Pirelli’nin Yıldız Pilotları son hazırlıklarına başladı

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

FIA ve Pirelli, Dünya Ralli Şampiyonası merkezli bir organizasyon olan Pirelli Star Driver projesi ile genç sürücüleri keşfetmek güçlerini için birleştirmişlerdi. Pirelli Star Driver (Pirelli Yıldız Pilot) projesi geçen sene yapılan seçmeler ile başlamıştı. Projenin hayata geçeceği Portekiz Rallisi öncesinde 5 genç pilot İskoçya’da eğitim ve testlerin gerçekleştirileceği bir kampa girdiler.

Bir yıl kadar önce FIA (Dünya Otomobil Sporları Federasyonu) ve Pirelli gelecek neslin yarış pilotlarını ortaya çıkarmak için arayışlarına başlamışlardı. Dört farklı bölge belirlendikten sonra ülke federasyonlarının belirlediği genç yıldız pilot adayları gerçek yarış ortamında tutuldukları testler sonrasında ilk sırayı almak için mücadele ettiler. Bu seçmeler sonrasında Avrupa’dan Finlandiyalı 23 yaşındaki Jarkkoo Nikara ve Çek Cumhuriyetli 18 yaşındaki Martin Semerad, Asya-Pasifik’ten Yeni Zellandalı 28 yaşındaki Mark Tapper, Orta Doğu’dan Güney Kıbrıslı 21 yaşındaki Nicos Tomas ve Afrika’dan Güney Afrikalı 26 yaşındaki Jon Williams Pirelli Star Driver programına dahil oldular.

Pirelli Star Driver pilotları sezon içinde altı yarışta Mitsubishi Evo 10 ile start alacaklar. Genç yıldız pilot adaylarının takvimi şöyle:

Rally de Portugal (2-5 Nisan) – Portekiz
Rally d’Italia-Sardegna (21-24 Mayıs) – İtalya
Acropolis Rally of Greece (11-14 Haziran) – Yunanistan
Rally Finland (30 Temmuz – 2 Ağustos) – Finlandiya
Rally de España (1-4 Ekim) – İspanya
Wales Rally GB (22-25 Ekim) – İngiltere

Bir Cevap Yazın