Bursa’da sürpriz birinci!

Kategori : Off-Road

Türkiye Off-Road Şampiyonasının dördüncü yarışı, Bursa Alternatif Sporlar Kulübü (BASK) tarafından 9-10 Mayıs tarihlerinde Bursa’da gerçekleştirildi. 18 ekibin kayıt yaptırdığı yarışı 10 ekip tamamlayabildiği yarışı Ümit Güvendik – Sabri Bilan ikilisi kazanırken, ikinciliği Suzuki Samurai ile yarışan Nihat Keskin – Yasemin Toker ikilisi aldı, Jeep Wrangler ile yarışan Cemil Islıkçı – Selçuk Akkafa ise üçüncü oldu.

Sapanca’da düzenlenen yarışın ardından şampiyona genel klasman liderliğini ele geçiren İnci Akü Off-Road Takımı pilotu Ali Gökhan Yazıcı’nın yanı sıra, Aroma Off-Road Takımı’ndan Ali Doğaner ve Birlas-Ağaoğlu Off-Road Takımı’ndan Volkan Gönülalan yarışmanın iddialı isimleri arasında yer alıyordu.

Yarışmanın startı Bursa Kent Meydanı Alışveriş Merkezi önünden Cumartesi sabah 11:00’de verildi. Buradan sembolik olarak start alan ekipler, Bursa’nın Ankara çıkışında bulunan Sinpaş Ottomanors sitesi yanında hazırlanan özel etaba doğru yol aldılar.

İlk etabın startıyla birlikte gözler favorilere çevrilse de, ekipleri son derece zorlayacak şekilde hazırlanan ve hatta bazı bölümleri son anda değiştirilen kapı etabında, seyirciler unutulmaz görüntülere şahit oldular. Bursalı off-road tutkunları ekiplerin puan mücadelesini izlemek için yarışa büyük ilgi gösterdi.

İlk etapta kayalık bölüm geçişinde asılı kalan 1 kapı numaralı Volkan Gönülalan diğer araçların geçişine engel olmasa da, ancak aracını çektirerek parkura dönebildi. Sonrasında yarış komiserleri, rekabet eşitliğini göz önüne alarak, yarışın ilk etabının puanlarını iptal ettiler.

Cumartesi gününün ikinci ve son etabı da yine aynı bölgede kurulan ancak çok daha zorlu geçişlerin yer aldığı BASK etabında en iyi dereceyi Güneş Top yaptı ve aldığı 20 puanla günü lider tamamladı. İlk günün ikincisi Nihat Keskin olurken, Ali Doğaner üçüncü sırada yer aldı. Yarışın favorilerinden Birlas-Ağaoğlu Off-Road Takımı pilotu Volkan Gönülalan mekanik arızayla ilk günün en önemli firesi oldu.

Pazar günü Ottomanors etabıyla güne başlayan ekipler, hemen ardından Kent Meydanı etabını geçtiler. Aynı etapları birer kez daha geçip son kez Ottomanors etabını tamamlayan ekipler toplam 5 etap yaparak günü bitirmeye çalıştılar.

Günün ilk etabında en iyi zamanı yaparak atak temposunu gösteren Aroma Off-Road Takımı’ndan Ali Doğaner sonraki etaplarda rot kolunu kırınca, bütün kapıları pas geçerek servis alanına ulaşmaya çalıştı. Bu ona çok değerli puanlara mal olurken, servis ekibinin aracını onarmasının ardından çıktığı etaplarda elinden geleni yapsa da istediği birinciliğe ulaşamadı.

Yarışın bir diğer favori ismi İnci Akü Off-Road Takımı’ndan Ahmet Tınkır da Pazar günü mekanik arızaya yenik düşenlerden oldu. Aracının aksı kırılınca yarışı terk etmek zorunda kaldı ve şampiyona sıralamasında iddiasını zora soktu. Takım arkadaşı Ali Gökhan Yazıcı ise Pazar günü ikinci etapta en iyi zamanı yaparak yarışı kazanmakta ne kadar istekli olduğunu gösterse de, aracında baş gösteren mekanik arızaya yenik düştü. Yazıcı, temposunu iyice düşürerek yarışı tamamlamayı başardı.

Birlas-Ağaoğlu Off-Road takımının diğer pilotu Hakkı Ağaoğlu, seyircilere unutulmaz görüntüler vererek yüksek tempoda götürdüğü yarışta, sert bir tepe geçişinden hızla çıkınca aldığı hasarın ardından yarışı terk etmek zorunda kaldı.

Pazar günü sıcak ve güneşli bir havada gerçekleşen yarışa seyirciler büyük ilgi gösterirken, organizatör kulüp BASK program zamanlarının sarkması dışında başarılı bir yönetim göstererek, ilk ulusal yarışlarında tecrübe kazandı.

İki gün boyunca 7 kapı etabında toplam 50 kilometre mesafe kateden ekipler aldıkları son servisin ardından yarışı tamamladılar. Alınan etap dereceleri sonunda kazanan ekip Suzuki Vitara ile yarışan Ümit Güvendik – Sabri Bilan ikilisi oldu. Güçlü rakiplerine karşı, oldukça kırıcı parkurda araçlarını kollamasını bilen ikili sakin tempoyla yarışı tamamlayarak, büyük bir başarıya imza atmış oldular.

Sınıflarda ise S1’in galibi Ümit Güvendik olurken, S2’de Ali Doğaner, S3’te Cemil Islıkçı birinci oldu.

Alınan bu sonuçların ardından Türkiye Off-Road Şampiyonası genel klasmanında Ali Gökhan Yazıcı 55 puanla liderliğini korurken, Bursa’da aldığı üçüncülükle 54 puana ulaşan Cemil Islıkçı ikinci sıraya yükseldi. Ali Doğaner 48 puanla üçüncü, Mustafa Demirci 43 puanla dördüncü, Nihat Keskin 41 puanla beşinci sırada yer alıyor.

Türkiye Off-Road Şampiyonası Mart ayında İstanbul Şile’de organize edilen yarışla başladı ve hafta sonu Bursa’yla birlikte dört yarış geride kaldı. Off-Road sezonu yaz döneminde uzun bir ara veriyor. Bir sonraki yarış İstanbul Off-Road Kulübü tarafından 12-13 Eylül’de organize edilecek.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: