2009 Dakar Rallisi’ni Volkswagen kazandı

Kategori : Dakar Rallisi/Sait Kuş

Bu sene ilk kez Arjantin ve Şili’de düzenlenen Dakar Rallisi’ni Volkswagen Touareg 2 ile mücadeleye katılan Giniel de Villiers / Dirk von Zitzewitz ikilisi kazandı. Bu zafer ile Dakar Rallisi’nin 30 yıllık tarihinde ilk kez dizel bir araç zirveye çıkmış oldu. Volkswagen takımının diğer ekibi Mark Miller / Ralph Ritchford ikilisi de yarışı ikinci sırada tamamladı.

İnsan ve makinenin doğa karşısındaki en zorlu mücadelesinde 280 beygir güç üreten turbo dizel motorlu Volkswagen Race Touareg’ler zirve için mücadele eden 14 farklı dizel araç arasından sıyrılmayı da başardılar. 2001 senesinden beri yenilmeyen Mitsubishi ve zirveyi zorlayan X-raid BMW takımını geride bırakan Giniel de Villiers ve Mark Miller yarışı ilk iki sırada tamamlarken takım arkadaşları Dieter Depping / Timo Gottschalk ikilisi de yarışı genel klasman altıncısı olarak tamamladılar. Ayrıca yarışı sekiz gün boyunca en ön sırada götüren Carlos Sainz / Michel Perin ikilisi de onikinci etapta yaptıkları kazadan sonra yarış dışı kaldılar.

2006 Dakar Rallisi’nde ikinci olmayı başaran Giniel de Villiers 2003 sezonundan beri katıldığı Dakar Rallisi’nde mutlu sona ulaştı. Kopilotu Dirk von Zitzewitz ise Almanya’daki 15 Enduro şampiyonluğundan sonra iki teker üzerinde başladığı Dakar macerasına 2002 senesinden beri kokpitte devam etti. Mark Miller ve Robby Gordon ile çalıştıktan sonra 2006 senesinden beri Villiers ile beraber mücadeleye katılıyordu. Yarışı ikinci sırada tamamlayan Mark Miller ise 2002 yılından beri mücadele ettiği Dakar Rallisi’nde 2005 senesinden beri Volkswagen adına mücadele ediyor.

Das Auto, Dakar Rallisi’ni baştan sona önde götürdü
Rallinin başından beri zirvede olan Volkswagen pilotları onüç özel etaptan onunda en iyi zamanı elde etmeyi başardılar. Ondört günlük yarışta oniki günün sonunda da lider hep Volkswagen’di. Sainz altı, Villiers ise dört etapta en hızlıydı.

TDI gücünü bir kez daha gösterdi
Dakar’da zafere imza atan Volkswagen Race Touareg’ler TDI motorun gücünü bir kez daha göstermiş oldu. LeMans yarışlarında Audi’nin üçüncü kez üstüste elde ettiği zaferden sonra WTCC’deki Seat Leon TDI’nin zaferi herkesin gözünü TDI motorlara çevirmesine sebep olmuştu. Volkswagen Race Touareg de TDI’dan aldığı güç ile motorsporları tarihinin en zorlu yarışı olarak bilinen Dakar Rallisi’nden zafer ile çıkmayı başardı.

1980’den sonra ikinci Volkswagen zaferi
Volkswagen ilk ve tek Dakar zaferini 1980 yılında kazanmıştı. Freddy Kottulinsky ve kopilotu Gerhard Löffelmann 2. Dakar Rallisi’ni Volkswagen Iltis ile kazanmışlardı. O sene de ilk iki sırayı VW Iltis’ler almıştı. Ayrıca yarışa katılan diğer iki Iltis de dördüncü ve dokuzuncu olmuştu. 2003 senesinde yeniden Dakar Rallisi’ne dönen Volkswagen Motorsport TDI teknolojisi ile zirveyi hedeflemişti. 2004, 2005 ve 2007 sezonlarında FIA Cross-Country Dünya Kupası’nın kazanan Volkswagen en büyük patlamasını da 2009 Dakar Rallisi’nde gerçekleştirmiş oldu.

Bir Cevap Yazın