 ºC kuru bir havada geçen İngiltere Grand Prix’sinde gülen isim Fernando Alonso olurken 2011 sezonunun en popüler ismi Red Bull pilotu Sebastian Vettel ve takım arkadaşı Mark Webber ise 2. Ve 3. Oldu. Ferrari pilotu Fernando Alonso İngiltere’de aldığı galibiyetle 2011 sezonunu ilk zaferini Pirelli PZero ile elde ederken kariyerinin 27. galibiyetini de almış oldu.

Yarış öncesinde yağan yağmur nedeniyle hala ıslak olan pist nedeniyle tüm pilotlar piste mavi renkli geçiş lastiği PZero ile çıktı. Yeni kurallar nedeniyle pilotlar yarışın geri kalan bölümünde yarış öncesinde kullanıma sunulması öngörülen gümüş renkli sert ve sarı renkli yumuşak lastiğin her ikisini de kullanamadı. Takımlar tercihini sarı renkli yumuşak Pirelli PZero’dan yana kullandı.

Red Bull pilotu Sebastian Vettel yarışa ilk cepten başlarken, takım arkadaşı Mark Webber 2. ve Ferrari pilotu Fernando Alonso ise yarışa 3. cepten start aldı. Start sonrasında pistin kurumasıyla pilotları zorlu bir görev bekliyordu. Bir yandan mavi renkli geçiş lastiklerini korumak diğer yandan ise pozisyon kaybetmemek, hatta yükseltmek. Özellikle Webber ile Alonso arasındaki 2. Ve Ferrari pilotu Felipe Massa ile Mc Laren pilotu Lewis Hamilton arasındaki 4. mücadelesi de görülmeye değerdi.

İlk pitstop Mercedes pilotu Michael Schumacher’den 9. turda gelirken, yarışın lideri Sebastian Vettel 13. turda pitstop yaparak pozisyonunu korumayı başardı. 27. turda ikinci pitstopunu yapmak üzere pite giren Vettel, pitte yaşadığı küçük aksilik nedeniyle yarışa 3. sırada devam etti. İngiltere GP’sinin galibi Fernando Alonso gibi yarışı ilk 5. sırada bitiren tüm pilotlar 3 pitstop stratejisiyle yarıştırlar.

Pirelli Motorsporları Direktörü Paul Hembery “Ferrari ve Fernando Alonso’yu kutlarız. 60 yıl aradan sonra Pirelli olarak yine Ferrari ile Silverstone’da zafere imza attık. Heyecan verici sürüş stilleri ve manevraların renklendirdiği yarışta ıslak pistin kuruması 12 tur kadar sürdü. Bu ise pilotların yumuşak PZero’lara geçmeden önce geçiş lastiklerini uzunca bir süre koruyarak mücadele etmesini gerektirdi” diyerek lastiklerin önemine değindi.

Fernando Alonso yarış öncesinde Florian Gonzales’in 1951 yılında Pirelli lastikleriyle İngiltere Grand Prix’sini kazandığı ve Formula 1’in CEO’su Bernie Ecclestone tarafından satın alınan Ferrari 375 ile birkaç gösteri turu attı.

Sezonun bir sonraki yarışı Almanya GP’si 22-24 Temmuz tarihlerinde Nürburgring’de koşulacak.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: