Category archive

Genel

Shell Helix, Türkiye Ralli Şampiyonası’na Desteğini Sürdürüyor

15/03/2022 Kategori : Genel/Türkiye Ralli Şampiyonası

Shell & Turcas, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından düzenlenen Türkiye Ralli Şampiyonası’nı Shell Helix markasıyla isim sponsoru olarak bu yıl da desteklemeye devam ediyor. Toplam 7 yarıştan oluşan Shell Helix 2022 Türkiye Ralli Şampiyonası, 15-17 Nisan’da Muğla’da gerçekleştirilecek olan Bodrum Rallisi ile başlayacak. Daha sonra sırasıyla Yeşil Bursa Rallisi, Eskişehir Rallisi, Kocaeli Rallisi, İstanbul Rallisi ve Ege Rallisi ile devam edecek sezon, 11-13 Kasım arasındaki son yarış ile tamamlanacak. Shell Helix 2022 Türkiye Ralli Şampiyonası, aynı zamanda 35 yaş üzeri klasik otomobillerin katılımına açık Türkiye Historic Ralli Şampiyonası ile birlikte gerçekleştirilecek.

Türkiye otomobil sporları açısından önemli bir yere sahip olan Türkiye Ralli Şampiyonası’na 3. kez Shell Helix markasıyla sponsor olan Shell & Turcas CEO Emre Turanlı, şunları dile getirdi: “Ülkemizde otomobil sporları 1968 yılında ralli ile başladı. Türkiye Ralli Şampiyonası ise hem organizasyonların kalitesindeki yükseliş hem de sporcularımızın yurt dışındaki başarıları ile her geçen gün popülerliğini arttırmaya devam ediyor. Dünyanın lider madeni yağ tedarikçisi olarak, Türkiye’de otomobil sporları için çok önemli bir yere sahip olan ralli şampiyonasına Shell Helix markamız ile ismimizi vermekten dolayı çok mutluyuz.”

Shell Helix motor yağlarının değer katan özelliklerine de değinen Turanlı şöyle devam etti: “Türkiye Ralli Şampiyonası’nda araçlar, çok zorlu şartlarda, asfalt ve toprak zeminli farklı parkurlarda, zaman zaman çok kaygan zeminlerde birbiriyle yarışıyorlar. Shell Helix motor yağlarımız bu zorlu koşullarda motoru koruyor ve aracın en iyi performansını göstermesine yardımcı oluyor. İsmimizle olduğu kadar inovasyon gücümüzle de pilotların yanındayız.”

TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı ise Shell Helix ile iş birliklerinin devam etmesinden dolayı mutluluk duyduklarını belirterek, “Shell Helix uzun yıllardır motor sporlarının birçok farklı branşında, farklı marka ve ekiplerle çözüm ortaklığını başarıyla sürdüren global bir marka. İki yıl önce başlayan iş birliğimizin, yeni sezonda da devam etmesinden son derece mutluyuz. Shell Helix’in Türkiye Ralli Şampiyonası’na ismiyle, varlığıyla, performansıyla değer katmaya devam edeceğine inanıyoruz.” dedi.

Shell Helix 2022 Türkiye Ralli Şampiyonası Takvimi
15-17 Nisan :  Bodrum Rallisi – MUĞLA
27-29 Mayıs : 46. Yeşil Bursa Rallisi – BURSA
24 – 26 Haziran : 12. Eskişehir Rallisi – ESKİŞEHİR
29-31 Temmuz :  39. Kocaeli Rallisi – KOCAELİ
16-18 Eylül : 42. İstanbul Rallisi – İSTANBUL
14-16 Ekim : 31. Ege Rallisi – İZMİR
11-13 Kasım : Sonra açıklanacak

Tırmanma Sezonu Aydın’da Sona Erdi

23/11/2021 Kategori : Genel

Ege Otomobil Sporları Kulübü (EOSK) tarafından Buharkent Belediyesi katkılarıyla organize edilen AVIS 2021 Türkiye Tırmanma Şampiyonası 6. ve son yarışı, 20-21 Kasım tarihlerinde gerçekleştirildi. 20 Kasım Cumartesi günü Buharkent Meydanı’nda seremonik start ile başlayan 15 sporcunun start aldığı organizasyon, 4 ayrı kategorideki araçların mücadelesine sahne oldu.

21 Kasım Pazar günü 7,50 kilometre uzunluğundaki parkurda 2 çıkış üzerinden gerçekleşen yarış sonunda Kategori 1’de İsmail Tamer İşgüder Fiat Palio ile ilk sırayı elde ederken, benzer bir otomobille kadın sporcu Evren Girgin ikinciliğin sahibi oldu. Kategori 2’de BC Vision Motorsport adına Ford Fiesta R2 ile yarışan Burak Başlık parkuru en kısa sürede tamamlayan isim olurken, Fiat Palio Kit Car ile Süleyman Yanar ikinci ve Fiat Palio ile bir diğer kadın sporcu Sevcan Sağıroğlu da üçüncü olarak podyuma çıktılar. Kategori 3’te Renault Sport Clio’ların arasındaki mücadelenin galibi Nizamettin Kaynak  olurken, Bahadır Sevinç ikinci sırada yer aldı. Kategori 4’te ise Mitsubishi Lancer EVO IX ile yarışan Ayhan Germirli hem “en iyi zaman” ödülüne, hem de birincilik kupasına uzanmayı başardı. Bu kategoride ikinci sırayı ise VW Polo TDi ile yarışan Hüseyin Yıldırım elde etti.

Castrol Ford Team Türkiye, ‘Markalar Şampiyonluğu’na bir adım daha yaklaştı

19/10/2021 Kategori : Genel

Castrol Ford Team Türkiye, ülkemizin en prestijli spor organizasyonlarından biri olan Shell Helix 2021 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 4. ayağı olan ve 16-17 Ekim tarihlerinde İzmir Seferihisar’da gerçekleştirilen 30. Ege Rallisi’ni başarıyla tamamladı. Ege Rallisi’nde Castrol Ford Team Türkiye’nin genç pilotu Ümit Can Özdemir genel klasmanda saniyelerle neticelenen ilk 3 mücadelesinde, uzun süre önde götürdüğü zorlu ralliyi genel klasmanda 2. sırada tamamladı ve şimdiye kadar ki en önemli başarısını elde etti. Ege Rallisi’nden önemli puanlarla dönen Castrol Ford Team Türkiye, hem ‘2 çeker’ hem de ‘Gençler’ kategorisindeki iddiasını güçlenerek sürdürdü.

Shell Helix Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 4. ayağı olan 30. Ege Rallisi, bu yıl 16-17 Ekim tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirildi. Asfalt zeminde koşulan ve 2 güne yayılan yarışta değişken ve zaman zaman yoğun yağmurlu hava şartları, yarışın sonucunda büyük rol oynadı. 104 km’lik toplam 8 özel etaptan oluşan Ege Rallisi’nde mücadele oldukça üst seviyedeydi.

Türkiye Historic Ralli Şampiyonası ve Şevki Gökerman Ralli Kupası için de puan veren rallide Castrol Ford Team Türkiye’de yarışa genç pilotlar Ali Türkkan ve Emre Hasbay hem ‘2 çeker’ hem de ‘Gençler’ klasmanında şampiyonanın ilk 2 sırasında başladılar. İlk günün yüksek temposu ile ‘2 çeker’ ve ‘Gençler’de Ali Türkkan ve Aras Dinçer ikilisi zirveye yerleşirken, hemen arkasından Emre Hasbay ve Burak Erdener ikilisi onları takip etti. 2. günün 2. etabında Castrol Ford Team Türkiye’nin genç pilotları Ali Türkkan ve Aras Dinçer ikilisi yoldan çıkarak yarış dışı kaldı. Emre Hasbay ve Burak Erdener ikilisi ise 1.liğe tırmanarak gün boyunca ilk sıradaki yerlerini korudular ve Castrol Ford Team Türkiye’ye ‘2 çeker’ ile ‘Gençler’ kategorisinde 1.liği getirdiler. Emre Hasbay ve Burak Erdener ikilisi bu 2 kategoride Castrol Ford Team Türkiye’nin diğer pilotu Ali Türkkan’ın önünde 1.liğe tırmanmayı başardılar.

Sezonun ilk 4 yarışında Castrol Ford Team Türkiye’nin genç pilotları Ali Türkkan ve Emre Hasbay arasındaki yüksek rekabet sonucunda kategorilerindeki diğer ekiplerle aralarında büyük bir fark oluştu. 4 çeker Fiesta R5 araçları ile genel klasmanda ilk 3 sıra için mücadele eden Ümit Can Özdemir – Batuhan Memişyazıcı ikilisi ise bu araçla ilk sezonları olmasına rağmen bütün rakiplerini geride bırakarak zorlu yarışın ilk gününü 1. sırada tamamlama başarısını gösterdiler.

Castrol Ford Team Türkiye, Şampiyonanın en güçlü adaylarından biri olduğunu gösterdi

2. günü kontrollü bir tempo ile sürdüren Castrol Ford Team Türkiye ekibi, yarışı da genel klasman ikincisi olarak tamamladı ve şampiyonanın bu sene ve önümüzdeki seneler için en güçlü adaylarından biri olduğunu gösterdi. Castrol Ford Team Türkiye, ‘Markalar’ şampiyonasında lider olarak başladığı Ege Rallisi’nde puan farkını daha da açarak ‘2021 Markalar Şampiyonluğu’na bir adım daha yaklaştı

2021 Türkiye Ralli Şampiyonası Takvimi:

  • 13-14 Kasım Kocaeli Rallisi (Toprak)
  • 27-28 Kasım İstanbul Rallisi (Toprak)

Fiesta Rally Cup’ta da heyecan doruktaydı

Türkiye Ralli Şampiyonası kapsamında yapılan ve her kesimden ralli sürücüsüne açık tek marka kupası olan Fiesta Rally Cup da Türkiye’deki operasyonuna Ege Rallisi’nde bütün hızıyla devam etti.

Ege Rallisi sonrası Fiesta Rally Cup’ta puan durumu şu şekilde oluştu:

  1. Okan Tanrıverdi  (Fiesta R2)                     37,4 puan
  2. And Sunman  (Fiesta R2)                           37,4 puan
  3. Serhan Türkkan  (Fiesta Rally4)                32 puan

Fiesta Rally Cup pilotları bu yıl otomobil sporlarının duayen ismi Şevki Gökerman’ın anısına düzenlenen Şevki Gökerman TOSFED Ralli Kupası’nın Ege Rallisi ayağını ilk iki sırasında olma başarısını gösterdi. Ayhan Germiri– Mustafa Nazik ikilisi kupanın Ege Rallisi ayağını kazanırken, Okan Tanrıverdi – Sevilay Genç ikilisi ise hemen arkalarından ikinci sırayı elde ettiler.

Türk ralli efsanesi Serdar Bostancı ve Castrol Ford Team Türkiye tarafından 2017’den itibaren yeni formatıyla başlatılan ve Ford Fiesta’lar için özel olarak düzenlenen Fiesta Rally Cup, her yaştan deneyimli pilotları ve gelecek vaat eden genç pilotları profesyonel bir ekibin parçası haline getirmeye devam ediyor. Yüksek bir rekabet ortamı sunan Fiesta Rally Cup’ın bir sonraki ayağı 13-14 Kasım tarihlerinde Kocaeli’de düzenlenecek ve Türkiye Ralli Şampiyonası’na da puan verecek olan Kocaeli Rallisi çatısı altında gerçekleştirilecek.

Fiesta Rally Cup detaylı puan durumuna http://fiestarallycup.com/puan-durumu/ linkinden ulaşılabiliyor. Fiesta Rally Cup’ın gelecek planları ile ilgili gelişmeler önümüzdeki günlerde paylaşılacaktır.

34. Yeşil Bursa Rallisi’nde Yağız Avcı farkı açtı.

16/10/2009 Kategori : Genel

Türkiye Ralli Şampiyonası’nın dördüncü yarışı Yeşil Bursa Rallisi tamamlandı. Biri seyirci özel etabı olmak üzere toplam 9 etap geçen ekipleri sıcak hava kadar, her geçişte daha da kirlenip kayganlaşan asfalt zemin de zorladı.

Cumartesi 19.45’te Bursa AS Merkez önünde gerçekleşen Start seremonisinin hemen ardından ekipler, seyirci etabı için Nilüfer Karting pistine yöneldiler. Pist etrafını saran ve etap başlamadan saatler önce yerlerini alan seyirciler, 20.26’dan itibaren yarışan otomobilleri izlemeye başladı. Heyecanı etap sonuna kadar artan tempoda koruyabilmek için organizatör BOSSEK, etaba çıkış sırasını terse çevirdi. Böylece etaba ilk çıkan 35 kapı numarasıyla Levent Kantürk olurken, Burak Çukurova 1 kapı numarasıyla en son sırada etaba çıkan isim oldu.

Türkiye eski şampiyonlarından Serkan Yazı ve Parkur Racing takım menajeri Can Çelebi’nin de arada EVO9 ile şov yaparak renklendirdiği Nilüfer seyirci etabının en iyi zamanını 2:28.2 ile Yağız Avcı – Ersan Alkır ikilisi yaptı. 2:30.0 ile Güven – Vedat Bostancı ikinci, 2:34.9 ile Tolga Çilingir üçüncü zamanın sahibi oldu. İlk turunda yarım spin atarak zaman kaybeden Burak Çukurova, 2:36,4 ile ancak beşinci zamanı yapabildi.

Pazar sabah alınan servisin ardından ilk etaba yönelen ekipleri bir sürpriz bekliyordu. Güvenliğin sağlanamadığı gerekçesiyle günün ve lupun ilk etabı Fethiye 1 iptal edildi. Ekipler normal geçtikleri Fethiye 1 etabından sonra günün ikinci etabı Baia1’de start aldılar. Yağız Avcı burada en iyi zamanı yaparken, aracının ayarlarından son derece şikayetçi olan Burak Çukurova, Yağız’ın arkasından ikinci zamanı yaptı. Bursalı pilot Tolga Çilingir ve kopilotu Deniz Akyüz, üçüncü zamanı yaparak güne başladılar.

Bir lupta 4 etap ve toplam 2 luptan oluşan Yeşil Bursa Rallisinde Fethiye etabı her iki geçilişte de iptal edilince Pazar günü sadece 6 etap geçilebildi. 9,7 Km. uzunluğundaki Fethiye’nin düşmesiyle yarışın toplam uzunluğu 78.33 kilometre oldu.

2009 yılında TOSFED kararıyla bir güne indirgenen ve zaten kısa sprint rallilerden oluşan Türkiye Ralli Şampiyonasında ilk kez bir yarış bu kadar kısa mesafede gerçekleşmiş oldu.

İlk üç etapta da en iyi zamanı yapan Yağız Avcı, rakibi Burak Çukurova ile arasındaki farkı 31,6 saniyeye çıkartarak ara servise gelmeyi başardı. Tolga Çilingir, Burak’ın otomobilindeki ayar sorunu nedeniyle zaman kaybetmesini iyi değerlendirerek, ara servise genel klasmanda ikinci durumda geldi. Yağız’la arasındaki fark ise 19,9 saniyeydi.

Alınan servislerin ardından ikinci lup ve son üç etap için yola çıkan ekipler, son performanslarını ortaya koydular. Servis sonrası ilk etapta, ayar sorunu da çözülen Burak Çukurova inanılmaz bir tempoyla en iyi zamanı yaptı ve tek bir etapta liderle farkı 14,1 saniye kapatmayı başardı. Tolga Çilingir yine ikinci zamanı yaparken Yağız Avcı, açılan farkla rahatlamış olacak ki, temposunu düşürerek üçüncü zamanı yaptı.

Rallinin bitimine iki etap kalmıştı ve sondan bir önceki etapta Tolga Çilingir, en iyi zamanı yaptı ve kısa ralli kariyerinde ilk etap birinciliğini elde etmiş oldu. Burak ikinci zamanı yaparken, Yağız’la arasını 3,4 saniye daha kapatmayı başardı.

Bu yıl 34. kez düzenlenen Yeşil Bursa Rallisinin son etabına gelindiğinde nefesler tutuldu ve otomobillerin Stop noktasına gelmesi beklenmeye başladı. Burak yine en iyi zamanı yaparken, Burak’ın sadece 0,6 saniye farkla gerisinde etabı bitiren Yağız Avcı ralliyi kazanmış oluyordu. İkinci lupta gösterdiği performansla Tolga’yı geçen Burak, ikinci olurken, Bursalı pilot Tolga Çilingir üçüncü olarak kariyerine bir podyum derecesi daha eklemiş oldu.

Geçtiğimiz kış İstanbul Ralli Şampiyon olarak dikkatleri üzerine çeken genç pilot Serhat Öztemir, yeni kurulan İni Akü Ralli takımı pilotu olarak çıktığı Bursa etaplarında patlayan lastikler ve aracın ayarlarıyla uğraşırken, alışma sürecini tamamlamaya çalıştı. Ancak karşılaştığı olumsuzluklar, otomobiliyle seyircilere güzel pozlar vermesine engel olmadı. Serhat Öztemir, kopilotu Ünal Tezel ile genel klasman altıncısı olarak nispeten iyi bir başlangıç yapmış oldular.

Genel Klasman birincisi olarak pilotlar şampiyonasında farkı açmaya başlayan Yağız aynı zamanda takımlar kupasında da Parkur Racing için önemli puanlar kazandı. Yağız’ın yanı sıra Güven Bostancı – Vedat Bostancı ikilisi de genel klasmanda beşinci olarak Parkur Racing’in liderliğini pekiştirmesini sağladı. Takımın üçüncü arabası Kerem Üstünkaya – Özden Yılmaz ekibi ise genel klasmanda onuncu olarak ralliyi bitirmeyi başardı.

Bir sonraki yarış olan Hitit Rallisinde Fiesta R2 ile yarışma planları yapan Emre Yurdakul Grup A ve Sınıf 7 kupalarını kazanırken genel klasmanda da sekizinci olarak önemli başarı elde etti. Aynı grup ve sınıfta Burcu Çetinkaya ikinci, Murat Bostancı üçüncü oldu. Grup N sınıf 3’te ise Antalya’lı ekip Rüstem Kesgi – Mustafa Çakal birinci olurken, Yunus Kolcu – Soner Tamer ikinci, Emrah Artuner – Cem Zeybel üçüncü oldu.

Grup A sınıf 6’da ise klasman şöyle oluştu:  Süheyl Polatoğlu – Hakan Uçucu birinci, Yüksel Özgür – Deniz Azmak ikinci, Mustafa Aksoy – Volkan Yazman üçüncü.

Sınıf N2’de Fiat Palio’lara karşı Citroen Saxo ile verdiği mücadeleyi kazanan ekip ise Hakan Kargın – Can Ekin oldu. Bursalı pilot Bülent Gürkan – Burak Koçoğlu ikinci olurken, Roya Angejiheidari – Uğur Diker üçüncü oldu.

34. Yeşil Bursa Rallisi, organizasyonda meydana gelen aksaklıklar ve eksikler nedeniyle yarışmacılar ve takımlardan tepki alırken, iptal olan etaplar ve bazı kilit görevlilerin eksikliği ile akıllarda kaldı.

Türkiye Ralli Pilotlar Şampiyonasında Yağız Avcı 81,25 puana ulaştı ve liderliğini sürdürüyor. Burak Çukurova 51 puanla ikinci. Son aldığı sonuçla üçüncülüğe yerleşen Güven Bostancı’nın puanı ise 41.

Sezonun bir sonraki ayağı 5-6 Eylülde organize edilecek olan Hitit Rallisi olacak. ANOK tarafından düzenlenecek olan ralli, uzun yıllar sonra ilk kez Bolu Dağı toprak etaplarında geçilecek.

Yukarı Git