İtalya Rallisi’nde ilk gün Loeb’in

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

İtalya Rallisi’nin ilk gününü Citroel Total Takımı pilotu Sebastien Loeb, Norveçli Petter Solberg’in önünde ilk sırada tamamladı, Hirvonen ise ancak üçüncü sırada yer bulabildi.

Dünya Ralli Şampiyonası (WRC)’nin beşinci rallisi olan İtalya Rallisi geçtiğimiz Perşembe akşamı Olbia’dan verilen sembolik start ile başlamıştı. Cuma sabahı etaplara çıkan ekipler 131,06 kilometrelik dört etabı geçtikten sonra 15 dakikalık Uzak Servis’de araçlarının bakımlarını tamamlayıp aynı dört etabı birer kez daha geçtiler. Uzak Servis’de ekipler araç üzerindeki ekipmanlar ile kısıtlu imkanlarda araçlarını bakımlarını yapmak zorunda kalıyorlar.

Şampiyona lideri Sebastien Loeb etaba ilk sırada çıkınca ilk etapta sekizinci sıraya kadar gerilemişti ancak ilk dört etabı rakibi Hirvonen’in 2.7 saniye önünde lider tamamladı. Öğleden sonra etaplarında da hatasız sürüşüne devam eden Fransız pilot gün sonunda 33.2 saniyelik avantajla akşam servisine girdi. Solberg de güne iyi başlamıştı ancak henüz ikinci etapta turbosundaki sorun nedeni ile güç kaybedince yaklaşık 40 saniye kaybetti. Sonrasında temposunu yükselten Norveçli pilot günü Loeb’in 33.2 saniye gerisinde ikinci sırada tamamlamayı başardı. Ogier ikinci güne geride başlamayı planladığı için ikincilikten dördüncülüğe inmeyi tercih etti. Hirvonen de günün çoğunda ikinci sıradaydı ancak son etaptan önce lastik patlatınca dördüncülüğe, Ogier’in yavaşlaması ile üçüncülüğe çıktı.

Mads Ostberg sorunsuz devam ettiği rallinin ilk gününü beşinci sırada tamamladı. Dani Sordo ise MINI JCW WRC aracın ilk yarışında ilk günü altıncı sırada tamamlamayı başardı. Sordo’nun takım arkadaşı Kris Meeke muhtemel bir fren arızası ile yol dışına çıkınca yarışı erken tamamlamak zorunda kaldı. Yarışa erken veda eden bir başka pilot ise Jari-Matti Latvala oldu. Fin pilot ilk etapta duvara çarpınca ikinci etapta kalmak zorunda kaldı. Evgeny Novikov da üçüncü sıradayken takla atarak yarış dışı kaldı. Federico Villagra da köprüye çarpınca lastiği koptu.

İtalya Rallisi ilk gün genel klasman sonuçları:
1. Sebastien Loeb Citroen 1:27:47.0
2. Petter Solberg Solberg Citroen + 33.2
3. Mikko Hirvonen Ford + 53.1
4. Sebastien Ogier Citroen + 55.5
5. Mads Ostberg Stobart Ford + 1:04.7
6. Dani Sordo Mini + 1:33.2
7. Ott Tanak MM Ford + 2:36.0
8. Matthew Wilson Stobart Ford + 2:54.5
9. Martin Prokop Czech Ford + 3:01.7
10. Juho Hanninen Red Bull Skoda + 3:19.8

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: