Kartepe şampiyonluk için son viraj!

Kategori : Türkiye Tırmanma Şampiyonası

Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nda sezonun altıncı yarışı Kocaeli Otomobil Sporları Kulübü (KOSDER) tarafından bu sene de Maşukiye’den Kartepe’ye çıkan asfalt yolda düzenlenecek. Altı kilometrelik parkurda iki çıkış üzerinden yapılacak yarış 7 Ağustos Cumartesi gerçekleştirilecek. Pazar günü piknik için Kartepe’ye çıkışların artması sebebi ile Cumartesi’ne alınan yarışın idari ve teknik kontrolleri 6 Ağustos Cuma günü tamamlanacak.

Altı kategoride devam eden Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nın dört kategorisinde lider olan Alper Akgün, Tunç Tuncer, Bülent Gürkan ve Cem Acar, Kartepe’den 15 puan ile ayrılmaları halinde son yarış olan İstanbul’daki Bozhane Tırmanma Yarışı öncesinde büyük avantaj elde edecekler. Kartepe öncesinde Ünal Şenbahar şampiyonluğu matematiksel olarak ilan etti. Geriye kalan Kategori 6’da kimin şampiyon olacağını son iki yarış belirleyecek.

5 Farklı kategoride mücadele edecek 24 ekibin kayıt yaptırdığı Kartepe Tırmanma Yarışı’nda Kategori 4’te mücadele olmayacak. Mitsubishi Evo 9 gibi güçlü otomobillerin yer aldığı kategoride Öğül Orhan, Bursa’da düzenlenen Soğukpınar Tırmanma Yarışı’nda kaza yaptıktan sonra boynundaki ağrılardan kurtulamadığı için bu yarışa katılamıyor. Ünal Şenbahar’ın 57 puan ile lider olduğu kategoride Öğül Orhan 34 puan ile ikinci sırada yer alıyor. Her iki pilot da bu yarışa katılmadıkları için Kategori 4’te Ünal Şenbahar şampiyonluğu matematiksel olarak elde etmiş durumda bulunuyor.

Kategori 1’de 60 puan ile lider konumda yer alan Alper Akgün, Kartepe Tırmanma Yarışı’na ikinciliği paylaşan Burak Özaltolmaz ve Sinan Saatçi 28 puan önünde start alacak. Akgün yarışı tamamlayarak puan alması durumunda son yarış İstanbul Bozhane Tırmanma öncesinde matematiksel olarak şampiyonluğu garantileyecek bir diğer pilot olacak.

Kategori 2’de Tunç Tuncer ikinci sıradaki Ümit Kemal Coşkun’dan 15 puan önde Kartepe’ye geldi. İki pilotun mücadelesinin son yarışa taşınabilmesi için Ümit Kemal Coşkun’un Kartepe’den 15 puan ile dönmesi gerekiyor. Sezon içindeki beş yarıştan da puan alan Tunç Tuncer, üç kez podyumun en üst basamağına çıkmayı başardı. Antalya’da start almayan Ümit Kemal Coşkun iki kez podyumun en üst basamağında yer buldu.

Kategori 3’te birincilik basamağında Antalya’da start almayan ancak katıldığı tüm yarışlarda podyumun en üst basamağında yer alan Bülent Gürkan yer alıyor. 60 Puan ile lider konumdaki Bursalı pilot Bülent Gürkan’ın 14 puan gerisinde Emrah Artuner bulunuyor.

Sezona geç başlayan Taner Şengezener’in heyecan kattığı Kategori 5’te Cem Acar, Şengezener’in 12 puan önünde lider konumda yer alıyor. Efsanevi Renault Maci Megane ile yarışlara katılan Cem Acar, Subarum Impreza ile son iki yarışı kazanan Taner Şengezener önünde son iki yarışta avantajı elinde tutarak bir kez daha şampiyon olmak için mücadele edecek. Şengezener ise son iki yarışta yaptığını kalan iki yarışta da yaparak 15’er puanları alsa da Acar’ın puan kaybetmemesi halinde ancak ikincilik ile yetinmek zorunda kalacak.

Sezon başından beri Tan Uydaş’ın tek araç olarak start aldığı Kategori 6’da ilk puanlar üç kaydın olduğu Bursa Soğukpınar Tırmanma Yarışı’nda dağıtılmıştı. Kartepe’de altı aracın kayıt yaptırdığı Kategori 6’da farklı bir heyecan yaşanacak.

Kartepe Tırmanma Yarışı 2010’un Kayıt Listesi’ne buradan ulaşabilirsiniz. Kartepe öncesi son puan durumu ise bu adreste bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: