Loix üçte üç yaptı.

Kategori : IRC

Belçikalı pilot son dört etabında birinciliğin üç kez el değiştirdiği Barum Rallisi birinciliği ile bu sezon katıldığı üçüncü yarıştan da zaferle ayrılmış oldu.

Juho Hanninen yarışı ikinci sırada tamamlasa da pilotlar klasmanında liderliğini sürdürmüş oldu. Podyumun üçüncülük basamağına çıkan yerel pilot Pavel Valousek Skoda’nın ilk üçü bir kez da ambargo altına almasının yanında sezonun bitimine üç yarış kala markalar klasmanında şampiyonluğu ilan etmesine de yardımcı oldu.

Önceki günün lideri Jan Kopecky geçen sene kazandığı Barum Rallisi’ni bir kez daha kazanmak için başladığı son günde yarışın bitimine üç etap kala spin atınca hayalleri suya düştü.

Kopecky daha önce attığı spinde kaybettiği zamanı çıkartmaya çalışırken geç fren ile girdiği virajda tutunamayarak yol dışına çıktı. Skoda’sı fazla zarar görmese de yoldan epey uzaklaşan Kopecky’nin etaba dönmesi imkansızdı. Kopecky ve kopilotu Petr Stary ilk etaptan itibaren önde götürdükleri yarışı da orada bırakmak zorunda kaldılar.

“İlk spinden sonra araçta titreme oluştu, lastik patlattığımızı sandım” diyerek kötü günü özetlemeye başlayan Çek pilot : “Bence bundan dolayı çok geç kaldık ve yoldan çıktık. Skoda’dan ve beni destekleyen insanlardan özür diliyorum çünkü araç mükemmel çalışıyordu ve destekçilerim bana güveniyordu.”

Kopecky’nin şanssızlığı Peugeot 207 pilotu Bryan Bouffier’i lider yaptı. Ama Bouffier de şanssızlığını kurbanı oldu ve sondan bir önceki etapta viraj dışına taşınca arka süspansiyonuna darbe aldı ve Loix’in 3.8 saniye ardında son etaba girdi.

Son etapta da şanssızlığı üzerinden atamayan Fransız pilot önceki kazasından aldığı hasar sonucu borulardan akan su ön lastiğini kayganlaştırınca etabın bitimine beş kilometre kala yol dışına çıktı ve hendeğe düştü. Böylece Fransız pilot için ikincilik de hayal oldu.

Loix ve kopilotu Frederic Miclotte önce Kopecky’nin kalması ile Bouffier’in ardından ikinci sıraya yükseldi. Fransız pilotun da yarış dışı kalması ile son gün öğle servisinden çıkarken akıllarına bile gelmeyen birinciliğin sahibi oldular.

Yağmur ve serin hava şartları Çek Cumhuriyeti’nin güneydoğu’sunda düzenlenen yarışa katılan pilotlara zor anlar yaşattı. Beklenenin aksine ısınmayan hava asfalt zemini daha da kayganlaştırdı. Bir çok pilot etaba çıkmadan önce hava şartlarına uygun lastiği seçebilmek için zorlandılar.

Juho Hanninen de bu pilotların arasında yer alıyordu. Hanninen ilk gün dördüncü etapta yanlış lastikler ile start alınca kayarak aracının arkasını ağaca çarptı ve liderin 0.1 saniye gerisinde giderken bir anda gerilere düşmekten kurtulamadı. Fin pilot yarışın kalanını hata yapmadan tamamlayınca yarışı ikinci sırada tamamlamayı başardı.

Pavel Valousek IRC Şampiyonu Kris Meeke ile girdiği mücadelede Meeke’i 18.4 saniye geride bırakarak podyumun son basamağına çıkmayı başardı. Meeke son etabın iki kilometresini kırık difransiyle ile tamamlamak zorunda kalınca yarışı da dördüncü sırada tamamlayabildi. Meeke son gündeki sekiz etaba çıkarken ikincilik hedefini belirlemişti ancak Kuzey İrlandalı pilot yanlış lastik seçimlerinde bulununca zirveden uzak kaldı. Son etaplarda yaşanan kaostan az hasarlı çıkınca da dördüncülüğe razı oldu.

Yarışın düzenlendiği Zlin’e yakın bir yerde yaşayan Valousek iklim ve zemin şartlarını bilmesinin avantajını son günde fazlası ile yaşadı. Bir çok pilot yağmur yağacağını varsayarak yağmur lastikleri ile etaba çıksa da Çek pilot sert hamurlu kuru hava lastikleri ile start alınca rakiplerini kolaylıkla geride bıraktı.

Andreas Mikkelsen M-Sport Ford Fiesta S2000 ile yarışı beşinci sırada tamamlarken, Vaclav Pech Ralliart Mitsubishi Evo’su ile ilk altıyı tamamladı. Pech, Çek Ralli Şampiyonası’nda büyük rakibi olan Valousek’in gerisinde kalarak sezonu kalanı için şampiyonluk ümitlerinin azalmasına engel olamadı.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: