Borusan Otomotiv Motorsport’un Avrupa Yolculuğu Devam Ediyor

Kategori : Bülten/Pist

Borusan Otomotiv Motorsport 23 – 24 Temmuz tarihlerinde Avusturya’nın Salzburgring pistinde koşulan Avrupa Binek Otomobiller Kupası ETCC’de yarıştı. Borusan Otomotiv Motorsport’un Milli Sporcu olan pilotu İbrahim Okyay, BMW 320si ile start aldı.

Bütün hafta sonu yağan yağmur sırlama turları ve yarışa büyük etki etti. Cumartesi günü yapılan sıralama turlarında Borusan Otomotiv başarılı bir taktik uyguladı ve Pazar günü koşulacak yarışa dördüncü sıradan başlama hakkı kazandı.

Pazar günü ilk yarış İbrahim Okyay için alternatör sorunu ile başladı. Buna bağlı olarak direksiyon problemi yaşayan Okyay altıncılığa kadar düştü. 12 tur üzerinden koşulan yarışın ilerleyen turlarında beşinciliğe yükselen Okyay pistteki en hızlı BMW idi. Tur başına 1saniye kadar hızlı olduğu rakibi Bennani ile dördüncülük mücadelesi veren ve son turda rakibine iyice yaklaşan Okyay, atak yapsa da iyi savunma yapan Bennani Okyay’a geçiş şansı vermedi. Borusan Otomotiv Motorsport pilotu yarışı beşinci sırada tamamladı. İlk yarışın galibi İtalyan pilot Fabrizio Giovanardi oldu.

İkinci yarış dizilimi, birinci yarışta ilk sekize giren pilotların tersten sıralanması ile yapıldı. Buna göre İbrahim Okyay ikinci yarışa da dördüncü sıradan başladı. Start finiş düzlüğünün sonundaki ilk virajda yaşanan karmaşada bir diğer BMW sürücüsü Alman Jens Guido Weimann ile temas yaşayan Okyay’ın otomobilinin sol ön amortisörü kırıldı ve Okyay ilk turda yarışa veda etmek zorunda kaldı. ETCC’nin Pazar günü koşulan ikinci yarışının galibi İspanyol Pepe Oriola oldu.

İlk yarışta topladığı puanlarla, 2005’den bu yana düzenlenen ve ülkelerinde şampiyon olan pilotlarla FIA A öncelikli sürücülerin katılabildiği bu kupayı, İbrahim Okyay, yedinci sırada bitirmiş oldu.

Borusan Otomotiv Motorsport’un Avrupa yolculuğu henüz tamamlanmadı. Avusturya’nın ardından önümüzdeki hafta sonu 30 – 31 Temmuz tarihlerinde Almanya’nın Oschersleben pistinde Dünya Binek Otomobiller Şampiyonası WTCC’de yarışacak olan takım kendi kategorisinde başarı arayacak.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: