Matador’dan Beklenmedik Kaza

Kategori : Dakar Rallisi/Sait Kuş

31. Dakar Rallisi’nin 12. etabında VW takımının İspanyol sürücüsü Carlos Sainz bir dere geçişinde takla atarak yarış dışı kaldı. Sainz kazadan yara almadan kurtulurken yardımcı sürücü Michel Périn’in kürek kemiği kırıldı. İkili kazanın ardından helikopterle La Rioja’daki kamp alanına taşındı. Sainz’ın yarış dışı kalmasıyla zorlu mücadeleye devam eden VW ekiplerinin sayısı 3’e indi.

Matador’un yarış dışı kaldığı etabı takım arkadaşları Giniel de Villiers ve Mark Miller ilk iki sırada tamamladı. Üçüncülüğü ise Hummer’ı ile Amerikalı sürücü Robby Gordon aldı.

Sainz’ın yarış dışı kalmasıyla genel klasmanda da bazı değişiklikler oldu. Onuncu etap sonunda takım arkadaşı Mark Miller’ın gerisinde kalan Giniel de Villiers 12. etaptaki zamanıyla genel klasmanda Miller’ın önüne geçmeyi başardı. Genel klasmanın üçüncü sırasında Robby Gordon bulunuyor. Mitsubishi sürücüsü Joan Roma sorun yaşayarak zaman kaybedince gerilere düştü ve Gordon da bir basamak daha yükselmiş oldu.

Fiambala ile La Rioja arasındaki 253 km’lik atapta Kemal Merkit motosiklet kategorisindeki en iyi 79. zamanı kaydetti. Merkit yarışa 117. sırada devam ediyor.

Zorlu rallinin sonuna yaklaşılırken 13. etap La Rioja ile Cordoba arasındaki 753 km’lik parkurda koşulacak. Sondan bir önceki etabın uzunluğu 545 km, 13. etap aynı zamanda yarışın en uzun 3. etabı.

Bir Cevap Yazın