TOSFED, 2010 Kurallar Kitabı’nı yayınladı.

Kategori : Haberler

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED), 2010 Otomobil Sporları Sezonu’nda uyulması gereken kuralları içeren 2010 Kurallar Kitabı ve kitap kapsamındaki Ulusal Talimatları yayınladı.

Dünya Ralli Şampiyonası (WRC)’ye bu sezon yeniden dahil edilen ve 16-18 Nisan tarihlerinde İstanbul’da organize edilecek Türkiye Rallisi, Türkiye Ralli Şampiyonası’na üç yarış olarak puan verecek. Ulusal Ralli Talimatları’nda belirtildiğine göre üç gün, üç ayrı yarış olarak şampiyonaya puan verecek. Klasmanı WRC’den farklı olacak üç yarışın Türkiye Ralli Şampiyonası’ndaki katsayıları da farklı olacak. İlk gün 0.8, ikinci gün 0.9 üçüncü gün ise 0.8 katsayı üzerinden puan verecek. Türkiye Rallisi’nin takvime dahil edilmesi ile 2010 sezonunda 9 ralli olacak. Pilotlar sezon içindeki dokuz rallinin yedisinden şampiyonaya puan alacaklar. Ayrıca yurtdışı yarışlarından ve Kuzey Kıbrıs Rallisi’nden getirdikleri puanı yedi yarıştan en az puan aldıkları yarış yerine alacaklar. Bu sezon ilk defa pilotlar Mezopotamya Rallisi’nden de yabancı yarış statüsünden puan getirebilecekler. Yabancı yarış katsayıları Avrupa Ralli Şampiyonası’nın 20 katsayılı yarışları için 1.4, Kuzey Kıbrıs için 0.8 olurken Mezopotamya Rallisi için 0.9 olarak belirlendi. Mardin Valiliği ve TOSFED’in girişimleri ile 2010 Mezopotamya Rallisi’nin Suriye ile ortak düzenlenmesi için çalışmalar devam ediyor.

Ulusal Ralli Talimatı’nda değişen bir başka konu da HANS ile ilgili oldu. Geçen sezon başında da alınan ancak yaşanan ekonomik kriz nedeni ile askıya alınan HANS giyme zorunluluğu 2010 sezonu için yeniden karara bağlandı. 2010 sezonunda tüm pilotlar HANS giymek zorunda ayrıca 2011 sezonundan itibaren aynı uygulama Mahalli Rallilerde de geçerli olacak.

Geçen sezon yaşanan ekonomik kriz nedeni ile düşürülen özel etapların toplam uzunluğu 2010 sezonunda 110 – 130 kilometre arasına çıkartıldı.

Tırmanma Yarışları Talimatı’nda yapılan değişiklik ile 2010 sezonunda altı kategori oluşturulacak. Geçtiğimiz senelerdeki ilk dört kategori aynı kalırken, dördüncü kategoriye Süper 2000 araçlar da dahil edildi.

Türkiye Tırmanma Şampiyonası Kategori 5 içine Türkiye Pist Şampiyonası Süper Grup ve Maxi Grup kurallarına uygun (ağırlık şartları dahil) iki tekerlekten çekişli veya dört tekerlekten çekişli otomobiller, FIA J Eki Madde 254 ve 255’e uygun, Grup A Sınıf 8 (2000 cc üstü) otomobiller ile Türkiye Historic Ralli yönetmeliği Süper Historic kurallarına uygun otomobiller dahil edildi.

Türkiye Tırmanma Şampiyonası Kategori 6 içine ise Historic Rally şampiyonası kurallarına uygun otomobiller (Süper Historic hariç), TOSFED Ulusal Grup H talimatına uygun 1600 cc üstü otomobiller dahil edildi. Yarışma Genel Kuralları Madde 19’a göre homologasyonu devam eden ( 12 yıl) araçların sezon içinde Maxi veya Grup H kurallarına geçişleri ise yasaklandı.

Kategori düzenlemeleri Türkiye Otokros Şampiyonası yarışları için de aynı şekilde düzenlendi.

Türkiye Tırmanma Şampiyonası yarışlarında verilecek kapı numaraları sezon boyunca aynı olacak ve her kategorinin kapı numaraları da aynı onluk dilim içinde yer alacak. Geçtiğimiz sezonlarda yaşanan kategorilerin yarışa başlama sırası ise 2010 sezonu için ayrıca karara bağlandı, buna göre Kategori 6 ile başlayacak yarışlar geriye sayarak Kategori 1’e kadar gelecek.

Geçtiğimiz hafta yayınlanan TOSFED Ulusal Yarışlar Takvimi’ne göre ilk ralli 16-18 Nisan tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek Türkiye Rallisi’de koşulacak üç yarış olacak. Türkiye Tırmanma Şampiyonası ise 3-4 Nisan tarihlerinde Ege Otomobil Sporları Kulübü (EOSK) tarafından düzenlenecek yarış ile başlayacak.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Mustafa Gökay Vefat Etti

Otomobil sporlarının duayen isimlerinden Mustafa Gökay, bugün (12/01/2022) Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur.​Merhuma Allah’tan
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: