Pinomaki, Clio ile şampiyon

Kategori : Avrupa Rallikros Şampiyonası

Fin pilot Jussi Pinomaki on gün önce Polonya’da Avrupa Rallikros Şampiyonası 2008 sezonunda yedinci zaferini elde ettikten sonra şampiyonluğunu garantilemişti ancak FIA ( Uluslararası Otomobil Federasyonu)’nun Renault Clio üzerinde son teknik kontrolleri yapması gerektiğinden zaferini ilan edememişti. Pinomaki, FIA Teknik Delegesi Carlos Funes’in kendisini arayarak aracının teknik kontrolden başarı ile geçtiğini belirtince Fin pilot da şampiyonluk kutlamalarına başladı. Jussi Pinomaki açıklamadan sonra şunları söyledi:  “Teknisyenler Polonya’da kullandığımız yakıta ve araca son bir kez barakarak aracın yarışmasında herhangi bir engel olmadığını belirlediler. FIA son olarak ECU kontrollerini de başarı ile geçtiğimizi açıkladı. Şu an çok mutluyum. Aracımdan tamamen emindim ancak yine de açıklamayı beklemek zorundaydım. Rakiplerimden bazılarının böyle bir yola başvurmuş olması beni üzdü ama şimdi herkes aracım ile ilgili tüm gerçekleri görmüş oldu.”

Bu zafer ile Pinomaki üçüncü Avrupa Şampiyonluğuna da ulaşmış oldu. Fin pilot 2004 ve 2005 sezonlarını Kategori 2’de zaferle kapattıktan sonra iki sezon boyunca Kategori 1-A’da yarışabilmek için Renault Clio aracını geliştiriyordu. 2007 sezonunun sonunda aracını tamamlayan Pinomaki 2008 sezonu ile birlikte Kategori 1-A’nın favori pilotları arasında yerini aldı. Sezon boyunca katıldığı dokuz yarışı da kazanabilecekken Avusturya ve Hollanda’da lastik patlatıp klasmana girememişti.

Pinomaki sezonun son yarışında Buxtehude – Almanya’da şampiyon olarak piste çıkacak. “Almanya’da üzerimde baskı olmadan yarışacağım. Buxtehude pisti çok keyifli, özellikle ilk virajdan çok hoşlanıyorum.” diyen 30 yaşındaki Fin pilot şimdi gelecek planları üzerinde yoğunlaşmış durumda : “Şimdi ileriye bakmam lazım, gelecek planları üzerinde çok sıkı çalışıyorum.”

Pinomaki yeniden Kategori 1’de mücadele etmeyi planlıyor, bu kategoride mücadele etmek için geçirdiği kötü günlerin acısını çıkartmak istiyor. Polonya’da yarış öncesinde verdiği röportajda : “Aracı müsait olan herkes ile görüştüm ama hala bir karar vermiş değilim. Kendi aracımla devam edebilirim, daha öğreneceğim çok şey var ama son iki sezonda olduğu gibi olacaksa Kategori 1-A’da mücadele etmek istemem. Karar aşamasında sona geldim, Ekim sonuna kadar kesin kararımı vermiş olacağım.” demişti.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: