Loeb’i durdurmak çok zor

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Üçüncü güne başlarken ralliye katılan 88 ekipten 67’si hazır durumdaydı. Toplam 98 kilometrelik dört özel etap Lamia kentinin batısındaki dağlık bölgede bulunuyordu. Kuru ve sıcak havada mücadele eden pilotlardan en rahat konumda olan Loeb zirvede yalnız bir şekilde rekora doğru hızla ilerliyordu. Ikinci gün içinde şaft problemi yaşayan Grönholm’ün dördüncülüğe düşmesinden sonra Gardemeister ikinciliğe çıkmış, Citroen ile son kez etaplarda yer alan Sainz ise üçüncülükteki yerini korumaktaydı.
Gün sonunda Loeb rekorla birlikte zirvedeki yerini sağlamlaştırdı. Solberg’in puan alamadığı Akropol Rallisi’nden 10 puan alarak pilotlar şampiyonasında da zirvede yalnız kaldı. Citroen takımı da Sainz’ın iki rallilik “alışılmış” performansından sonra Peugeot’u geride bırakarak markalarda zirveye çıktı.
Solberg ve Subaru için kabus gibi geçen Akropol Rallisi’nden kârlı çıkan diğer bir ekip de ikincilik basamağına çıkan Gardemeister’in Ford’u oldu.
 

ÖE16 Dikastro (26.78 km)

Ekipler sıcak ve güneşli havada üçüncü günün ilk iki etabını geçmek için servis alanından starta doğru hareketlendiler. Sainz ve Gardemeister arasında geçmesi muhtemel mücadelenin beklenilen aksine bugün de başlamayacağı Sainz’ın yerinden memnun olduğunu ve ikincilik için hiç bir riske girmeyeceğini açıklaması ile anlaşılmıştı. Petter Solberg ise ilk gün kaybettiği zamanları telafi etmek ve en azından bir puan alabilmek için sekizinci sıradaki Markko Martin’i sıkıştıracağını söylüyordu. Toni Gardemeister Sainz’ın açıklamasına rağmen hızını hiç düşürmeden bu etabın en iyi zamanını gerçekleştirdi. Loeb ise sadece 0.1 saniye ardından ikinci olurken, Grönholm de üçüncülükte yer alıyordu. Solberg beşinci en iyi zamanı elde ederek dokuzunculukta kalıyordu. Subaru ile özel katılımcı olarak yarışan Tobias Johansson bu etapta yol dışına çıkarak son günün ilk eleneni oluyordu.
Gardemeister (Ford) 21:00.4
 


 

ÖE17 Grammeni (19.66 km)

Loeb’in yine en iyi zamanı elde ettiği bu etapta Gardemeister ikinci oldu. Solberg sabah geçilen toplam 45 km.lik ilk iki etap sonrasında 1dk 7sn. olan farkı 41sn.ye kadar düşürdü.
Öğleden sonraya kalan 50 kilometrede elinden geleni yaparak en azından bir puan almak için mücadelesini sürdürecekti. Ekipler bu etaptan sonra 30 dakikalık servis için Lamia’ya geri döndüler.
Loeb (Citroen) 14:23.4
 


 

ÖE18 Pyrgos (34.80 km)

Pyrgos etabı Akropol Rallisi’nin en yeni ve en uzun etabıydı. Özel katılımcı Hirvonen Ford Focus ile en iyi zamanı gerçekleştirerek beşincilikteki yerini sağlamlaştırdı. Antermanlarda fazla çalışmamasına rağmen Loeb bu etabı ikinci bitirdi, Grönholm ise üçüncü oldu. Petter Solberg ne kadar uğraşsa da bu etapta ancak iki saniye kadar iyi derece yaparak Martin’in ardında kaldı. Ilk on pilotun yeri artık değişecek gibi gözükmüyordu.
Hirvonen (Ford) 27:48.1
 


 

ÖE19 Perivoli (17.55 km)

Son etapta da başka sürpriz olmayınca Loeb rallideki zaferini ilan etmiş oldu. Hirvonen yine en iyi zamana imza atarken Grönholm, Loeb, Sainz ve Gardemeister sırasıyla onu izlediler. Loeb bu sonuç ile bir sezonda peşpeşe 5 ralli kazanan ilk pilot olma ünvanına sahip oldu. Gardemeister ikinci olurken ralli etaplarında son kez boy gösteren Carlos Sainz da üçüncü oldu. Solberg de dokuzuncu sırada kalarak sadece takımı Subaru için bir puan kazanmış oldu.
Hirvonen (Ford) 14:54.2
 

Bir Cevap Yazın