Chicherit şampiyonluğa ulaştı

Kategori : Cross-Country Dünya Şampiyonası

Fransız Guerlain Chicherit ve kopilotu Tina Thörner 2009 Transiberico Rallisi’nin son gününde tempolarını düşürse de beş gün süren yarıştan zaferle ayrılmasını bildiler.

Bu sonuçla 2009 FIA Cross-Country Dünya Kupası’nın sahipleri de belli oldu. Pilotlarda Guerlain Chicherit birinci olurken takımı X-Raid de takımlarda ilk sırayı almayı başardı. X-Raid takımı bu zafer ile peşpeşe ikinci kez kupaya uzanırken toplamda üçüncü kez bu zafere ulaşmış oldu. X-Raid takımından Nasser Saleh Al-Attiyah 2008 sezonunda şampiyonluğa ulaşmıştı.

Chicherit yarışın beşinci özel etabında takım arkadaşı Filipe Campos ağaca çarparak BMW X3 CC’sinin direksiyonuna ve süspansiyona zarar verip yarış dışı kalınca liderliğe yükselmişti. Fransız pilot yarışın geri kalan etaplarında temposunu iyi ayarladı ve aracını da koruyarak şampiyonluğa ulaşmayı başardı.

“Bu takım ile Dünya Şampiyonluğu’nu kazanmak çok güzel bir duygu.” diyerek sözlerine başlayan Chicherit : “Bu sene, Dakar’dan sonra üç yarış daha yaptım ve kendime güvenim yerine geldi. Umarım, sezonun geri kalanında da yarışmaya devam edebilirim. Bundan sonraki amacımız Dakar’da da başarılı olmak ama şimdi bu zaferin tadını çıkartacağım. Tina ile beraber araç içinde çok güzel bir uyum yakaladık ve takımım da bu güzel sonucu elde edebilmek için çok güzel çalıştı.” dedi.

Sezonu şampiyon olarak kapatan X-Raid takımı son yarışta iki pilotu ile podyuma çıkmayı da başardı. Portekizli Bernardo Moniz da Maia ve Joana Sotto-Mayor ikilisi BMW X3 CC’leri ile yarışı üçüncü sırada tamamladılar.

“Takımımızın peşpeşe ikinci kez bu kupaya ulaşması büyük bir gelişme” diyerek sözlerine başlyan takım direktörü Sven Quandt “Guerlain yarış boyunca çok güzel gitti ve Bernardo ile sürpriz bir üçüncülük elde ettik. ‘Nani’ de takım ile katıldığı ilk yarıştan oldukça memnun ayrıldı, her ne kadar yarışı bitiremese de Filipe de takımın mücadele gücünü ne kadar arttırdığını ispatladı.” dedi.

Portekizli Filipe Campos ve kopilotu Jaime Baptista Cumartesi sabahı geçilen beşinci özel etapta liderliği kaybetseler de devam ettikleri mücadelede dikkat çekici zamanlar çıkarttılar. Yarışı genel klasman 25.si olarak tamamlayan Campos yarışın son etabında en iyi zamanı yapabilecekken lastik patlatınca gerilere düşmekten kurtulamadı.

Joan ‘Nani’ Roma ve Michel Perin’den oluşan bir diğer ekip yarışın ilk etabına geç kalınca aldıkları ceza sonrasında liderlik şanslarını da orada zora soktular. Daha sonra bir kaç özel etapta en iyi zamanı elde etseler de Cumartesi günü bir ağaca çarparak günü erken tamamladılar. Pazar günü devam ettikleri yarışta yine iyi zamanlar çıkartsalar da yarışı otuzuncu sırada tamamlayabildiler.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Bruno Saby Şampiyon

FIA Cross Country Şampiyonasının dördüncü rallisi olan Rallye d’Orient’i Volkswagen takımından Bruno
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: