Mini’den büyük adım!

Kategori : Dakar Rallisi

Almanya merkezli X-raid takımı yürüteceği ve geliştireceği yeni motorsporları programında yola Mini ile devam edeceğini, uluslararası bu programın “Mini All4 Racing” adı altında sürdürüleceğini açıkladı. İlk olarak 2009 yazında konuşulmaya başlanan “Mini All4 Racing” projesi Fransız pilotlar Guerlain Chicherit ve kopilotu Michel Perin ile hayat bulacak.

Mini All4 Racing projesi X-raid takımının yedi araçlık Dakar takımının içinde yürütülecek. Dünyanın en zorlu rallisine ilk defa bu kadar geniş bir kadro ile katılacak X-raid takımında üç araç Monster Energy X-raid Takımı olarak start alacak.

X-raid takım direktörü Sven Quandt 2009 yılındaki ilk görüşmelerden sonra projenin yürütülebilirliğini denediklerini ve Magna Steyr ve BMW yetkilileri ile 2008 yılından beri üç kez Cross-Country yarışı kazanmış BMW/Mini X3 CC aracının yerini alıp alamayacağını tartıştıklarını belirtti.

Quandt 2010 yılının Haziran ayında BMW’den yeşil ışık aldıklarını ve Magna Steyr ile 24 Eylül 2010’da projeye ilk adımı attıklarını söyledi. Ekim ayında Avusturya’nın Graz kentinde bir araya gelen ekipler uzun vadeli programlarını da oluşturdular.

Mini All4 Racing aracının üretim çalışmaları Kasım ayında başlayarak Aralık ayında da devam etti. Araç ilk testlerini 13-14 Aralık’ta Fransa’da gerçekleştirecek. Daha sonra teknik kontroller ve yarışa hazırlık için GÜney Amerika’ya doğru yola çıkacak.

Mini daha önce BMW X3 CC’de de kullanılan Magna Steyr’in ürettiği değişik güç oranları üreten çift-turbo dizel makinenin 2011 kurallarına göre üretilmiş versiyonuna sahip olacak. Araç bu motor ile 315 beygir güç ve 710nm tork üretecek. Geçen sene BMW X3 CC 2010 kurallarına göre üretilen motor ile Dakar Rallisi’nde genel klasman üçüncülüğü ve dördüncülüğü elde etmişti.

Sven Quandt yeni aracın başarısından emin konuştu : “Bu cross-country yarışlarında büyük bir gelişme ve biz bundan büyük bir heyecan duyuyoruz. Karar verme ve harekete geçme aşamaları arasında çok kısa süre vardı, en iyi kararı verdiğimizi düşünüyoruz. Mini All4 Racing mücaadeleci bir araç olacak. BMW X3 CC ile kıyaslarsak ondan daha kısa ve kullanması daha kolay olacak. Daha bir çok küçük detayı geliştiriyoruz.”

BMW X-raid Takımı hazırlıklarını tamamlayıp teknik kontroller için Güney Amerika’ya doğru yol alacak. Buenos Aires’deki teknik kontroller 30-31 Aralık’ta gerçekleştirilecek. Yedi yarış aracı, iki yarış kamyonu, sekiz servis aracı, altı destek aracı, iki basın aracı ve toplamda 80 kişilik kadrosu ile tarihinin en kalabalık Dakar ekibi yeni zaferler için yola çıkacak.

Dakar Rallisi 1 Ocak 2011’de Buenos Aires’den start alacak, iki hafta sürecek yarış 16 Ocak’ta yine Buenos Aires’de sona erecek.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: