Karsan, New York Taksi İhalesini Alamadı

Kategori : Bülten/Otomotiv

Yerli otomotiv markası Karsan, V1 ile New York şehrinin taksi ihalesini kazanamadı. Ama sevindirici olan haber, Karsan V1’in 2013’te seri olarak üretimine geçilecek olması.
New York’un taksi ihalesinde finale kalan Karsan V1, 2011 Şubat başında Amerika’da gerçekleştirilen “Geleceğin Taksisi” (Taxi of Tomorrow – ToT) araştırma sonuçlarına göre aldığı yüzde 66 oyla insanların beğenisini kazanmasına rağmen ihaleyi alamadı.

Bugün (4 Mayıs 2011) düzenlenen basın toplantısında konuşan Karsan Murahhas Azası Jan Nahum “Karsan’ın stratejik olarak bir marka yaratma planı var. Bugün çıktığımız bu zorlu yolda emin adımlarla ilerlediğimizi görüyoruz. Bizler Karsan olarak evrensel ve belli bir ihtiyacı tespit edip o ihtiyaca cevap veren bir ürün konsepti yaratmayı amaçladık ve New York taksi ihalesi bizim bu amacımızı yerine getirebileceğimiz büyük bir fırsat oldu. Bugün ihaleyi kaybetmiş olsak da V1 ile global pazarlara açılma hedefimiz tam hızıyla devam ediyor. Engelli yolculara diğer vatandaşlarla eşit ulaşım hakkı sağlayacak olan tasarımımızla dünya otomotivinde büyük bir boşluğu doldurmuş olacağız. Aynı zamanda yaratmış olduğumuz eşsiz tasarım ile taksi yolculuğunu bir mecburiyetten keyfe dönüştüreceğiz. Karsan’ın ve dolayısıyla Türkiye’nin uluslararası arenada elde ettiği bilinirliği daha da artıracak ve böylece Türk otomotiv sanayinin ismini tüm dünyaya duyuracağız. İhaleyi kazanamasak da elde ettiğimiz bu başarı Türk otomotiv sanayinin başarısıdır” şeklinde konuştu.

Endüstriyel tasarım ve konsept oluşumu “Geleceğin Taksisi” (Taxi of Tomorrow – ToT) ihalesinde tekliflerin toplandığı 27 Mayıs 2010 tarihinden önceki 6 ay boyunca kardeş şirket Hexagon Studio ile gerçekleştirilen Karsan V1, İstanbul Auto Show Fuarı öncesinde konsept model olarak ilk kez 26 Ekim 2010’da Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen bir davet ile tanıtılmıştı.

2013’te üretilecek
İhalenin kaybedilmiş olması Karsan’ın hızını kesmedi. Geliştirme süreci devam edecek olan V1’in Temmuz 2011 sonunda yürüyen prototipinin tamamlanması ve test sürüşlerine başlanması hedefleniyor. 2012 yılının başında çarpma testlerinin yapılacağı son prototipler üretilip test programına sokulacak ve Mart 2012’de Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenecek. 2013’ün ortalarında ise Karsan V1’in seri üretimine geçilmesi planlanıyor.

Karsan V1’in bundan sonraki gelişim süreci:
-Proje kapsamında toplam 54 adet prototip araç üzerinde tasarım doğrulama faaliyetleri yürütülecek.
-Farklı safhalarda 52 çarpışma testi gerçekleştirilecek.
-3 farklı prototip seviyesinde 300.000 km kullanıma denk dayanım ve kullanım testleri yapılacak.
-Motor soğutma, iklimlendirme, titreşim, gürültü, yol tutuşu, konfor, parça dayanım gibi testler gerçekleştirilecek. -20⁰C altında, 40⁰C üstünde ve 2500 metre yüksek rakımda 1000 km boyunca tecrübe sürüşleri yapılacak.
-2013 yılında aracın üretimi başlayacak.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: