34. Yeşil Bursa Rallisi’nde Yağız Avcı farkı açtı.

Kategori : Genel

Türkiye Ralli Şampiyonası’nın dördüncü yarışı Yeşil Bursa Rallisi tamamlandı. Biri seyirci özel etabı olmak üzere toplam 9 etap geçen ekipleri sıcak hava kadar, her geçişte daha da kirlenip kayganlaşan asfalt zemin de zorladı.

Cumartesi 19.45’te Bursa AS Merkez önünde gerçekleşen Start seremonisinin hemen ardından ekipler, seyirci etabı için Nilüfer Karting pistine yöneldiler. Pist etrafını saran ve etap başlamadan saatler önce yerlerini alan seyirciler, 20.26’dan itibaren yarışan otomobilleri izlemeye başladı. Heyecanı etap sonuna kadar artan tempoda koruyabilmek için organizatör BOSSEK, etaba çıkış sırasını terse çevirdi. Böylece etaba ilk çıkan 35 kapı numarasıyla Levent Kantürk olurken, Burak Çukurova 1 kapı numarasıyla en son sırada etaba çıkan isim oldu.

Türkiye eski şampiyonlarından Serkan Yazı ve Parkur Racing takım menajeri Can Çelebi’nin de arada EVO9 ile şov yaparak renklendirdiği Nilüfer seyirci etabının en iyi zamanını 2:28.2 ile Yağız Avcı – Ersan Alkır ikilisi yaptı. 2:30.0 ile Güven – Vedat Bostancı ikinci, 2:34.9 ile Tolga Çilingir üçüncü zamanın sahibi oldu. İlk turunda yarım spin atarak zaman kaybeden Burak Çukurova, 2:36,4 ile ancak beşinci zamanı yapabildi.

Pazar sabah alınan servisin ardından ilk etaba yönelen ekipleri bir sürpriz bekliyordu. Güvenliğin sağlanamadığı gerekçesiyle günün ve lupun ilk etabı Fethiye 1 iptal edildi. Ekipler normal geçtikleri Fethiye 1 etabından sonra günün ikinci etabı Baia1’de start aldılar. Yağız Avcı burada en iyi zamanı yaparken, aracının ayarlarından son derece şikayetçi olan Burak Çukurova, Yağız’ın arkasından ikinci zamanı yaptı. Bursalı pilot Tolga Çilingir ve kopilotu Deniz Akyüz, üçüncü zamanı yaparak güne başladılar.

Bir lupta 4 etap ve toplam 2 luptan oluşan Yeşil Bursa Rallisinde Fethiye etabı her iki geçilişte de iptal edilince Pazar günü sadece 6 etap geçilebildi. 9,7 Km. uzunluğundaki Fethiye’nin düşmesiyle yarışın toplam uzunluğu 78.33 kilometre oldu.

2009 yılında TOSFED kararıyla bir güne indirgenen ve zaten kısa sprint rallilerden oluşan Türkiye Ralli Şampiyonasında ilk kez bir yarış bu kadar kısa mesafede gerçekleşmiş oldu.

İlk üç etapta da en iyi zamanı yapan Yağız Avcı, rakibi Burak Çukurova ile arasındaki farkı 31,6 saniyeye çıkartarak ara servise gelmeyi başardı. Tolga Çilingir, Burak’ın otomobilindeki ayar sorunu nedeniyle zaman kaybetmesini iyi değerlendirerek, ara servise genel klasmanda ikinci durumda geldi. Yağız’la arasındaki fark ise 19,9 saniyeydi.

Alınan servislerin ardından ikinci lup ve son üç etap için yola çıkan ekipler, son performanslarını ortaya koydular. Servis sonrası ilk etapta, ayar sorunu da çözülen Burak Çukurova inanılmaz bir tempoyla en iyi zamanı yaptı ve tek bir etapta liderle farkı 14,1 saniye kapatmayı başardı. Tolga Çilingir yine ikinci zamanı yaparken Yağız Avcı, açılan farkla rahatlamış olacak ki, temposunu düşürerek üçüncü zamanı yaptı.

Rallinin bitimine iki etap kalmıştı ve sondan bir önceki etapta Tolga Çilingir, en iyi zamanı yaptı ve kısa ralli kariyerinde ilk etap birinciliğini elde etmiş oldu. Burak ikinci zamanı yaparken, Yağız’la arasını 3,4 saniye daha kapatmayı başardı.

Bu yıl 34. kez düzenlenen Yeşil Bursa Rallisinin son etabına gelindiğinde nefesler tutuldu ve otomobillerin Stop noktasına gelmesi beklenmeye başladı. Burak yine en iyi zamanı yaparken, Burak’ın sadece 0,6 saniye farkla gerisinde etabı bitiren Yağız Avcı ralliyi kazanmış oluyordu. İkinci lupta gösterdiği performansla Tolga’yı geçen Burak, ikinci olurken, Bursalı pilot Tolga Çilingir üçüncü olarak kariyerine bir podyum derecesi daha eklemiş oldu.

Geçtiğimiz kış İstanbul Ralli Şampiyon olarak dikkatleri üzerine çeken genç pilot Serhat Öztemir, yeni kurulan İni Akü Ralli takımı pilotu olarak çıktığı Bursa etaplarında patlayan lastikler ve aracın ayarlarıyla uğraşırken, alışma sürecini tamamlamaya çalıştı. Ancak karşılaştığı olumsuzluklar, otomobiliyle seyircilere güzel pozlar vermesine engel olmadı. Serhat Öztemir, kopilotu Ünal Tezel ile genel klasman altıncısı olarak nispeten iyi bir başlangıç yapmış oldular.

Genel Klasman birincisi olarak pilotlar şampiyonasında farkı açmaya başlayan Yağız aynı zamanda takımlar kupasında da Parkur Racing için önemli puanlar kazandı. Yağız’ın yanı sıra Güven Bostancı – Vedat Bostancı ikilisi de genel klasmanda beşinci olarak Parkur Racing’in liderliğini pekiştirmesini sağladı. Takımın üçüncü arabası Kerem Üstünkaya – Özden Yılmaz ekibi ise genel klasmanda onuncu olarak ralliyi bitirmeyi başardı.

Bir sonraki yarış olan Hitit Rallisinde Fiesta R2 ile yarışma planları yapan Emre Yurdakul Grup A ve Sınıf 7 kupalarını kazanırken genel klasmanda da sekizinci olarak önemli başarı elde etti. Aynı grup ve sınıfta Burcu Çetinkaya ikinci, Murat Bostancı üçüncü oldu. Grup N sınıf 3’te ise Antalya’lı ekip Rüstem Kesgi – Mustafa Çakal birinci olurken, Yunus Kolcu – Soner Tamer ikinci, Emrah Artuner – Cem Zeybel üçüncü oldu.

Grup A sınıf 6’da ise klasman şöyle oluştu:  Süheyl Polatoğlu – Hakan Uçucu birinci, Yüksel Özgür – Deniz Azmak ikinci, Mustafa Aksoy – Volkan Yazman üçüncü.

Sınıf N2’de Fiat Palio’lara karşı Citroen Saxo ile verdiği mücadeleyi kazanan ekip ise Hakan Kargın – Can Ekin oldu. Bursalı pilot Bülent Gürkan – Burak Koçoğlu ikinci olurken, Roya Angejiheidari – Uğur Diker üçüncü oldu.

34. Yeşil Bursa Rallisi, organizasyonda meydana gelen aksaklıklar ve eksikler nedeniyle yarışmacılar ve takımlardan tepki alırken, iptal olan etaplar ve bazı kilit görevlilerin eksikliği ile akıllarda kaldı.

Türkiye Ralli Pilotlar Şampiyonasında Yağız Avcı 81,25 puana ulaştı ve liderliğini sürdürüyor. Burak Çukurova 51 puanla ikinci. Son aldığı sonuçla üçüncülüğe yerleşen Güven Bostancı’nın puanı ise 41.

Sezonun bir sonraki ayağı 5-6 Eylülde organize edilecek olan Hitit Rallisi olacak. ANOK tarafından düzenlenecek olan ralli, uzun yıllar sonra ilk kez Bolu Dağı toprak etaplarında geçilecek.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: