Macaristan’da “bilek gücü” kazandı

Kategori : IRC

Kıtalararası Ralli Mücadelesi (IRC) sezonunun sekizinci yarışı Macaristan Rallisi’nde Jan Kopecky 0.8 saniye farkla zafere ulaştı. Thierry Neuville son etapta rakibini 7.3 saniye geçse de aradaki farkı kapatmayı başaramadı ve ikinciliğe razı oldu. Bu sonuçla geçen yarış 1.2 saniye ile “en yakın finiş” rekoru kırılan IRC’de rekor uzun süre gitmedi ve bir yarış sonra 0.8 saniye ile yeniden kırılmış oldu.

Aslında son iki etaba gelene kadar Andreas Mikkelsen yarışı ilk sırada götürüyordu ve ikinci Kopecky ile arasında 10.4 saniye fark vardı ancak Mikkelsen kaza yapınca son iki etap tansiyon yükseldi.

Mikkelsen kazayı şöyle anlattı : “Onüçüncü etaba kadar her şey mükemmeldi. Start ile beraber tempomuzu yakaladık, Ola (Floene) da çok iyi iş çıkartıyordu, aracımız da mükemmeldi. Bunun olmasından dolayı çok üzgünüm. Tepe üstü hızlı bir sağ virajda yarış bizim için sona erdi. Yolun daraldığı yerde etabın üstünde toprak da vardı. Sabah etabının tekrarıydı ve ilk geçiş olduğu için toprak yoktu. İkinci geçiş olmasına rağmen o noktaya kadar etabın kalanı da temizdi. Toprağa girince tutunma bir anda kayboldu ve altıncı vitesle girdiğimiz virajda savrularak ağaca çarptık.”

Mikkelsen’in çıkması ile Freddy Loix yarışı üçüncü sırada tamamladı.

IRC’de sezonun bir sonraki yarışı 24-25 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan Sanremo Rallisi olacak. İtalya’daki yarış asfalt zeminde koşulacak.

IRC’de Pilotlar Klasmanı’nda Jan Kopecky bu zaferi ile 120 puan ile liderliğe yükseldi. Freddy Loix da 103 puan ile ikinciliğe çıktı. Macaristan’da start almayan Juho Hanninen üçüncülüğe geriledi.

Markalar Klasmanı’nda ise Skoda 285 puan ile lider, Peugeot 199 puan ile ikinci M-Sport ise 70 puan ile üçüncü sırada bulunuyor.

Bir Cevap Yazın