Goodyear Uyarıyor: Yola Çıkmadan Önce Hazırlık Yapın

Kategori : Bülten/Otomotiv

110 yılı aşkın süredir dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Goodyear, yaz tatilinin başladığı bugünlerde yol güvenliği için çok önemli bilgileri tüketiciler ile paylaşıyor.

Goodyear’ın Avrupa’da 15 ülkede gerçekleştirdiği “Güvenli Yaz Sürüşü”1 araştırması, tatile çıkacakların %74’ünün seyahatinde araba yolculuğunu tercih ettiğini gösterdi. Ülkemizde de binlerce sürücü okulların tatile girmesiyle birlikte uzun ve yorucu seyahatlere çıkmaya hazırlanıyor.

Yaz tatiline araba ile çıkmayı planlayan binlerce sürücüden pek çoğu seyahatlerine araçlarını yeterli şekilde hazırlamadan ve dinlenmeden başlıyor. Araştırmalar; yaz aylarındaki kazaların iki temel nedeninin, bakımı yapılmamış ya da yetersiz yapılmış araçlar ile yorgun sürücüler olduğunu gösteriyor.

Bakımı çok iyi yapılmış, çok iyi hazırlanmış araç ile güvenli bir başlangıç yapabilirsiniz
Tatile çıkan sürücülerin pek çoğu seyahat öncesinde araçlarının bakımını yapmayı ve gerekli güvenlik önlemlerini almayı unutur. Araştırmalar; araçlardaki arıza ve teknik sorunların %32’sinin genellikle tatil yolunda meydana geldiğini göstermektedir[1].

Günde 40,000km’den fazla güvenli sürüş çalışmaları yapan Goodyear Lastik Test Takımı’nın başkanı Emmanuel Robinet, “Güvenli ve rahat bir seyahat, araçların yola çıkmadan önce tam bir bakımdan ve kontrolden geçmesiyle başlar. Hiç kimse seyahatinin bir arıza ile bölünmesini istemez. Sorunların pek çoğu da düzenli bakım ve onarım ile önlenebilir” dedi.

Hayatta kalmak için doğru ve kurallara uyarak araba kullanın
Goodyear tarafından 15 Avrupa ülkesinde gerçekleştirilen “Güvenli Yaz Sürüşü” 2 araştırması bu yaz yola çıkacak sürücülerin neredeyse yarısının 1000 km’nin üzerinde bir seyahat yapmayı planladığını gösterdi. Yaz aylarında araba kullanmak; yoğun trafik, uzun mesafe, gece ve gündüz şartlarında araba sürmek, bir anlamda sürücünün limitlerini denemek anlamına geliyor.

Yorgunluk, kazaların ana nedeni olarak öne çıkıyor
Araştırmalar; sürücülerin büyük çoğunluğunun yorgunluk, uyku hali ve dikkat kaybının sürüş becerileri üzerindeki olumsuz etkisini göz ardı ettiğini göstermektedir.

Goodyear Lastik Test Departmanı Başkanı Robinet, “Yazın tatil yolunda araba kullanmak, günlük hayatta araba kullanmak gibi değildir. Çeşitli ülkeler üzerinden arabayla uzun yolculuklara çıkmak beraberinde dikkate almamız gereken bazı zorluklar getirmektedir. Daha önceden bilmediğiniz yollar, direksiyon başında geçirilen uzun saatler, tatil yerine varmak için sabırsızlanan aile ve bitmek bilmeyen yollar her gün karşılaşılan durumlar değildir.”

Gece araba kullanmanın olumsuz etkileri
Yoğun trafik veya gündüz sıcaklığından dolayı sürücülerin pek çoğu gece yola çıkmayı tercih eder. Gece araba kullanmak vücut üzerinde olumsuz etkilere neden olur, ancak bunlar genellikle sürücüler tarafından dikkate alınmaz.

Kazaların yaklaşık %40’ı gece meydana gelmektedir. Bu çok da şaşırtıcı değil, çünkü gece araba kullanan sürücülerin sürüş becerileri azalmaktadır. Bunun sonucu olarak sürücüler, şeritlerde bir sağa bir sola geçmek, belirli bir hızı tutturamamak ve pek çok kez direksiyon hakimiyetini kaybetmek gibi sorunlar yaşarlar.

Goodyear Lastik Test Departmanı Başkanı Robinet, “Gece yolculuğu yapmaya karar verdiyseniz, aracınızın hazırlıklı olduğundan emin olun: temizlenmiş ön ve arka farlar, sinyal lambaları ve camlar, gece araba kullanmanın temel gereksinimleridir. Ön farlar, yolu düzgün şekilde aydınlatmalı ve diğer sürücülerin görüşüne engel olmamalıdır. Gece araba kullanırken hızı düşürün ve takip mesafesini artırın. Gece sürüşlerinde, diğer araçların hızını ve mesafesini tahmin etmenin zorlaştığını unutmayın” şeklinde önerilerde bulunuyor.

Güvenli sürüş planlaması
Dinlenme ve mola noktaları ile seyahatin önceden planlanması, varış yerine güvenli ve rahat şekilde ulaşmanızı sağlamak için gereklidir. Goodyear Lastik Test Departmanı Başkanı Robinet, “Yola çıkmadan önce yol boyunca nerelerde ve hangi aralıklarla mola verileceğinin planlanması, sürücülerin gerçekçi, yönetilebilir mesafeler almasına yardımcı olur. Mola yerlerini önceden planlamayan sürücüler, kendilerini birkaç kilometre daha gitmek için zorlar ve bunun sonucunda riskler artar. Yorgunluk, kişinin koordinasyonunu ve birkaç işi aynı anda etkin şekilde yapma becerisini sınırlandırır” diyerek sürücüleri uyarıyor.

Goodyear’dan Güvenli Yolculuk Önerileri
– Yolculuğa iyi dinlenmiş olarak başlayın! Yola çıkmadan önceki gece uykunuzu iyi alın.
– Vücudunuzun uyanık ve aktif olmaya alıştığı bir saatte yola çıkın.
– Yola çıkmadan önce alkol almayın.
– Uykunuzu getiren ilaçlar almaktan kaçının.
– Yoğun trafiğe çıkış saatlerinden kaçının.
– Düzenli molalar verin. Yorgunluk hissettiğinizde hemen dinlenin. Kısa bir yürüyüşe çıkın.
– Araba içerisinde ısı oluşumunu engelleyin. Araştırmalar yüksek ısının kanda 0.5 derece alkol kadar etkisi bulunduğunu gösteriyor.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: