Korsika’da Neuville zafere ulaştı

Kategori : IRC

Thierry Neuville, Kıtalararası Ralli Mücadelesi (IRC) takviminin üçüncü yarışı olan Tour de Course – E.Leclerc yarışını kazanmayı başardı. Nicolas Gilsoul kopilotluğunda Peugeot Belçika-Lüksemburg takımı adına Peugeot 207 S2000 ile yarışa katılan 22 yaşındaki Neuville’in bu zaferi “Efsanenin Dönüşü” olarak nitelendirildi.

IRC’nin beş yıllık geçmişinde bile yarışan en genç pilot olma ünvanını elde eden Fransız pilot Anton Alen’in 24 yaşında elde ettiği “IRC yarışını kazanan en genç pilot” ünvanını da ele geçirmiş oldu.

Neuville asfalt yarışta en uzun gün olan son güne 23.4 saniye avantajla başlamıştı. Güne iki yedek lastik ile başlayınca ilk özel etapta değerli zamanlar kaybetti ancak sonraki etaplarda zamanları geri almayı başardı.

Jan Kopecky ilk etabı kazanınca aradaki farkı da 14.5 saniyeye düşürdü. Üçüncü gün geçilen geniş ve uzun düzlüklerin olduğu etaplarda aracını ayarlarını da oturtunca zirve için iddalı konuma geldi. Son gün iki özel etapta en iyi zamanı yapsa da Neuville arasındaki farkı kapatamadı ve Skoda Fabia S2000’i ile ikinciliğe razı oldu.

Freddy Loix yarışı üçüncü sırada tamamlayarak IRC Pilotlar Klasmanında beş puan farkla ilk sıraya oturdu. Liderliğe yerleşmiş olsa da Belçikalı pilot yedinci IRC zaferi için “doğru hisleri” olmadığını vurguladı.

Aslında Loix finişe dördüncü sırada geliyordu ancak Andreas Mikkelsen onikinci özel etapta sağ ön lastiği patlayınca yerine de yedek lastiği olmayınca yaklaşık üç dakika kaybedince Loix üçüncülüğe çıkmış oldu.

IRC’de sezonun dördüncü yarışı bu sezon ilk kez takvime dahil olan Prime Yalta Rallisi, 2-4 Haziran tarihlerinde Ukrayna’da koşulacak.

IRC Pilotlar Klasmanı:

1. Freddy Loix, 45
2. Jan Kopecky, 40
3. Thierry Neuville, 40
4. Juho Hanninen, 33
5. Bryan Bouffier, 31

IRC Markalar Klasmanı:
1. Skoda, 106
2. Peugeot, 104
3. Subaru, 32
4. M-Sport, 23
5. Proton, 16

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: