Bozhane Tırmanma Yarışı tamamlandı

Kategori : Türkiye Tırmanma Şampiyonası

Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nın ikinci yarışı olan ve İstanbul Otomobil Kulübü (İSOK)’un düzenlediği Bozhane Tırmanma Yarışı tamamlandı. Beş farklı kategoride 15 pilotun start aldığı yarışta “En İyi Zaman Kupası”nı Toksport adına Mitsubishi Evo IX ile yarışa katılan Vedat Diker kazandı. Sadece 15 otomobil ile yapılan yarış, katılımın düşüklüğü nedeniyle hem organizatör kulüp hem de seyircileri hayal kırıklığına uğrattı.

Efsane Bozhane parkurunda gerçekleştirilen yarışa katılan ekipler 6.5 kilometrelik parkurda önce iki kez antreman çıkışlarını ve sonrasında iki kez daha çıkarak yarışı tamamladılar. Sabah 11:00’da başlayan antremanların ilk çıkışında Kategori 2 pilotu Bülent Gürkan Renault Clio Ragnotti aracı ile en kısa sürede çıkışını tamamlayan pilot oldu. İkinci antreman çıkışında ise deneyimli pilot Vedat Diker 4:12.1 ile en iyi çıkışı gerçekleştirdi. Gürkan ise 9.8 saniye gerisinde ikinci en iyi çıkışı gerçekleştirirken Subaru Impreza pilotu Taner Şengezener’i bir kez daha geride bırakmayı başardı.

Antreman çıkışlarından sonra servislerini alan araçlar 14:30’daki verilecek start için yola koyuldular. İlk çıkışında 4 dakika 14.3 saniyelik zamanı ile Vedat Diker ilk sıraya yerleşirken Taner Şengezener deneyimli pilotun 5.2 saniye gerisinde kaldı. Antremanların hızlı pilotu Bülent Gürkan ise dört çeker araçların ardından en iyi iki çeker olmayı başardı.

Servislerini alan araçlar 16:00’da verilen ikinci start ile son kozlarını oynadılar. Diker start anında stop eden aracını hemen çalıştırıp zaman kaybetmeden çıkışını yapsa da etap içinde lastik patlatınca zaman kaybetti. Diker tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen ilk çıkışından sadece 3 saniye kötü zaman yaparak 4 dakika 17.3 saniyede bitiş çizgisini geçmeyi başardı. Toplamda 8 dakika 31.6 saniye ile rakibi Taner Şengezener’in 11.5 saniye önünde Kategori 4’te ilk sırayı almayı başardı.

Kategori 3’te mücadele eden Alkan Erden Palio S1600 ile start aldığı Bozhane Tırmanma Yarışı’nı Kategori 3 birincisi olarak tamamladı. Kategori 3’te Ömer Köstek Opel Astra ile ikinci oldu.

Kategori 2’de rüzgar gibi esen Bülent Gürkan Renault Clio Ragnotti’si ile Kategori 2 Birinciliğini elde etti. Kadir Murat Altıntaş Opel Astra’sı ile ikinci olurken Egemen Çivicioğlu Citroen Saxo VTS ile üçüncü oldu.

En çok katılımın olduğu Kategori 1’de zafere Ümit Can Özdemir ulaştı. Fiat Palio ile yarışı tamamlayan üç pilot arasında 9 dakika 35.4 saniye ile en iyi zamanı yapan Özdemir’i bir dakikadan fazla geriden gelen Yaşar Abay takip etti. Son çıkıştaki spini ile zaman kaybeden Yıldıray Demircioğlu kategorisini üçüncü sırada tamamladı. Citroen Saxo ile start alan Atakan Boğazlıyan ikinci çıkışta spin atıp yoldan çıkınca yarışı tamamlayamadı. Lada Samara ile start alan Murat Sekmen ise ilk çıkıştan sonra aracındaki arızayı gideremeyince ikinci çıkışta start alamadı.

Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nda sezonun üçüncü yarışı Bursa Otomobil Sporları Kulübü (BOSSEK) tarafından 25-26 Haziran tarihlerinde Bursa’da düzenlenecek.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: