Berkay Besler WSKarting’de dünya üçüncüsü oldu

Kategori : Bülten/Karting

Milli karting sporcumuz Berkay Besler, dünyanın en prestijli karting serilerinden olan World Super Karting (WSK) Master Series´in 21-25 Eylül tarihlerinde koşulan beşinci ve son ayağı için gittiği İtalya’nın Viterbo Pisti’nden Dünya Üçüncüsü olarak döndü.

Son ayağa şampiyona liderinin 15 puan gerisinde üçüncü olarak giden ve 60 Mini kategorisinde mücadelen 12 yaşındaki milli sporcu, yarışma hafta sonunda 22 ülkeden 59 rakibine karşı oldukça rekabetçi bir mücadele sergiledi.

Eleme yarışları öncesinde yapılan antrenman turlarında hızlı olduğunu gösteren Besler, sıralama turlarından da 1dk 01.493 saniyelik derecesiyle yarışa en ön sıradan başlama hakkını da kimseye bırakmadı.

Hareketli start uygulamasıyla koşulan dört eleme yarışının ikisinde konvoyu start çizgisine hızlı getirdiği gerekçesiyle bir yarışta 4, diğer yarışta ise 2 saniye ceza alınca ön final ve şampiyonun belirleneceği final yarışına arka sıralardan başlamak zorunda kaldı. Kendisini trafiğin içinde bulan sporcunun yarışı bu durumdan dolayı sıralama turları ve antrenmanlarda gösterdiği performansa oranla umduğu gibi geçmedi. Böylelikle milli sporcu bu sezon kovaladığı ve başarılı sonuçlarıyla göz doldurduğu WSKarting’i 60 Mini Dünya Üçüncüsü olarak tamamladı.

Toplamda 12 km süren ve 1300 metre uzunluğundaki pistte koşulan final yarışları İtalyan spor kanalı RaiSport aracılığıyla tüm dünyaya ulaştı.

WSKarting gibi rekabetin çok yüksek olduğu bir şampiyonada Dünya Üçüncüsü olmak hiç de küçümsenmeyecek bir başarı olsa da yaşadığı talihsizlik sonucu Dünya Şampiyonluğunu kaçırdığı için üzgün olduğu gözlenen genç sporcu gelecekte elde etmek istediği başarılar için de ne kadar istekli olduğunu gözler önüne sermiş oldu.

Önümüzdeki hafta İtalya’nın Ortona kentinde koşulacak İtalya Şampiyonası yarışını da 28-30 Ekim 2011 tarihlerinde koşulacak WSK Uluslar Kupası yarışı için antrenman olarak gören Berkay Besler, bu yarışta zirveyi hedefliyor.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: