Otokros sezonu Eskişehir’de start aldı.

Kategori : Türkiye Otokros Şampiyonası

TOSFED Otokros Şampiyonası takviminde yer alan ve sezonun açılış yarışı olan ESOK KYK Otokros yarışı hafta sonu Sazova parkurunda organize edildi.

Geçtiğimiz yıl her yarış kendinden daha fazla söz ettiren Otokros Şampiyonası, sezonun ilk yarışında 26 kayıt alarak, ilginin her geçen gün daha da arttığını gösterdi.

Eskişehir Kulübü Cumartesi mahalli ve Pazar günü de Ulusal Şampiyonalara puan veren iki yarışı başarıyla organize ederek, hem izleyenlerden hem de Federasyon görevlilerinden olumlu puanlar aldı.

Beş farklı kategoride yarışan pilotlar, cumartesi güneşli bir havada start aldılar. Kategori 1’de FIAT Palio ile yarışan Yıldıray Demircioğlu en iyi zamanı yaparken, Kategori 2’de Serhan Türkkan birinciliğin sahibi oldu. Sadece 2 otomobilin start aldığı Kategori 3’te ise Buğra Banaz birinci olurken, tüm araçlar arasında üçüncü en iyi zamanı yaparak dikkat çekti. Kategori 4’te Halim Ateş ve 5’te Erkan Güral Mitsubishi EVO 9’larıyla birinci olurken Güral günün en iyi zamanını 4:07.46 ile elde etti.

Pazar gece yağan yağmurla değişen zemin karakteri, ekiplerin antrenman turlarında farklı zamanlar yapmasına neden olsa da, güneş ve rüzgarın etkisiyle kuruyan toprak zemin, yarış turlarında zorluk çıkarmadı.

Ulusal yarışın ilk turları Kategori 1’de atıldı. Yıldıray Demircioğlu yine kazanmayı başarırken Kategori 2’de Bursalı pilot Bülent Gürkan cumartesi kaptırdığı zirveyi geri almayı başardı.

Kategori 3’te yine genç Buğra Banaz birinci olurken, Kategori 4’te çekişme EVO9’ların sahneye çıkmasıyla doruğa ulaştı. Cumartesi günü start almayan ve sabah sadece 10 dakika antrenman yapan Vedat Diker, 4:03.88 ile oldukça iyi bir derece yapsa da, Halim Ateş bir gün önce yaptığı dereceyi yaklaşık 8 saniye geliştirerek hem kategoriyi hem de en iyi zaman kupasını kazanmayı başardı. Yine EVO9’la ancak Kategori 5’te yarışan Erkan Güral, bu rekabetten uzak kalsa da kendi kategorisini kazanarak ulusal şampiyona için önemli puanlar kazanmayı başardı.

İki gün süren ve Eskişehir seyircisinin de oldukça yoğun ilgi gösterdiği yarışlarda hafızalarda kalan, Eskişehirli gençler Serhan Türkkan ve özellikle Buğra Banaz’ın elde ettiği derecelerle Halim Ateş’in yarış sonrası EVO9’la yaptığı gösteri oldu.

Türkiye Otokros Şampiyonasının bir sonraki ayağı 21-22 Mayıs tarihlerinde KOSDER tarafından Kocaeli’nde düzenlenecek.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: