Rousselot T2’de ilk zaferini kazandı

Kategori : Cross-Country Dünya Şampiyonası

Nissan Dessoude takımının pilotlarından Beneoit Rousellot Rallye d’Orient’i production (T2) kategorisinde birinci sırada bitirdi. Rousselot çıktığı üçüncü cross-country rallisinde kariyerindeki ilk zafere imza atmış oldu. Rousselot son günden önce aldığı 6 dakikalık cezaya rağmen zirvedeki yerini korumasını bildi. Rousellot ralli etabında belirlenen rotanın 1 km. genişliğindeki koridorunun dışına çıktığı için ceza almıştı.

Takım arkadaşı Isabelle Patissier da genel klasmanda 7. olarak şampiyonanın son iki rallisi olan Mısır ve Dubai rallileri için ümitlerini tazeledi. Eski dağcılık şampiyonu olan Isabelle Patissier Nissan Pathfinder ile şampiyona etaplarında deneyim kazanarak Dakar Rallisi 2006’da başarılı olmayı hedefliyor.

Rallinin son özel etabı kendine özgü özelliklere sahipti. Ekipler fazlasıyla yorulmuştu, araçlar iyice ısınmıştı, tetikte olmak önemliydi ve yarışı hakederek bitirmek gerekiyordu. Tıpkı Benoit Rousselot’un yaptığı gibi, kısa rally raid kariyerinde ilk kez "production" (T2) kategorisinde zirveye çıktı.

Benoet Rousselot ve Fabian Lurquin rallinin son etabı boyunca Production kategorisinde liderdiler tıpkı bundan önceki altı gün boyunca geçilen etaplarda olduğu gibi. Zafere bu kadar yakınken her metrenin hesabını yapan takım bireyleri kendi işlerine konstantre olarak Nissan’larını son noktaya getirdiler. Ikili kendilerini fazla strese sokmadan, çizgilerini bozmadan, son gün aldıkları; 1km.lik koridorun dışına çıktıkları için verilen 6 dakika cezayı da kafalarına takmadan zafere ulaştılar.
 


 

"Daha fazla olacağını umduğum ralli zaferlerimin ilkine ulaştığım için fazlası ile mutluyum. Üçüncü rallimde yeni bir yön bulma cihazı ile bu işlerde yeni birisi için çok zor bir işi başardım. Yön bulabilmek bu rallide fazlası ile önemli idi. Fabian ile birlikte bu hafta çok fazla şey öğrendik, sezonun geri kalanı için deneyim kazandık. Perşembe günkü kazamız Fabian’ın yönlendirme hatasıydı, orada da çok şey öğrendik. O anda sakinliğimizi kaybetmedik, günün geri kalanında bu hatamızı telafi etmeye çalıştık." Benoet Rousselot.

Genel klasmanda 6. olan, Production (T2) klasmanında ise zirvede yer alan genç ikilinin aldığı bu sonuç, onların iyi anlayışının ve iyilik umutlarının da sonucuydu aslında. "Gelecek için Fabian ve kendimi çetin bir ekip olarak görüyorum. Umarım bunları Mısır’da ve Dakar Rallisi’nde de gösterebiliriz. Eğer Dubai’ye de gitme şansımız da olursa orada da zirve için mücadele edeceğiz ancak şu anda öyle bir programımız yok." Benoet Rousselot.
 


 

Mısır’da düzenlenecek bir sonraki FIA Cross-Country Şampiyonası rallisi Isabelle Patissier ve Benoet Rousselot için bir ilk olacak. Eski dağcılık şampiyonu bitiş çizgisini 7. olarak geçtiğinde çok mutluydu, kendine olan güveninden takım arkadaşı Thierry Delli Zotti’den fazlası ile bahsetti ve şunları ekledi : "En çok bahsetmem gereken Rene Metge olmalı; rotanın güzelliği ve çeşitliliği nedeni ona teşekkür ediyorum. Seçtiği bu etaplarda tüm pilotaj yeteneklerinizi göstermeniz gerekirken bir yandan da yönünüzü bulmanız gerekiyordu. Etaplarda hiç bir zaman sıkılmadık, her etap bir öncekini unutturacak güzellikteydi. Gerçekten şunu söyleyebiliriz ki, Rene iyi bir pilot ve rally-raid tutkusunu herkese aşılamak için ülkenin tüm olanaklarını kullanıyor."

Isabelle ve Thiery için bu ralliyi iyi bir sonuçla bitirmek önceki umutsuzluklarını unutmalarını sağladı. Isabelle son olarak şöyle dedi : "Türkiye’ye geldiğimize değdi!"

 

Başarılı olan iki aracı hazırlayanlar da gururluydu. Takımdan Andre Dessoude şunları söyledi : "Bu başarıdan çok memnunum. Mısır’a ve Dubai’ye de giderek sonuna kadar mücadele edeceğiz. Nissan Pathfinder’larımız güçlü ve Beneoit’e kazanması için yardımcı oldular. Sene sonunda Rus pilot Sukhovenko ile beraber zirvede yer almak için ümitlerimiz devam ediyor."
 


 

Bir Cevap Yazın