Lassa Yarış Lastikleri hedef büyüttü

Kategori : Haberler

Lassa Yarış Lastikleri Geliştirme Projesi’nin bir parçası olarak, 2009 sezonunda Avrupa’da Türkiye’yi Temsil eden Lassa Rally Team, düzenlediği Co-Drive aktivitesinde 2010 yılına ilişkin hedeflerini paylaştı.

Lassa’nın 2002 yılında hayata geçirdiği Yarış Lastiği Geliştirme Projesi’nin önemli bir adımı olarak, 2009 yılında Avrupa’da yarışmaya başlayan Lassa Rally Team, düzenlediği bir ‘Co-Drive’ aktivitesiyle, 2010 yılına ilişkin hedeflerini paylaştı. Takım Direktörü Volkan Işık’ın pilot koltuğunda yer aldığı aktiviteye katılanlar, Mitsubishi Evo IX aracı ile ralli heyecanı yaşadılar.

Krize yönelik öngörülerimizle dönemi hedeflediğimiz şekilde kapattık
Organizasyonda bir konuşma yapan Brisa Satış Genel Müdür Yardımcısı Serdar Demirdağ, 2009 yılında yaşanan ekonomik krize rağmen, öngörülü davranarak OEM, yurtiçi ve yurtdışı tüm kanallarda hedefledikleri noktada yılı bitirdiklerini ifade etti.

2010’da hedeflerimizi artırdık
2010 yılının otomotiv ve yan sanayi için daha iyimser bir yıl olacağını düşündüklerini belirten Demirdağ “Kriz dönemlerinden sonraki ilk yılları son derece önemli görüyoruz; ivmeli bir büyüme yakalayarak, daha sonraki yıllarda bunu artırmayı hedefliyoruz. 2010’da genel olarak Türkiye lastik pazarının genel bir toparlanma içerisinde olacağını düşünüyoruz. Ekonominin canlanması ile beraber özellikle ticari araç segmentinde artış bekleniyor. Binek araç segmentine bakıldığında, krizden en az etkilenen segment olarak, 2010 yılında da artış olacağını öngörüyoruz. Brisa 2009 yılında yurtiçi yenileme kanalında satışlarda önceki yıllarda olduğu gibi lider konumunu sürdürmüştür. 2010 yılında da bu konumda devam etmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Lassa Rally Team ilk sezonda istediğini aldı
2009 yılında yurtdışında mücadele eden Lassa Rally Team’in, henüz ilk sezonu olmasına karşın hedeflerine ulaştığını söyleyen Takım Direktörü Volkan Işık ise, “Sezon başında, bu yıla ilişkin hedeflerimizi paylaşmıştık. Bunların tümüne ulaştığımızı rahatlıkla ifade edebilirim. 6 ayaktan oluşan İtalya Toprak Şampiyonası’nın üç ayağına katıldık ve iyi bir hazırlık dönemi geçirdik. Bir sürecin adımı olarak düşündüğümüz bu yıl, Lassa Yarış Lastikleri’ni farklı şartlarda ve araçlarda deneme fırsatı bulduk. Elde ettiğimiz verileri projeye dahil ederek çok daha iyi bir noktaya geleceğimizden kuşkum yok.” dedi.

2009’daki son yarışta yakalanan başarı
Lassa Rally Team olarak, lastiklerin farklı koşullardaki testinin yanı sıra farklı araçlarda verdiği performans değerlerine sahip olmanın geliştirmelere önemli etki ettiğine değinen Atilla Bilginoğlu da “Son yarışımız bu anlamda oldukça önemli. Bildiğiniz üzere, Türkiye Şampiyonası’nda Mitsubishi EVO ile mücadele ediyorduk. Bu yıl katıldığımız İtalya Toprak Şampiyonası’nın ilk iki ayağında Fiat GrandePunto S2000 ile yer aldık. Son yarışımızda da Peugeot 207 S2000’de lastiklerimizi test ettik. Azzanorally’de zamanımızı sürekli geliştirdik ve son etaplarda en iyi zamanlara çok yaklaşarak 10’uncu olduk. İtalya Toprak Şampiyonası’nda üç yarışa girmemize rağmen genel klasmanda 16. olduk ve yılı hedeflediğimiz doğrultuda tamamladık” dedi.

Önemli olan deneyimleri, geliştirmeye ve üretime aktarabilmek
Sezon boyunca 3 yarışta mücadele verdiklerini söyleyen Bilginoğlu, “Her yarış, hazırlık safhaları ve yarış sürecinde farklı deneyimler elde etmemizi sağladı. Sezona başlarken en önemli hedefimiz, yarışlardan elde edilen verileri, geliştirme sürecine aktarabilmekti. Bu noktada, sezon içerisindeki yapılan farklı versiyon lastiklerimizin yanısıra 2010 yılında pazara sunacağımız yeni toprak yarış lastiğimizin de çalışmalarının büyük oranda sonuna geldik. Halen testleri devam etmekte olan yeni lastiğimiz yine tamamı Türk Lassa mühendisleri ekibinin bir ürünü olarak pazara yıl içerisinde sunulmuş olacak.”dedi.

2010’da çıtayı biraz daha yükselteceğiz
2010 yılı için halen takvimin üzerinde çalıştıklarını ifade eden Bilginoğlu, “Büyüyen hedeflerimiz doğrultusundaki yeni planlarımızı çok yakında paylaşacağız.” dedi.
Lassa Yarış Lastikleri Ürün Geliştirme Projesi
2002 yılında ilk toprak ralli lastiği dönemin rakip lastikleri de çalışılarak asimetrik bir desen tasarımı ile 14” jant çapında hazırlanmıştı. Aynı tasarım 15” ve üzerinde bazı geliştirmelerle Rally 2 lastiği olarak pazara sunuldu. Yıllar içerisinde elde edilen veriler ve yarışlarda kazanılan tecrübelerle, Rally 3 lastiği benzer desen tasarımıyla yeni asimetrik yönlü karakterde hazırlandı.

Türkiye’de elde şampiyonluklar ve Avrupa’da özellikle İtalya şampiyonasında kazanılan tecrübeler yepyeni “knowhow” oluşumunda önemli katkı sağlamış ve bu bilgiler ışığında bu kez; ÖZGÜN TASARIMI ile yeni Rally lastiği yolculuğu başlamıştır.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Mustafa Gökay Vefat Etti

Otomobil sporlarının duayen isimlerinden Mustafa Gökay, bugün (12/01/2022) Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur.​Merhuma Allah’tan
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: