Bruno Saby Şampiyon

Kategori : Cross-Country Dünya Şampiyonası

FIA Cross Country Şampiyonasının dördüncü rallisi olan Rallye d’Orient’i Volkswagen takımından Bruno Saby / Michel Perin ikilisi kazandı. Bu, Saby/Perin ikilisinin şampiyonadaki üçüncü zaferi oldu.

Bruno Saby topladığı 34 puan ile şampiyonluğunu ilan etmiş oldu. Şampiyonada Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenecek iki ralli daha kaldı. Diğer Volkswagen Touareg ile yarışan Giniel De Villers / Tina Thörner ikilisi de ralliyi ikinci sıra bitirdi.

Giniel de Villiers ilk etapta zirveye çıkmasına rağmen diğer günlerde takım arkadaşının arkasında kaldı. Saby dördüncü etaptan sonra zirveye çıkarak Ankara’ya kadar zirvede kalmayı başardı. Fransız pilot üç etap birinciliği elde ederek takım arkadaşının 1dk. 16sn. önünde ralliyi kazandı. Giniel de Villiers de katıldığı ikinci ralli sonrası Race Touareg’e ne kadar çabuk alıştığını göstedi. De Villiers şampiyonada 22 puan ile lider Saby ardına yer alıyor.
 


 

2004 Dakar Rallisi’nde etaplara çıkan Volkswagen Touareg ne kadar başarılı bir çalışmanın ürünü olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Mart 2005’den bu yana üç zafer elde etti. Ocak 2004’den bu yana aldığı dokuz start sonrasında 10 podyum başarısı göstererek ne kadar güçlü olduğunu ispatladı.
Bruno Saby erken ulaştığı bu şampiyonluk sonrasında kariyerinde zirveye çıkmış oldu. Michel Perin ise tüm zamanların en iyi kopilotu olmaya devam ediyor. Perin kazandığı 23 ralliden sonra Cross Country kategorisinde beşinci kez en iyi kopilot olmayı başardı.
 


 

Bruno Saby : "Volkswagen ile bu zaferi kazandığımı ziçin çok mutluyuz. Şu an benim için çok önemli, duygularımı ifade edemiyorum. Kariyerinde ilk defa tüm sezon boyunca yarışma imkanı buldum. Bana bu şansı veren Volkswagen’e minnettarım ve çok zor şartlarda çalışarak bu zaferin gelmesinde büyük emeği olan teknisyenlere teşekkür ederim. Yardımcı pilotum Michel Perin de büyük bir teşekkürü hakediyor. O inanılmaz birisi; inanılmaz deneyimli ve profesyonel. Rallye d’Orient de benim çok sevdiğim bir ralli çünkü organizatör Rene Metge çok başarılı. Hem pilot olarak hem de organizatör olarak çok deneyimli birisi. Rallye d’Orient çöl rallilerinde çok farklı bir ralli. Bunun yanında burada çok fazla şey öğrendik çünkü Dakar 2006 Gine’den geçecek ve oradaki etaplar Türkiye’deki etaplara benzerlik gösteriyor."
 


 

Giniel de Villiers : "Çok fantastik bir ralli oldu. Bruno Saby’nin şampiyon olmasına sevindim. Tüm takım çok güzel bir iş çıkarttık. Ikincilikten de çok memnunuz. Son gün gerçekten çok hızlıydık ancak lastik sorunu yaşadık. Fas’daki ralliden daha iyi bir ralli oldu, sol ayak frenini fazlası ile kullandım. Touareg ve takım ile olan uyumumuz da giderek arttı. Bu kadar fazla kilometre yapmaktan ve takımla kaynaşmış olmaktan memnunum. Ayrıca Bruno ile de iyi bir ilişki kurduk, çok iyi anlaşıyoruz."
 


 

 

Poz. Takım Araç Zaman/Fark
1. Bruno Saby/Michel Périn (F/F) Volkswagen Race-Touareg 18:46.43 sa.
2. Giniel de Villiers/Tina Thörner (RSA/S) Volkswagen Race-Touareg 1.16 dk.
3. Jean-Louis Schlesser/Arnaud Debron (F/F) Schlesser-Ford 15.14 dk.
4. Serge Jordan/Jean Marie Lurquin (F/B) Nissan Pathfinder 1:10.22 sa.
5. Matthias Kahle/Thomas Schünemann (D/D) Buggy Honda 1:53.26 sa.
6. Benoit Rousselot/Fabian Lurquin (F/B) Nissan Pathfinder 2:21.18 sa.
7. Isabell Patissier/Thierry Delli Zoti (F/F) Nissan Pathfinder 2:29.40 sa.
8. Andrey Ivanov/Vladimir Demianenko (RU/RU) Nissan Pathfinder 2:40.49 sa.

FIA Cross Country Şampiyonası – Pilotlar Şampiyonası Puann Durumu

1. Bruno Saby (F) Volkswagen, 56
2. Giniel de Villiers (RSA) Volkswagen, 22;
3. Jutta Kleinschmidt (D) Volkswagen, 19;
4. Jean-Louis Schlesser (F) Schlesser-Ford and Luc Alphand (F) Mitsubishi, 15;
6. Ronan Chabot (F), 12.
 

 

Bir Cevap Yazın