Aras Dinçer: İtirazlar Nefes Kesti

Kategori : Aras Dinçer

3. Mahali’yi de atlattık. Bu yarışı etaptaki bir seyirci gözüyle anlatmak istedim. Çünkü yarışanlar kadar, biz seyredenler için de enteresan bir yarış oldu.

Ben ve müzmin yedek Serhat Öztemir, Riva meydanında Ünal Tezel, Ekrem Tezel, Adil Küçüksarı ve Beyza Ablamız (Beyza Avcıoğlu) ile buluşup, ilk etabın yolunu tuttuk.

Önce etabın başlarında, tepe arkası sağ bir viraja gidiyoruz. (İlk yarışta Savaş Bek’in uçtuğu viraj) Burada ilk 6-7 ekibi seyredip ikinci etaba geçelim diyoruz. Tempolu geçenler arasında öncü Osman Özdoğan, Selim Bacıoğlu ve Can Çelebi, hem tempolu hem de coşkulu geçenlerdense bir tek Halid Avdagiç ve copilotu Özhan Varinli var. Palio Kit-Car’ları ile karşı tepeye tırmanırken, Lancia’ları aratmayan bir şekilde uzun sağ viraj öncesi erken kayıp, virajı tarıyorlar. Biz de “A-aa noluyor, napıyorlar” diye bakakalıyoruz.

Halid Avdagiç
Fotoğraf: Mehmet Erel

Hemen yola çıkıp, ikinci etabın şantiye sonrası tırmanma bölümüne geçtik. Burada müthiş bir kadro var. Kaan Özşenler, Alptekin Doğan, Selim Özerol, Dağhan Ünlüdoğan, Merve Hasbay, Ali Bacıoğlu… Kaan hepimize çekirdek ikram ediyor, ortama kaynıyoruz. Osman Özdoğan yine notsuz ve korkusuz gazlıyor. Fakat bekle allah bekle gerisi gelmiyor bir türlü. Selim yok, Can yok, Burcu yok, Örsan yok, Yüksel Özgür yok. “Kimse gelmeyecekse biz balık yemeye gidelim” diye düşünürken Özen geçiyor. Tepedeki sağ serte gelmeden erkenden frenini yapıyor, ikinci yarıştaki kazadan sonra temkinli. Yine arada birileri yok, Yalçın Arsan’ın bir kısmı geçiyor, Cosworth’ün kalan kısmını ağaçta bırakmış. Yarım saat bekledik, bir buçuk araba geçti, ne iş derken, Can’ın, Selim’in, Yüksel abinin ve Burcu’nun kaza haberleri geliyor. Neyse ki kimsenin ciddi bir sağlık sorunu yok. Örsan Örs’ün Evo 6’sı benzine yenik düşmüş. Hatta Örsan herhalde benzini fazla kokladı, yarıştan sonra “Şu benzin olmasaydı ben var ya ben, ne giderdim” diye serzenişte bulunmuş demeçlerinde. Halid yine gaz pedalı taban sacına dayalı, Hamdi Saraçkardeşler şuuru açık, Sinan Pulat tatlı-sert, Şampiyon Ersan ise tempoluca geçiyorlar önümüzden. Keşfi, Grup A Renault 19’u ile Dağhan Ünlüdoğan’ın aklını başından alıyor: “Ne yürüyormuş bu araba be!” diye kendi kendine soruyor Dağhan. Erdinç Yeşilyurt da Saxo ne gidiyorsa öyle geçiyor, eski günlerini hatırlatarak. N2’lerden göze batan sadece Orhan Avcıoğlu.

Üçüncü etabın seyirci noktasına geçiyoruz. Burada da sevgili Cevdet Durmaz var, Can’ın kazasını anlatıyor. Etaba çıkan ilk otomobilin direksiyonundaki Halid, burda da göze hitap ediyor, alkış alıyor. Fakat ne yazık ki son etaptan çıkamıyor, debriyajı dayanamıyor daha fazla O’na. Ersan yine hatasız ve Mitsubishi’nin hakkını yemeden dönüyor, bileğinin hakkıyla şampiyon. Yalçın Arsan kaçan kim varsa kovalıyor kesicinin üstünde. Bu kez el frenini çekili unutmamış. Bayanlardan ise Emine Güneş ve Duygu Deniz’in geçişleri bizleri takdirlere sürüklüyor. Her ikisi de seyirci virajına geliş, frenaj ve dönüşleriyle izleyenlerden tam not aldılar. A5’çiler niyeti bozmuşlar, genel klasmanda bir sıra daha yükselebilmek için, asfaltı değilse de toprağı ağlatıyorlar. En geç kim fren yapacak yarışmasını az farkla İlhan kazanıyor, Kutlu ikinci, Murat üçüncü. Bahadır Birgücü ve Berkay Şavkay da hızlı görünüyorlar bu noktada. Menderes Okur’u bekliyoruz ama nedense biraz tutuk geçiyor, bu etapları pek sevmedi herhalde…

Hamdi Saraçkardeşler
Fotoğraf: Mehmet Erel

Finish’de ise itiraz savaşları vardı. Ekipler bu kez en etkileyici dilekçeyi verip, minimum zaman kaybıyla yarışı bitirmek için mücadele verdiler. “En son kaç olur, bak daha arabayı yükleyeceğiz çekiciye” yada “Size Marcus Gronholm’ün 2002 Avustralya Rallisi ilk etap zamanını verelim, nefis zamandır, çok memnun kalırsınız” gibi muhabbetlerden sonra kabak Özen Özer’in başına patladı. Önce zamanlar yanlış hesaplandığı için ikincilikten üçüncülüğe düşürülen Özen’i, daha sonra ikinci bir itiraz ile “motor kulağını çekip” diskalifiye ettiler. Ardından Özen’e itiraz veren Berkay Şavkay da diskalifiye edilirken, yanlışlıkla 15 dakika fazla ceza verilip yarıştan diskalifiye edilmiş bir başka ekip de, klasmana geri döndürüldü. Benim üzüldüğüm nokta, yarışı ilk beşte bitirmiş iki ekibin, bir inatlaşma uğruna birbirlerini diskalifiye ettirmeleri idi. Bu arada itirazını atladığım ekip varsa aflarına sığınıyorum.

Son olarak, bu yarışların seedinglerinin sınıflara göre yapılmış olmasının sebebini bilen varmıdır acaba? İlk iki yarışta bileklerinin hakkıyla geçtikleri herkesin arkasında start alanlar var. Güçlü arabalar güçsüzleri yakalıyor diye olamaz herhalde, zamanlar ortada… Türkiye Ralli Şampiyonası’nda iddialı otomobillerle yarışıp, ilk 10’a girebilen, ama İstanbul Ralli Şampiyonası’nın klasman dışı yarışma kriterlerine uymayan birçok pilot var. Bu pilotlardan biri N2 sınıfı bir otomobil ile yarışsa, ilk defa yarışan ve otomobili A6 veya A7 sınıfı olan bir pilotun arkasından mı start alacak? Yanıt hayırsa kriter nedir?

Aras Dinçer

14.Aralık.2005

 

Bir Cevap Yazın