Loeb Zirvede Yalnız

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Şampiyonanın en zorlu toprak etaplarının yer aldığı üç rallinin peşpeşe geldiği “Toprak Festivali”nin ilk ayağı olan Kıbrıs Rallisi, sezonun altıncı rallisi olarak tamamlandı. Tüm ekipler rallinin zor geçeceğini tahmin ediyordu ancak daha ilk etaptan Marcus Grönholm’ün, ilk günün son etabında da Petter Solberg’in ralliye veda etmesini kimse beklemiyordu. Rallinin ilk gününün 13.Cuma’ya denk gelmesinin bu kayıplarda etken olduğunu düşünenler de olmuştur elbette ancak Kıbrıs’ın topraktan öte ufalanmış kayalar ile kaplı yollarının ve umulandan sıcak olan hava şartlarının etkisi kayıplarda daha önemli etkenler oldu.

İlk gün ilk etapta eksantrik milinin zarar görmesi ile ilk güne noktayı koyarak ikinci gün start almak için servis alanına dönmek zorunda kaldı. İlk etapta Solberg Loeb’i geçerek en iyi zamana imza attı. Bu etaptan sonra Solberg turbosunda sorunlar çıkmaya başladı. Turbo’nun içine kum, toprak dolunca Solberg yavaşlamaya başladı. Öğle servisinden sonra Solberg iyiye gideceği yerde sorun daha da büyümeye başladı. Son etaba gelindiğinde 2 dakikaya kadar zaman kaybetmişti ancak 6.etabın startında Impreza’nın motoru tamamen iflas etti. Turbo’nun yanısıra radyatöre dolan kum, toz ve topraklar araçta hararet problemini ortaya çıkmasına sebep olmuştu. Aşırı ısınan aracın elektronik devreleri Subaru Impreza’nın olduğu yerde kalmasına sebep olmuştu.

Tüm bunlar olurken Loeb zirvede yalnız kalarak en iyi zamanları almaya devam ediyordu. Markko Martin ise ilk etapta lastiğini patlatınca gerilere düşmüştü. Takım arkadaşı Grönholm’ün de kalmasından sonra tüm iş Martin’in omuzlarına bindiği için Martin’in stressi de artmıştı.

İkinci gün start zamanı yaklaştıkça Peugeot çadırında koşuşturmaca da artıyordu. Grönholm etaplara dönmek için kendini hazırlıyordu ancak 307 WRC Kıbrıs’ta yarışamayacak durumdaydı. Araç çadırdan çıktıysa da teknisyenlerin itme gücü ile çadıra geri dönmek zorunda kalıyordu.

İkinci güne başlayacağı söylenen Solberg ise gece alınan takım kararı ile Kıbrıs’ta misafir olarak kalacaktı. Takım zarar gören Impreza’nın Yunanistan’da da yarışacağını göz önüne alarak aracı ralliden çekti.

Zirvede fazla mücadele olmadığı için ikinci gün içinde kariyerlerinde ilk kez zirveye bu kadar yakın olan Manfred Stohl ve Henning Solberg’in ne yapacakları konuşulmaya başlamıştı. Stohl, Loeb’i fazla sıkıştırmadan kendi zirvesinde kalmayı garantilemek için fazla riske girmeden, kendini zorlamadan etapları geçmeye başlamıştı bile. Ancak Henning Solberg ise bu kadar rahat değildi. Hemen arkasından zirveye yaklaşan Markko Martin’in nefesini ensesinde hissetmeye başlamıştı. İkinci günün sonunda aradaki fark 15 saniyeden 19.5 saniyeye çıkmıştı ama üçüncü günde de onu geride tutmak bu kadar kolay olmayacaktı.

İkinci günün en önemli olayı ise 11.etap içinde Duval’in kazası oldu. Belçikalı pilot kazanın ardından alev alan Citroen Xsara’yı
söndüremeyerek kuru otların yanmasına engel olamayınca 11.etap çoğu ekip için normal etap olarak geçildi ve 12.etapta da ekipler için nötralizasyon verildi.

Ãœçüncü gün içinde ekipler yine problemler yaşamaya devam ettiler. Henning Solberg 15.etapta sorun yaşarken kürsüdeki yerini Markko Martin’e teslim ediyordu. Toni Gardemeister ise son gün içinde iki etapta en iyi zaman imza atarak kariyerinde bir ilke daha kavuşuyordu.

Güney Kıbrıs Rallisi Genel Klasman:

1

Loeb/Elena Citroen
Total

5:02:29.4

2

Stohl/Minor Citroen Xsara
Wrc

+04:09.5

3

Martin/Park Marlboro Peugeot
Total

+04:41.9

4

Solberg/Menkerud Bp Ford
WRT

+05:15.7

5

Gardemeister/Honkanen Bp Ford
WRT

+07:37.3

6

Kresta/Mozny Bp Ford
WRT

+10:17.4

7

Rovanpera/Pietilainen Mitsubishi Motors
Motor Sports

+12:18.7

8

Carlsson/Andersson 206
Wrc

+16:03.2

9

Tuohino/Markkula Skoda
Motorsport

+16:46.3

10

Atkinson/Mcneal Subaru
WRT

+27:01.5

Pilotlar Şampiyonası

1

Loeb

45

2

Solberg

34

2

Martin

34

4

Gardemeister

28

5

Grönholm

26

6

Rovanpera

13

7

Stohl

11

Markalar Şampiyonası

1

Peugeot

62

2

Citroen

53

3

Ford

44

4

Subaru

38

5

Mitsubishi

29

6

Skoda

8

Bir Cevap Yazın