Carlos Sainz / Andi Schulz VW Race Touareg Rollout Helmstedt 16.06.2005 Foto: Volkswagen / Kraeling Presseabdruck honorarfrei

VW Dakar’a hazırlanıyor…

Kategori : Dakar Rallisi
Volkswagen takımı 2006 Dakar Rallisi için çalışmalarına başladı. Fas’da gerçekleştirilen testler sırasında pilotlar yeni etaplarda Race-Touareg’leri denediler.

 

“Güzel bir test oldu” diyen Volkswagen Motorsports Takım Direktörü Kris Nissen açıklamalarına şöyle devam etti : “ve yeni nesil Touareg’ler için iyi bir deneme oldu. Yapılacak çok işimiz vardı ve takım da tüm programı gerçekleştirebilmek için çok büyük çaba sarf etti.” Yeni nesil Touareg’lerdeki geliştirmeler Şef Mühendis Eduard Weidl’in kontrolünde gerçekleştiriliyor. Yeni nesil Touareg’ler 2.5 litrelik turbo dizel motor üzerine kuruldular ve sezon içindeki tüm yarışlarda gelişmelerini tamamladılar.

12 gün süren testler sırasında Volkswagen Motorsports’un dört pilotu da araçları kullandılar. Bruno Saby / Michel Parin, Jutta Kleinshmidt / Fabrizia Pons, Giniel de Villiers / Tina Thörner ve Carlos Sainz / Andy Schulz görev paylaşımları yaparak iki Touareg’i ve yeni nesi Touareg’i test etme şansı buldular. Kris Nissen testler hakkında şunları söyledi : “öğlen saatlerinde hava çok sıcaktı. Ancak sabah ve akşam saatlerinde koşullar Dakar’a benzediği içiin faydalı oldu. üç araç ve saatler süren testler takım için ufak bir ‘Dakar Rallisi’oldu.”

Şef Mühendis Eduard Weidl : “Sonuçlardan memnunum. Testleri programa uygun tamamladık. İki Race-Touareg ile istediklerimi gerçekleştirdik ve yeni Touareg ile de yaklaşık 3000 km.lik test yapma imkanı bulduk. Tüm pilotlar yeni Touareg’i çok beğendiler.”

Jutta Kleinschmidt : ” Yeni Touareg ile toplam 1500 kilometrelik bir test gerçekleştirdim ve bir de dayanıklılık testine girdim, performansından çok etkilendim. Pilotlar olarak bir çok şeye odaklanmamız gerekiyor. örneğin; bagaj kapaklarını açmak daha kolay, çünkü lastik değiştirirken onları kolayca açmamız gerekiyor. Ayrıca ön tarafta yapılan değişiklikler ile kokpitin görünümündeki değişimler olumlu ve tabii ki motor, bu konuda da bir kaç adım atıldı.”

Şef Mühendis Eduard Weidl açıklamalarını şöyle bitirdi : “Şimdi bu testleri değerlendireceğiz. Eylül sonu ve Ekim başında yeni araç ile dayanıklılık testleri gerçekleştireceğiz.”
Volkswagen takımının katılmayı planladığı yarışlar; 21-23 Ekim’de Portekiz’deki Baja Anta da Serra 500 Portalegre ve FIA Cross-Country Şampiyonası’nın son yarışı olan UAE çöl Rallisi olacak, çöl Rallisi 9-14 Kasım’da Birleşik Arap Emirlikleri’nde gerçekleştirilecek.

Bir Cevap Yazın