Citroën kazanan çizgisine devam edecek

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

2008 takvimindeki yokluğunun ardından Portekiz Rallisi, Dünya Şampiyonasındaki yerini alıyor. İki yıl önce her iki otomobilini de podyuma çıkarmayı başaran Citroen Takımı  için bu hafta sonu karşılaşması, gevşek zeminde farklı pilotların potansiyellerini ortaya çıkarma fırsatını içeriyor. Loeb ve Elena, 2009 sezonunda henüz yenilmedi ve bu seriyi devam ettirme peşinde olacaklar. İlk üç içinde bitirmeyi planlayan Sordo ve Marti içinse, bölgenin İspanya’ya yakınlığı fazladan bir motivasyon kaynağı oluşturuyor.

Portekiz Rallisi, dünya ralli arenasının klasik parkurlarından birisi ve bu yıl Estadio Algarve merkezli ve tamamen yenilemiş bir parkur üzerinde organize ediliyor. Algarve Stadyumu bir de seyirci etabı içeriyor ve bu uzman Protekiz seyircisinin her zaman ilgisini çekmiş bir aktivitedir.

2009 şampiyonasının ilk üç yarışında zafer ilan eden Loeb ve Elena, sezonun ilk tamamı toprak zeminli rallisinde start almak için Portekize gidiyorlar. “Citroen C4 WRC her tür zemin şartında rekabetçi bir otomobildir. Bu sezon İrlanda’nın yağmurlu, Norveç’in karlı ve Kıbrıs’ın asfalt-toprak karışık zeminli parkurlarında bunu gösterdi.” Diyor beş kez Dünya Şampiyonu Loeb ve ekliyor “ Portekiz daha geleneksel etaplara döndüğümüzün göstergesi. Burada rekabetçi olursak, bu sezonun kalan diğer toprak zeminli rallilerinde de rekabetçi olacağımızın göstergesi olacak.”

İsmine ikinci bir Protekiz Rallisi zaferi eklemenin yanında, Loeb 51. WRC zaferini elde etmenin peşinde. “ Her yarışa kazanma isteğiyle çıkıyorum. Başından sonuna kadar zorlayacağız ve olayların nasıl geliştiğini izleyeceğiz.”

İsimlerinin yanında 17 puan yazan Sordo ve Marti, 2009 sezonuna hızlı bir başlangıç yaptılar ve sezonun dördüncü yarışı için ümitleri yüksek. “ Birçok yeni etap var ancak ben bu yüksek değişkenliği olan ralliyi seviyorum. Etaplar bazı yerlerde çok dar, diğerlerinde ise geniş ve hızlı. Yılın devamında Arjantin, Yunanistan ve Sardunya’da karşılaşacaklarımızın bir karışımı olacak.”

During his visit to the southern tip of the Iberian peninsula, Dani Sordo will be able to count on the support of fans who make the trip from Spain: “If only for them, I will give it my very best shot. It’s always nice to feel their support behind me. As in 2007, my aim will be to finish on the podium.”

Dani Sordo, İber yarımadasının güney ucuna yapacağı ziyaret sırasında, İspanya’dan gelen taraftarlarına güvenebileceğini biliyor. “Sadece onlar için bile olsa, burada elimden gelenin en iyisini yapacağım. Arkamda onların desteğini hissetmek her zaman iyi gelmiştir. 2007’de olduğu gibi amacım podyuma çıkmak olacak.

Sébastien Loeb’e 3 Soru

WRC takvimine bir yıl aradan sonra geri dönen Portekiz Rallisi ile ilgili görüşleriniz nelerdir?
“Gerçekten çok iyi bir ralli ve şampiyonadaki yerini hak ediyor. Büyük kitleleri ve yerel seyircileri kendine çekiyor. Her zaman mükemmel karşılandık burada ve sporumuzun insanlar için bir anlam ifade ettiğini bilmek çok güzel. Etaplarını seviyorum, değişken ve etap zemini çeşitlilik sunuyor. Hava güzel olacak gibi görünüyor, yani temel olarak müthiş bir hafta sonu olması için her şey mevcut görünüyor.”

Portekiz, yılın ilk tamamen toprak etaplardan oluşan rallisi. Sezonun geri kalanı için fikir verir mi?
“Portekiz’de iyi gidebilen bir ekip veya otomobil, aynı zamanda Arjantin, Sardunya ve Yunanistan’da da rekabetçi olabilir. Sezonu üç adet çok özel ralliyle açtık. Portekiz’le birlikte daha geleneksel haline dönüş yapıyoruz. C4 WRC’nin gelişimiyle ilgili nerede olduğumuza dair çok kesin bilgilerimiz var artık. Örneğin Kıbrıs’ta, Galler Rallisindeki ayarlarımızı baz alarak yarışa başladık. Bu, otomobilimizin her türlü şarta kolaylıkla adapte olabilmesi için yeterince becerikli olduğunun en büyük göstergesi.”

2009 sezonunun açılışında yer alan üç ralliyi de kazandın ve bu senin için bir ilk. Toplam 12 yarış var. Sence bir “Grand Slam” mümkün mü?
“Biliyorum ki kağıt üstünde bütün yarışları kazanma yetisine sahibiz, yani “Grand Slam” imkansız değil. Ancak 12 ralli çok fazla. Geçen sene 15 ralliden ancak 11 tanesini kazanabildik. Hâlihazırda da iyi bir seri yakaladık fakat bu kesinlikle benim üzerinde düşündüğüm bir şey değil. Ben her yarışı, sırası geldiğinde karşılamak istiyorum ve öncelikli hedefim Şampiyonluk unvanı.”

Ralli Bilgileri:
•Vodafone Rally de Portugal (Nisan 2-5), 12 ayaktan 4.
•Etap karakteri : Toprak
•Ralli Merkezi : Vilamoura
•Teknik konular: 3 Citroen WRC de yeni motorlarla yarışacak ve bu motorlar Arjantin ve İtalya’da da kullanılacak. Yarışmacı başına bir yedek şanzıman, bir set yedek diferansiyel, bir yedek turbo izni var ve bu setler Arjantin’de de kullanılacak. Direksiyon kutusu ve alt çerçeve Arjantin’de de kullanılmak üzere mühürlenecek.
•Lastikler: Her ekip 46 adet sert hamurlu Pirelli Scorpion 205/65 lastik kullanabilecek. Lastik dişlerini keserek kanal açmak yasak.
•Shakedown: Perşembe, 2 Nisan (8.00 – 12.00 arası) Vale Judeu yakınlarında.
•Basın toplantısı: Perşembe, 2 Nisan (13.30), Medya Merkezi
•Start: Perşembe, 2 Nisan (16.45).
•Podyum: Pazar 5 Nisan  (14.45).

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: