Güney Kıbrıs’da farklı bir mücadele olacak

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun üçüncü yarışı Güney Kıbrıs’da düzenleniyor. 13-15 Mart tarihlerinde koşulacak yarışın en büyük özelliği hem asfalt hem de toprak etaplarının olması. 1996 Yılından sonra ilk kez bu sezon denenecek olan karışık zeminli yarışların ilki Güney Kıbrıs Rallisi oluyor. Pilotlar ilk gün toprak lastikleri ile asfalt etaplarda farklı bir mücadele verecekler. Sonraki iki günde toprak etaplarda mücadele devam edecek.

Sezonun en zorlu yarışlarından biri olan Güney Kıbrıs Rallisi’nde 36 pilot start alacak.Limasol’dan verilecek start ile başlayacak yarışta etaplar Trodos Dağları’nda yer alıyor. Toplam 14 özel etapta yaklaşık 330 kilometre kat edecek ekipleri Pazar günü geçilecek 40 kilometrelik tek bir özel etap da bekliyor. En son 2006 yılında takvimde yer alan Güney Kıbrıs Rallisi’nde o günün etaplarından sadece bir özel etap aynı kaldı.

Şampiyonayı takip eden iki takım Ford ve Citroen haftalardır Pirelli ile asfalt zeminde kullanacakları lastikleri test ediyorlar. Değişen bu şartlara uyum sağlamak için kurallarda da bazı değişiklikler yapıldı. Buna göre öncelikli pilotlar Cuma günü ara benzin noktasında yeni lastikleri araçlarına alabilecekler.  Öncelikli pilotlar yarış boyunca 46 lastik alırken önceliği olmayan pilotlar en fazla 29 lastik kullanabilecekler. Genç Pilotlar Dünya Ralli Şampiyonası’nda (JWRC) mücadele eden pilotlar ise ilk gün asfalt lastikler ile mücadele edecekler.

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun iki yarışını da kazanan Sebastien Loeb, Pilotlar Şampiyonası’nda 20 puan ile  ilk sırada yer alıyor. Mikko Hirvonen 14 puan ile ikinci, Dani Sordo is 12 puan ile üçüncü sırada yer alıyor. Markalar Şampiyonası’nda ise Citroen Total 32 puan ile birinci, BP Ford Abu-Dhabi 22 puan ile ikinci Stobart VK M-Sport ise 16 puan ile üçüncü sırada yer alıyor. Citroen’in genç pilotları barındıran Citroen Junior takımı ise 7 puan ile dördüncü sırada bulunuyor.

Seri Üretim Otomobiller’de Sandell iki’de iki peşinde

Skoda Fabia S2000’e Norveç’teki ilk yarışında ilk zaferini yaşatan Patrik Sandell sekiz yarıştan oluşan Seri Üretim Otomobiller Dünya Ralli Şampiyonası’nın (PWRC) ikinci yarışında da zafer peşinde koşacak.  Bu kategoride toplam 15 pilotun mücadele edeceği rallide favori pilotlardan Martin Prokop ve Eyvind Brynildsen bu yarışta start almayacaklar. Toshi Arai ve Nasser Al Attiyah ise podyumun diğer aday pilotları olarak göze çarpıyor. Pirelli Star Driver (Yıldız Pilot) seçmelerinden başarı ile çıkan Martin Semerand ve Nicos Thomas da ilk startlarını alacaklar.  Thomas bu yarışı 2007 Orta Doğu Ralli Şampiyonası dahilinde koşulurken kazanmıştı.

Genç pilotlar için işler daha da zor

Genç Pilotlar Dünya Ralli Şampiyonası’nda (JWRC) ikinci yarış olarak geçilecek Güney Kıbrıs’da sadece üç pilot start alacak. Sezonun açılış yarışı İrlanda Rallisi’nde zafere uzanan Aaron Burkart yerini sağlamlaştırmaya çalışırken PWRC’de istediğini bulamayan Martin Prokop yeniden JWRC’deki parlak günlerini arayacak. Michal Kosciuszko ise bu sezon ilk startını burada alacak. Çek pilot JWRC’deki ilk yarışına geçen sezon Sardinya Rallisi’ne katılmıştı.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: