Latvala Arjantin’de ilk günü lider tamamladı

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Jari-Matti Latvala Arjantin Rallisi’nin ilk gününü en yakın rakibinin 18.2 saniye önünde tamamlayınca ikinci güne lider başlamaya hak kazandı.

Fin pilot gün boyunca yüksek tempoda devam ettirdiği yarışın yedinci özel etabında stop etmesi dışında sorun da yaşamadı. İlk gün geçilen altın özel etabın dördünde en iyi zamana da imza atarak ikinci gün için moral topladı. Latvala günü şöyle değerlendirdi : “Güzel bir gün oldu, performansımdan memnundum, asfalt bölümlerden de hoşlandım. İkinci güne ilk sırada başlamak benim için avantajlı olacak. Liderliğimi koruyacağım konusundan kendime güveniyorum.”

Karışık zeminli El Condor etabında geçtikleri 20 kilometrelik asfalt bölümde hızını iyice arttıran Latvala en yakın rakibi Solberg’e 9.3 saniye fark atmayı da başardı. Latvala son 5.94 kilometrelik kısımda ortalama 196.2 km/sa hıza ulaşmayı da başardı.
Solberg ikinci güne ikinci sırada başlayacak. Bireysel olarak katıldığı yarışlarda Citroen DS3 WRC ile mücadele eden ve altıncı etapta elde ettiği en iyi zamanla kariyerinin 400. etap zaferine ulaşan Norveçli pilot ilk gün sonunda şunları söyledi : “Çok güzel bir gün oldu. Testlerde kendimizi denemediğimiz için asfalt kısımlarda çok zaman kaybettik.”

Sebastien Ogier de asfalt bölümlerde toprak lastikler ile yüksek hıza çıkmaktan dolayı tedirgin olduğunu ancak ilk gün sonunda elde ettiği üçüncülükten memnun olduğunu belirtti.

Hirvonen günü Ogier’in 14.7 saniye gerisinde tamamlarken Ogier gibi asfalt bölümlerdeki performansından memnun olmadığını söyledi. Ancak yine de ikinci güne dördüncülüğün ikinci güne başlamak için iyi bir nokta olduğunu belirtti.

Yedi kez dünya şampiyonu olan Sebastien Loeb ilk üç etap sonunda lider olsa da aldığı bir dakikalık ceza sonunda ilk günü liderin 1 dakika 30.3 saniye gerisinde tamamladı. Aradaki farkın kapanmasını zor olduğunu söyleyen Loeb ilk günün kendisi için kötü geçtiğini belirtti. Ceza aldığı anı “Giriş alanı çok kalabalıktı ve kırmızı tabelayı göremedim ve yaklaşık 10 metre geçtikten sonra durumu farkettim” diyerek açıkladı.

İlk günü altıncı sırada tamamlayan Mads Ostberg aracındaki debriyaj sorunundan şikayetçiydi. Arjantin’de ilk kez mücadele eden Ostberg şimdiye kadar yaşadığı en kötü gün olduğunu belirtti.

Federico Villagra ilk günü sekizinci sırada tamamlayarak en iyi Arjantinli oldu. Ken Block dokuzuncu sırada yer alırken klasmandaki son WRC pilotu oldu. Daniel Oliveira ve Peter van Merksteijn Jr mekanik sorunlar nedeni ile günü tamamlayamadılar.
Cumartesi günü etaplarında pilotlar yine karışık zeminli Las Jarillas – Falda del Carmen arasında geçen etaplar yerel saatle 08:13’te başlayacak.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: