Hirvonen bir adım öne geçti.

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Dünya Ralli Şampiyonasının sekizinci yarışı Polonya Rallisi, geçtiğimiz hafta sonu organize edildi. 352 kilometresi 18 toprak özel etap olmak üzere ekipler toplamda 1024 kilometre yol kat ettiler.

Perşembe akşam seyirci özel etabıyla başlayan rallide, ilk en iyi zaman Petter Solberg’den geldi. Petter bu derecesiyle, kısa mesafelerde hala ne kadar başarılı olduğunu gösterdi.

Cuma sabah başlayan etaplarda şampiyona lideri Sebastien Loeb ile Mikko Hirvonen arasında amansız bir mücadele başladı. Günün ilk etabında Loeb saniye farklarla olsa da öne geçmeyi başardı ancak üçüncü etapta Hirvonen 0,3 saniyeyle liderliği ele geçirdi. Temponun bu kadar yükselmesinin ardından ilk hata yapan Sebastien Loeb oldu. Dördüncü etapta viraj içindeki çimlerin arasında bulunan bir ağaç kütüğüne çarparak, aracının sağ önüne hasar verdi ve yoldan çıktı. Tüm rekorları altüst ederek ralli tarihini baştan yazan Loeb, kariyerinde ilk kez iki yarış üst üste kaza yapmış oldu. Loeb’in yarış dışı kalmasıyla Citroen ekibinin tüm yükü Dani Sordo’nun omuzlarına bindi.

Hirvonen, Loeb’in yokluğunda rahat bir yarış çıkarmayı planlarken, onu en çok zorlayan, takım arkadaşı ve vatandaşı Jari Matti Latvala oldu. Özellikle cumartesi günü gösterdiği performansla Latvala, lider Hirvonen’le arasındaki farkı birkaç saniyeye indirdi.

Diğer yandan bir sonraki gün tekrar yarışmasına izin veren süper ralli kurallarıyla cumartesi günü etaplara dönen Loeb, müthiş derecelere imza atsa da zirveye ulaşması imkânsızdı. Ancak yine de tempoyu düşürmedi ve son etaba kadar çok iyi bir performans sergiledi.

Polonya Rallisinde Sebastien Loeb’in kazasından sonra en büyük sürpriz bu kez Ford takımından geldi. Rallide son etap yine 2,5 kilometrelik seyirci etabıydı ve Latvala, lider hirvonenin 17,8 saniye arkasında ikinci sırada etaba geldi. Eşleşme sonucu hirvonen ve takım arkadaşı Latvala birlikte start aldı. Ancak ne olduysa orada oldu. Ford takımı patronu Malcolm Wilson ve tüm takım elemanlarının gözü önünde Latvala bariyerlere çarptı ve yarış dışı kaldı. yarışı bitirmeye ve ford için bir duble yapmaya sadece metreler kalmışken Latvala’nın yaptığı bu kaza, yine ralli tarihine kazındı.

Hirvonen, Polonya Rallisini kazanırken, bir puanla da olsa Şampiyona liderliğini ele geçirdi. Loeb ilk gün kaza yapsa da süper ralliyle geri döndüğü yarışta, hem Latvala’nın kalması ve hem de Citroen Junior takımından Reutenbach ve Novikov’un sıralarını vermesiyle yedinci oldu. Bu pozisyonla aldığı 2 puan şampiyonada Hirvonen’in 1 puan arkasında yer almasını sağladı. Polonya Rallisi’nde Citroen’in genç ve istikrarlı pilotu Dani Sordo ikinci olurken, Henning Solberg üçüncü olmayı başardı.

Dünya Ralli Şampiyonası yaklaşık bir ay sürecek tatile giriyor. Serinin bir sonraki yarışı efsanevi Finlandiya Rallisi 31 Temmuz 2 Ağustos tarihleri arasında organize edilecek.

Dünya Ralli Şampiyonası Pilotlar Şampiyonası Puan Durumu
1. Mikko Hirvonen 58,
2. Sebastien Loeb 57,
3. Dani Sordo 39,
4. Hening Solberg 27,
5. J-M Latvala 25.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: