Karting’de Batuhan Ünlü ve Can Luca Fırtınası

Kategori : Bülten/Karting

Türkiye Karting Şampiyonası’nda 2011 sezonun beşinci ayağı 20-21 Ağustos tarihlerinde İzmit Körfez Karting Pisti’nde Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) organizatörlüğünde gerçekleştirildi.

Türkiye Şampiyonası’nın Mini, KF3 ve 125cc Açık kategorilerinin yanı sıra Rotax Max Junior ve Prokart Formula özel marka kupasında toplam 38 yarışmacı hafta sonunu podyumda tamamlamak için kıyasıya mücadele etti.

Cumartesi ve pazar günü geçilen serbest ve resmi antrenmanların ardından yarışlara geçilmeden önce Ağustos ayı başında Körfez Pisti’nden İstanbul’a dönerken geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Federasyon eski genel sekreteri Mazhar Demiralp anıldı. Bu görev için atanan Bülent Süalp’in yaptığı kısa konuşmanın ardından start düzlüğünde toplanan yarışmacılar, mekanikerler, gözetmenler ve organizasyon komitesi üyeleri saygı duruşunda bulundu.

Hafta sonunun açılış yarışı olan 125 cc Açık’da bu sezonki tüm yarışlardan galibiyetle ayrılmayı başaran Gün Taşdelen, Berat Türker’in önünde galibiyet serisine bir yenisini daha ekledi. Taşdelen, öğleden sonra koşulan ikinci yarışı da Berat Türker önünde tamamladı. Kategorinin birinci yarışında damalı bayrağı üçüncü sırada geçen İdil Malgil, ikinci yarışta Mehmet Çınar ile yer değiştirdi. İki isim eşit puan ile hafta sonunu tamamlarken daha iyi bir sıralama turları derecesine sahip olan Mehmet Çınar podyuma çıkan isim oldu.

Özel marka kupası Rotax Max Junior’da Yiğit Çetin iki galibiyetle podyumun zirvesine çıktı. Aynı şekilde iki yarışta da ikincilik alan Emre Şentürk ikinci, üçüncülük alan Ayhancan Güven üçüncü oldu. İtalya’da başarılı sonuçlar alan milli sporcunun 2011’deki ilk Türkiye yarışı da podyumda sona ermiş oldu.

Beşinci ayak öncesinde sadece “bir” puan farkla kategori liderliği için çekişen Batuhan Ünlü ve Efe Eryalaz mücadelesi hafta sonunun en çok merak edilen mücadelelerinden biri oldu… Batuhan Ünlü rakibinin 0.161 saniye önünde ilk yarışı galip olarak tamamlarken, Eryalaz’ı Berk Durak izledi. İkinci yarışta da galip değişmezken, Berk Durak ikinci, Can Toprak Candan üçüncü oldu. İkinci yarışı dördüncü sırada tamamlayan Eryalaz ise hafta sonu podyumunda kendisini Batuhan Ünlü ve Berk Durak’ın gerisinde üçüncü basamakta buldu.

Hafta sonunun en yakın çekişmesinin yaşandığı Mini kategori yarışını ise takımlar ve seyirciler nefeslerini tutarak izlediler. Körfez’e şampiyona liderliğini koruma parolasıyla gelen Can Luca Ünsal, farkı kapatmak isteyen Mert Dalkıran’la müthiş bir mücadeleye girişti. Genç pilotlar starttan damalı bayrağa kadar tampon tampona ilerlerken Can Luca Ünsal birinci yarışı 0.162, ikinci yarışı ise 0.484 saniye farkla Mert Dalkıran’ın önünde tamamladı. Her iki yarışı üçüncü sırada noktalayan Yiğit Çetin podyuma da üçüncü sırada çıkmayı başardı.

Prokart İstanbul Karting Dayanıklılık Birinciliği’ni düzenleyen İstanbul Karting ve Otomobil Kulübü’nün ilkine imza attığı Prokart Formula’da bir ilk daha yaşandı. Serinin birinci ayağından farklı olarak bu kez piste bayanlar çıktı. 50 dakika boyunca öğle güneşi altında mücadele eden 10 bayan fiziksel dayanıklılık anlamında da kendilerini sınadılar. 50 dakika sonunda ise İdil Malgil, Team 46 adına damalı bayrağı ilk sırada geçen isim oldu. Ralli parkurlarında mücadele eden Burcu Burkut Erenkul Chronos Racing adına ikinci, Seda Öncel de HMF Racing adına podyumu tamamlayan isim oldu.

Türkiye Karting Şampiyonası’nda bir sonraki yarış 24-25 Eylül tarihlerinde yine Körfez Karting Pisti’nde koşulacak.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: