Fas’da İkinci Gün

Kategori : Cross-Country Dünya Şampiyonası

İkinci güne Peterhansel zirvede başladı. Mitsubishi pilotunun VW pilotu Bruno Saby’nin 1 dakika 50 saniyelik önünde bitirdiği günden sonra ekipler rallinin en uzun etabının da bulunduğu etaplara doğru yola çıkmak için start noktasında dizildiler.

Ekipler ikinci günde rallinin en uzun özel etabı olan 351 kilometrelik Oued Chebika-Lemseyed etabını geçtiler.
Etabın ilk 60 kilometresinde ekipler nispeten düzgün zeminde yol aldılar, araçların teknik kapasitesinden çok pilotların yön bulma yeteneklerini sergiledikleri bu bölümden sonra ekipler Paris-Dakar Rallisi’nin eski etaplarından bir bölümü geçtiler. Bu bölümde ekipler araçlarını maksimum hızda kullandılar.

Bundan sonra gelen 272 kilometrelik bölümde ekipler kum tepeleri, kurumuş ve bazıları da halen aktif olan dere yataklarının da yer aldığı karışık zeminleri geçtiler. Etabın son kısmı, finiş çizgisine kadar olan kısmı yine hızlı bölümlerden oluşuyordu. Peterhansel ikinci günü de lider tamamlayarak rallinin liderliğini devam ettirdi. VW Race-Touareg pilotu Bruno Saby liderle arasındaki 1dk 50sn.lik farkı koruyarak ikincilikte kaldı. Lideri takip eden diğer iki Race-Touareg’den ikincilikte De Villiers, üçüncülüğü ise Kleinschmidt yer alıyor.

Üçüncü gün içinde ekipler toplam 323 kilometrelik iki özel etap geçecekler. 99 kilometrelik ilk özel etap El Marsa çevresindeki bir parkur olacak. İlk 50 kilometrelik bölüm tamamen off-road özellikli olacak, geçen sene ekipler bu bölümde epey zorlanmışlardı.

İkinci özel etap ise 224 kilometre uzunluğunda. Etabın ilk 60 kilometresinde ekipler kumsaldan ilerleyerek Amgriou kasabasına ulaşacaklar. Buradan sonra ekipler asfalta çıkarak kontrol noktasına gelecekler. Kontrol noktasından sonra ekipler deniz seviyesinin 55 metre aşağısında yer alan değişik hızlarda geçecekleri kum parkuru geçecekler. Etabın geri kalanında ekipler zor şartlar altında platoya tırmanacaklar ve günü bitirecekler.

Bir Cevap Yazın