Honda Türkiye kapasite düşürerek üretime devam edecek

Kategori : Bülten/Otomotiv

Japonya’daki depremden sonra üretim hattını durduran Honda Türkiye, Japonya’da şartların iyileşmesinin ardından Japonya fabrikalarının çalışmaya başlayacağını duyurdu ancak Honda Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Japonya dışındaki fabrikaların üretimlerinde kullanılan parçaların sevkiyatında sıkıntılar yaşanması beklendiğinden bu fabrikaların kapasite düşürerek üretime devam edebileceklerini açıkladı.

Honda’nın Japonya’da yer alan Saitama (Sayama, Saitama) ve Suzuka (Suzuka, Mie) üretim tesislerinde 11 Nisan 2011 Pazartesi gününden itibaren otomobil üretimine devam edileceği bildirildi. Japonya dışında üretim yapılan ülkelerde, üretimde kullanılan parçalar ise 4 Nisan 2011 tarihinden itibaren sevk edilmeye başlanacağı ancak, parça tedarik adetleri değişkenlik gösterdiği için bağlantılı Honda tesislerinde üretimler yüzde 50 kapasite ile gerçekleştirileceği açıklandı.

1 Nisan 2011 tarihine kadar Japonya’da yaşanan parça temin sıkıntısı ve 4 Nisan’dan sonra parça temin adetlerindeki azalma nedeniyle ne yazık ki Honda Türkiye üretim adetlerinde de değişiklikler yaşanacağı ancak, 11 Nisan 2011 tarihinden itibaren Civic Sedan üretim adetleri yüzde 50 azaltılarak Türkiye’de üretimin kesintisiz olarak devam etmesi sağlanacağı belirtildi.

Honda Türkiye, üretim adetlerinin düşük olduğu bu dönemi, üretim iyileştirme çalışmaları ve çalışanlarının eğitilmesi ile değerlendireceğini; parça tedarik sürecinde yaşanan aksaklıkları dikkatle takip ederek üretim merkezlerindeki gelişmeleri kamuoyu ile paylaşacağını belirtti.

Bir Cevap Yazın