İlk 25 puan Hirvonen’e!

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Ford Focus WRC pilotu Mikko Hirvonen 2010 Dünya Ralli Şampiyonası’nın ilk yarışı olan İsveç Rallisi’ni kazanarak bu sezon değişen kurallar gereği ilk 25 puanı alan pilot oldu. Üç gün süren yarışta Cuma günü ele geçirdiği zirveyi yarışın sonuna kadar koruyan Fin pilot geçen seneyi de şampiyon olarak kapatan Citroen C4 pilotu Sebastien Loeb’i 42.3 saniye geride bırakmayı da başardı.

Yarışın son etabının finişinde Focus WRC’nin üstünde sevinci kutlayan Hirvonen – Lehtinen ikilisi sezona hızlı başlamanın verdiği gururla poz verdiler. Hirvonen : “Kesinlikle fantastik!” diyerek başladığı sözlerini “Bu şekilde bitirdiğimiz için çok mutluyum. Son etaplar fazlasıyla gergindik. Sezona böyle başlamak çok güzel, burada da ilk kez kazanıyorum. Geçen seneki tecrübelerimiz burada işe yaradı. Sezona böyle devam etmek istiyorum. Meksika’da start almak için şimdiden heyecanlanıyorum.” şeklinde tamamladı.

Cumartesi öğleden sonra etaplarında girdiği lastik kumarını kaybeden Loeb ise son güne çok hızlı başladı ve ilk etapta 16.1 saniye geri aldı. Ancak kalan etaplarda fazla risk almadan yarışı ikinci sırada tamamlamayı göze alarak temposunu düşürdü. “Çok zor bir haftasonu oldu, Mikko mükemmel bir ralli çıkardı. Cumartesi yanlış bir karar verdik ancak kararımızı doğru verseydik bile onu etaplarda yenebileceğimizi sanmıyordum. Çok güçlüydü ve bu zaferi gerçekten istiyordu. Elimden geleni yaptım, söyleyecek başka bir şey yok.”

İsveç’te üçüncülüğü lider Hirvonen’in takım arkadaşı Fin pilot Jari-Matti Latvala elde etti. Bu üçüncülük ile takımları Ford da Markalar klasmanında liderliğe oturmuş oldu. Cuma günü sorunlar yaşayan Latvala Cumartesi günü iyi zamanlar yaparak zirveye bir adım daha yaklaştı ancak şampiyonluk mücadelesi veren ekiplerin ardında kaldı.

Loeb’in takım arkadaşı Dani Sordo ise yarışı dördüncü sırada tamamladı. Cumartesi günü aracının önünde biriken karlar yüzünden hararet problemi yaşayan İspanyol pilot kalan etaplarda rakiplerini yakalamaya çalışsa da temposunu fazla yükseltemedi ve dördüncülüğe razı oldu.

İlk kez kullandığı 2009 model Citroen C4 WRC ile İsveç’te start alan Petter Solberg yarışı dokuzuncu sırada tamamladı. İşlerin yolunda gitmediğini söyleyen Solberg aracının ayarlarının Loeb ile aynı olduğunu vurgulamaktan da kaçınmadı.

Yarışı onuncu sırada tamamlayan İsveçli P-G Andersson Süper 2000 kategorisinde birinci sırada yer aldı. Bu sezon ilk kez düzenlenen Süper 2000 kategorisinde Skoda Fabia ile mücadeleye katılan Andersson evinde bu zaferi elde ettiği için çok mutluydu.

Cuma günü kar duvarına çıkan Kimi Raikkonen ilk yarışını 30. sırada tamamlamayı başardı. Bu rallinin hiç kolay olmadığını vurgulayan Raikkonen gelişim gösterdiğini ancak burada ilk kez yarışan biri olarak gerçek mücadelenin kendisine heyecan verdiğini ve bu heyecanı sezon boyunca yaşamak istediğini belirtti.

İsveç Rallisi Genel Klasman ilk 10:
1. Mikko HIRVONEN  3:09:30.4
2. Sébastien LOEB  42.3
3. Jari-Matti LATVALA  1:15.4
4. Dani SORDO   2:41.6
5. Sébastien OGIER   4:15.3
6. Henning SOLBERG   5:23.4
7. Matthew WILSON   7:53.9
8. Mads ÖSTBERG   9:22.2
9. Petter SOLBERG   10:17.5
10.P-G ANDERSSON   12:08.9

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun ikinci yarışı 5-7 Mart tarihlerinde Meksika’da düzenlenecek.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Huzurlarınızda Hibrit WRC

Yıldız sürücüler ve öncü yeni hibrit otomobiller, Cumartesi akşamı Avusturya’da düzenlenen açılış
Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: