Loeb, Sainz ve Galli…

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası/Türkiye Ralli Şampiyonası

Dünya Ralli Şampiyonası’nın yedinci rallisi Kemer’de başladı. Hafta içinde yağan yağmurlardan sonra iyice ağırlaşan parkurlara çıkan ekipler zorlu şartlarda yarışmaya başladılar.

İlk günün son büyük sürprizini Mitsubishi Lancer WRC pilotu Gigi Galli gerçekleştirdi. Galli ilk gün içinde bir kez en iyi zamana imza atarken gün içinde lider Loeb’i en fazla zorlayan pilot oldu.

Hyundai Assan Motorsports pilotu Serkan Yazıcı 6. etap içinde sol ön tekerleğini bir kayaya çarparak ralliye veda etmek zorunda kaldı.

Yine 6. özel etap içinde yol dışına çıkan Volkan Işık da ralliye veda etti. İlk gün sonunda yarış dışı kalan diğer ekipler:

Hakan Dinç – SS3 – Mekanik
Yağız Avcı – SS1 – OffRoad
Murat Ersönmez – SS6 – Mekanik
Emircan Altuniş – SS2 – OffRoad
Bayram Gören – SS8 – OffRoad

İlk gün sonunda Citroen pilotu Sebastien Loeb 4. özel etap haricinde tüm etaplarda en iyi zamanlara imza attı.

Gigi Galli ise Loeb’i en fazla rahatsız eden pilottu ancak gün sonunda farkın 1dk 09sn’ye çıkmasına engel olamadı. Galli öğleden sonraki etaplarda fren problemi yaşadığını belirtti.

Yedi ay sonra tekrar Citroen Xsara’nın direksiyonuna geçen Carlos Sainz ise güne tutuk başlamasına rağmen daha sonra eski günlerini hatırlatan derecelere imza atarak gün sonunda beşinciliğe kadar çıktı.

Subaru pilotu Petter Solberg ise gün içinde Loeb’e fazla yaklaşamasa da etapların zemininden kaynaklacak herhangi bir kazaya mahal vermemek için tedbiri elden bırakmadı. Solberg son iki etapda Grönholm’e geçilerek dördüncülüğe indi.

Grönholm ısrarlı takibi sonucunda Solberg’i geçerek üçüncülüğe yerleşti ve gözünü ikinciliğe dikti.

Bir Cevap Yazın