Facebook’ta “Rallikros Geri Dönsün” grubu kuruldu

Kategori : Rallikros

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta “Rallikros Geri Dönsün” grubu kuruldu. Gruba üye olmak için http://www.facebook.com/home.php?sk=group_132521483491328 adresini ziyaret etmeniz gerekiyor. Gruba ilk yazıyı rallidergisi.com editörü Çağlar Süren ekledi. Süren’in yazısı şöyle:

Neden Rallikros?

Türkiye Rallikros Şampiyonası en son 8-9 Ekim 2005’te Beykoz İstanbul’da düzenlenen yarışla son buldu. Tekip eden yıllarda Otokros ismiyle yeni bir format oluşturuldu. Bu formatta araçlar teker teker toprak parkurda zamana karşı yarışıyor ve en iyi dereceyi yapan galip ilan ediliyor. Rallikros ise tamamen farklı bir formata sahip. 4 veya 6 otomobilin aynı anda start almasıyla 5 turluk mücadele başlıyor ve izleyenlere çok büyük keyif veren görüntüler eşliğinde yarışmacılar zorlu mücadeleye girişiyor.

Rallikrosun yasaklanma sebebi, kural koyucu otorite olan TOSFED tarafından, kasti çarpmalar ve gelen şikayetler olarak açıklanmıştı. Rallikrosun doğası gereği dokunmalar, sürtünmeler, itiş kakış olmazsa olmazlar arasında, zaten seyirciye keyif veren de bu itiş kakış. Ancak kasti çarpmaları yapan kötü niyetli kişiler ya da kural boşluklarını suiistimal edenlerin cezalandırılması yerine tümden bir şampiyonanın kaldırılması en basit görünümüyle seyirciye haksızlıktır.

Yıllar önce sadece ralli değil, pist, tırmanma gibi branşların yanısıra Rallikrostan alınan puanlarla Türkiye Şampiyonu olunurdu ve Rallikros altın çağını tüm büyük takımların, güçlü otomobillerin ve hızlı pilotların toprak parkurlarda boy göstermesiyle yaşadı.

Günümüzde birçok ülkede Rallikros şampiyonaları yapıldığı gibi, Avrupa Rallikros Şampiyonası seyirci rekorları kırıyor. Marcus Görnholm gibi efsaneler bile Rallikrosa ilgi gösteriyor ve seyrine doyum olmaz yarışlara imza atılıyor.

Otokros’un tümden kaldırılması taraftarı değiliz ancak özellikle seyirciye vadettiği çok sınırlı olan, çevreden geçen birkaç kişinin esneyerek seyrettiği yarışlar yerine Rallikros heyecanının tekrar başlaması zamanı artık gelmedi mi?

Sponsor/seyirci/organizasyon bağlamında yumurta/tavuk çıkmazı yaşayan organizatör kulüplerin de çıkış noktası olarak kullanabileceği çok kıymetli bir branş olarak gördüğümüz Rallikros Şampiyonasının tekrar takvime alınması için desteklerinizi bekliyoruz.


Beykoz Rallikros Videosu


Murat Bostancı Videosu


Beykoz Rallikros Haberi

http://www.rallidergisi.com/2005/10/10/rallikrosda-sezon-tamamlandi/


Bir Cevap Yazın