Loeb zirvede, Solberg gerilerde!

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Ilk gün geçilen etaplar 128 kilometre uzunluğundaydı ve Atina’daki Özel Seyirci Etabı’ndan tamamen farklı koşullardaki Lamia kentinin güney doğuundaki dağlarda yer alıyordu.
Akropol Rallisi’nin ilk günü sonunda zirvede yer alan pilotlar sırası ile Loeb,
Grönholm, Sainz, Gardemeister, Hirvonen, Rovanpera, H.Solberg, Galli, Martin ve Johansson’du. Gün içinde ralliye veda edenler ise Kresta, Schwarz, Atkinson, Stohl, Warmbold, Sarrazin ve Touhino oldu. Ekipler yarın tekrar ralliye dÖEnebilmek için hazırlıklarına devam ediyorlar.

Subaru takımı için sorunlu başlayan rallide Solberg ilk gün sonunda 14. sırada yer alıyor. Chris Atkinson ve Stephane Sarrazin de gün içinde sorunlar yaşıyarak ralliye veda ettiler.

ÖE1 Atina Olimpik Stadı (2.4 km.)
Perşembe günü düzenlenen açılış seremonisinin ardından müthiş organizasyon ile 62000 kişinin
ÖEnünde heyecanlı dakikalar yaşandı. Loeb en iyi zamanı gerçekleştirirken Ingiliz pilot Mark Higgins sürprize imza atarak Loeb’in 0.1 saniye ardında yer aldı.
Loeb (Citroen) 2:15.4
 


 


ÖE2 Eleftherohori 1 (18.44km)

Sıcak ve güneşli koşullarda ekipler ikinci güne başlamak için Eleftherohori etabının startına geldiler. Ilk araç olarak tozlu toprak etapların en kÖEtü koşullarına çıkan pilot Loeb oldu ve ancak beşinci en iyi zamanı gerçekleştirdi. Marcus
Grönholm en iyi zamanı gerçekleştirirken Ford’dan Toni Gardemeister ve Mikko Hirvonen onun ardından geldiler. Bu arada kayalık yollar ilk kurbanını alıyordu; Ford’dan Kresta.Kresta direksiyon kolunu kırarak yarışa çok erken veda etmek zorunda kalıyordu. Ford Focus ile yarışan Warmbold da
ÖEn tekerleğini kaybederek ralliye veda etti. Citroen ile ÖEzel katılımcı olarak katılan Manfred Stohl’de yol dışına çıkarak ralliye veda edenler arasına katıldı. Janne Touhino da etabın beşinci kilometresinde debriyajına zarar verince kenara çekmek zorunda kaldı. Petter Solberg de yol dışına çıkıp hendeğe düşünce bagaj kapağını ve epey süre kaybetti.

Grönholm (Peugeot) 11:07.7
 


 


ÖE3 Rengini 1 (11.84 km)

Ilk gün etaplara 23. sırada çıkan ÖEzel katılımcı Mikko Hirvonen Ford Focus’u ile en iyi zamanı elde ederek günün sürprizine imza atmış oldu. Yunan seyircilerin kahramanı Vovos da bu etapta iyi beşinci zamanı elde ederek seyircilerini sevindirdi. Petter Solberg bagaj kapağı olmadan devam ettiği etapta içeri dolan toz ve dumana rağmen en iyi ikinci zamana imzattı. Ãœçüncü etap Skoda takımı için pek de güzel geçmedi; Armin Schwarz ve Janne Touhino, iki Skoda pilotu, ilk günü bitirmek zorunda kaldılar. Schwarz ikinci etaptan üçüncü etaba gelirken motor arızası ile kalırken Touhino’nun debriyajı start da kırılınca yarışın ilk günü her iki pilot için de erken bitmiş oldu.
Hirvonen (Ford) 8:33.2
 


 


ÖE4 Elatia-Zeli 1 (32.55 km)

Phil Mills etabın ilk on kilometresinin rallinin genel
ÖEzelliklerinin tersine düzgün ve yumuşak zemini ile sürprizlere açık olduğunu belirtti. Loeb bu etapta rallideki ikinci en iyi zamanını elde etti. Citroen’den takım arkadaşı Sainz ikinci olurken Hirvonen de üçüncü olarak finiş çizgisine geldiler.
Grönholm vites değiştirirken problem yaşadığı ve vitesleri el ile değiştiemek zorunda kaldı ve yavaşlamak zorunda kaldı. Ekipler ilk üç etap sonunda yarım saatlik servis almak için Lamia’ya geri dÖEndüler.
Loeb (Citroen) 21:50.9
 


ÖE5 Eleftherohori 2 (18.44km)
Öğleden sonra tekrar geçilmeye başlanan etapların zeminin ilkinden daha da sert olduğu rapor edildi.
Grönholm vites problemini halledince beşinci etabın en hızlısı olmayı başardı. Hirvonen ise viteslerinde problem yaşadı ve ilk üç vitesini kullanamadı. Bu problem ona 17 saniyeye mal oldu ve genel klasmanda beşinciliğe kadar geriledi. Petter Solberg servis sonrasında hızlanmayı düşünürken etap içinde sol arka şaftına zarar verinde yedinciliğe kadar gerilemek zorunda kaldı ve kalan etaplarda da bu sorun ile mücadele etmek zorunda kaldı. Sarrazin de lastiği patlayınca epey zaman kaybetti.
GÖEnholm (Peugeot) 10:59.0
 


 


ÖE6 Rengini 2 (11.84 km)
Carlos Sainz tekrar geçilen etapta takım arkadaşı Loeb’in bir saniye
ÖEnünde en iyi zamanı gerçekleştirdi. Grönholm ikilinin ardından gelerek zirvedeki yerini korudu. Ilk dÖErt pilot on saniye içinde yer alıyordu. Petter’in kırılan şaftı ona zor anlar yaşatarak 50 saniyeye yakın zaman kaybetmesine sebep oldu. Subaru takımına gelecekler bununla da kalmadı; Sarrazin yine lastik patlattı ve arka süspansiyonuna da zarar verince iki dakikaya yakın zaman kaybetti. Sarrazin altıncı etap sonunda, yarın devam etmek üzere ralliyi bıraktı. Chris Atkinson da motor problemi ile etap sonunda sağa çekince Subaru için ralli kabusa dÖEndü.
Sainz (Citroen) 8:21.5
 


 


ÖE7 Elatia-Zeli 2 (32.55 km)
32 kilometrelik günün en uzun etabının tekrar geçilmesi ile ilk gün sona ermiş oldu. Solberg ralliye kırık şaft ile devam ediyordu. Loeb
Grönholm’ü geçerek günü zirvede bitirmeyi başardı.
Loeb (Citroen) 21:10.6
 

Bir Cevap Yazın