Kartepe’den 3 şampiyon* çıktı!

Kategori : Türkiye Tırmanma Şampiyonası

Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nda sezonun sondan bir önceki yarışı olan Kartepe Tırmanma Yarışı 17 Eylül Cumartesi günü Kocaeli Otomobil Sporları Kulübü (KOSDER) tarafından Maşukiye’den Kartepe zirvesine çıkan asfalt yolda düzenlendi. Beş kategoride düzenlenen yarışta start alan 12 pilot birincilik mücadelesi verdiler.

Kategori 1’de Taner Canbolat ve Yaşar Abay arasında geçen liderlik mücadelesinden Taner Canbolat önde ayrılarak sezonun son yarışına kalan şampiyonluk mücadelesinde bir adım öne geçti. Canbolat ve Abay son yarışa aynı puanda girecekler.

Sezonun bitmesine bir yarış kala matematiksel olarak şampiyonluğu garantileyen ilk pilot Bülent Gürkan oldu. Gürkan iki çıkışını da sorunsuz tamamladı ancak şampiyonluktaki en büyük rakibi Ümit Kemal Coşkun’un ilk çıkış sonrasında ikinci çıkışta start alamadı, böylece Gürkan son yarış öncesinde şampiyonluğunu matematiksel olarak garantiledi. Yarışın ikinci çıkışında zamanların yanlış tutulduğunu iddia ederek verdikleri itirazlar kabul edilince birinci çıkış zamanları ikinci çıkış zamanı olarak da işlenen Gürkan ve Kadir Murat Altıntaş kategorilerinde ilk iki sırayı aldılar, kategorinin üçüncüsü ise Cem Şit oldu.

Yarışı tamamlaması ile şampiyonluğu garantileyecek olan Alkan Erden, Kartepe Tırmanma Yarışı’nda Fiat Punto S1600 ile start aldı. Erden iki çıkışı da sorunsuz tamamlayarak son yarış öncesinde şampiyonluğunu da garantilemiş oldu. Kategori 3’te Sanver İmrahor, Alkan Erden’in ardından yarışı ikinci sırada tamamladı. Kategori 3’ün üçüncüsü ise Kartepeli pilot Zülküf Bozdağ oldu. Bozdağ kariyerinin ilk yarışında podyumun üçüncülük basamağına çıkmayı başardı.

En sıkı mücadelenin yaşandığı Kategori 4’te start alan iki pilot Vedat Diker ile Taner Şengezener antrenman çıkışlarından başlayarak sıkı bir mücadeleye girdiler. Bu mücadelede Vedat Diker rakibini her iki çıkışta da geçerek yarışı ilk sırada tamamladı. Taner Şengezener de iki çıkış sonrasında podyumun ikinci basamağına çıkmıştı ancak İzmirli pilot Kapalı Park’a geç girdiğine dair itirazlar kabul edilince kurallara göre diskalifiye edildi. Bu sonuçla Vedat Diker de Kategori 4 şampiyonluğuna ulaşmış oldu.

Kategori 5’te iki pilot start aldı ancak iki pilot da yarışı tamamlayamadı. Türkiye Pist Şampiyonası’nda mücadele ettiği Porsche 997 GT3 ile start alan Ümit Ülkü Pazar günü İzmit Körfez Pisti’nde start alacağı için aracını fazla zorlamak istemedi ve ikinci çıkışta start almadı. Kategori 5’in diğer bir pilotu Arslan Acar ikinci çıkışını bitirip karnesini de işlettikten sonra rotili kırılınca yarış dışı kaldı.

Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nda sezonun son yarışı 15-16 Ekim tarihlerinde Sakarya Otomobil Sporları Kulübü (SOSDER) tarafından düzenlenecek.

*Şampiyonluklar, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun onayından sonra kesinleşecektir. Bu ibare şampiyonlukların matematiksel olarak garantilenmesi sebebi ile kullanılmıştır.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: