Avitaş’ın ilk prototip ralli otomobili İngiltere’de büyük ilgi gördü

Kategori : Haberler

Tasarımından mühendisliğine, üretiminden ilk testlerine tüm süreçler AVİTAŞ’ın Pendik İstanbul’da yer alan tesislerinde gerçekleştirilen CONTROL 1, zorlu arenada ilk sınavını başarıyla verdi.

2009 yılında AVİTAŞ’ın tasarım ve mühendislik ekibinin hedef olarak ortaya koyduğu alternatif ralli otomobili üretme fikri, Halid AVDAGİÇ ve Enes ELVER’in motorsporlarındaki tecrübeleri ile birleşti ve CONTROL 1 üretildi.

Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu’nun (FIA) standartlarına uygun olarak üretilen CONTROL 1, tübüler şasisi ve yüksek mukavemetli kompozit plastikten oluşan gövdesiyle ön plana çıkıyor. İki kişilik kabin; yarışçıları toz, su ve benzeri dış etkenlerden sandviç yapısı sayesinde izole ediyor.

Arkadan itişli bir otomobil olan CONTROL 1’in arka aks önüne yerleştirilen 1250 cc.lik YAMAHA motoru 150 Beygir güç üretiyor. 660 Kg ağırlığındaki otomobil optimize edilmiş ağırlık dağılımı ile kullanıcısına yüksek bir performans sunuyor.

AVİTAŞ’ın tasarlayıp ürettiği ilave şanzıman ile birlikte 5 ileri sıralı ve geri vitesi bulunan otomobil, ayarlanabilir süspansiyon sistemiyle sporculara asfalt, toprak ve kar gibi farklı zeminlerde; ralli, rallikros, tırmanma ve pist yarışları gibi farklı disiplinlerde mücadele edebilme imkanı veriyor.

İlk Kez Birmingham’da
Avrupa’nın en kapsamlı motorsporları ve teknolojileri fuarı olan Autosport International Fuarı, 13-16 Ocak 2011 tarihleri arasında İngiltere’nin Birmingham şehrinde düzenlendi. CONTROL 1, yarış meraklılarının karşısına ilk kez bu fuarda çıktı ve büyük ilgi gördü. Fuarın ilk iki gününde yer alan mühendislik ve ticaret bölümünde AVİTAŞ standı profesyonel ziyaretçileri ağırlarken, halka açık olan son iki günde ise motorsporu severlerin ziyaretçi akınına uğradı.

Dünya şampiyonu Colin McRae’nin kopilotu Nicky Grist’ten, İngiliz ralli pilotu Mark Higgins’e; MSA’den, dünyaca ünlü yarış şanzımanı üreticisi Quaife’e, ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde faaliyet gösteren yarış okullarına kadar birçok ünlü ve önemli ziyaretçi CONTROL 1’den oldukça etkilendi. Detaylı bilgiler alan ziyaretçiler, uzun süre otomobili inceleme fırsatı buldular.

Testler Devam Ediyor
AVİTAŞ ekibi fuarda gördüğü yoğun ilginin de etkisiyle testlere ve aracın geliştirilmesine hız verdi. Sanayi ve Ticaret Bakanlığından otomobil üretimi için Yeterlilik Belgesini ve karayoluna çıkmak için Tecrübe Plakasını da edinmiş olan AVİTAŞ, CONTROL 1 için öncelikli hedefi Avrupa Pazarı olarak belirlemiş durumda. Rallinin zorlu doğasında dayanıklılığını ve gücünü ispatlamak için son aşamada olan otomobilin testleri önümüzdeki günlerde tamamlanacak ve CONTROL 1 etaplarda mücadele için gün saymaya başlayacak.

CONTROL 1 ile ilgili daha fazla bilgiye www.avitasracingcars.com internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Demir Berberoğlu Vefat Etti

Koronavirüs nedeniyle bir süredir yoğun bakımda olan TOSFED’in (Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu) geçmiş

Aras Dinçer’in Acı Kaybı

Türkiye Otomobil Sporları camiasının değerli kopilotu ve Rallidergisi.com’un yazarlarından Aras Dinçer’in babası
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: