Baldacci ilk günün lideri

Kategori : Avrupa Ralli Şampiyonası
Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu tarafından organize edilen ve dün İzmir Cumhuriyet Meydanı’nında verilen startla başlayan Avrupa Ralli Şampiyonası’nın 7.ayağı Fiat Rallisi’nde büyük yarışın ilk günü sürprizlerle dolu geçti.

Teknik kontrolden geçen 42 aracın start aldığı ralli , saat 08:33 itibariyle Gödence 1 özel etabı ile başladı. İlk iki etapta liderliğe yerleşen isim, Süper 1600 kategorisinde 3 kapı numarasıyla yarışan İtalyan takım Giandomenico Basso-Mitia Dotta ikilisi olurken, Beyler 1 etabında ise genel klasman birinciliğine bir başka İtalyan takım (6) Mirco Baldacci-Giovanni Bernacchini ikilisi yerleşti. Ancak daha üçüncü etaptan itibaren Türkiye Şampiyonası’ndaki iddialı birçok isim yarışa veda edince liderlik yarışında yabancı ekiplerin üstünlüğü hissedilir şekilde arttı.

 

Fiat Motorsporları adına yarışan Volkan Işık motorundaki sibop arızası ile Beyler etabında yarıştan ayrılırken aynı etabın diğer talihsiz isimleri ise Fiat Palio pilotu Fatih Kara, Mitsubishi Lancer Evo 8 pilotu Cengiz Yıldız ve ulusal şampiyonada Grup N lideri olan Kerem üstünkaya oldu.

 

Renault Sport Türkiye adına start alan ve Süper 1600 kategorisinde şu anda Türkiye Şampiyonası’nda lider durumunda bulunan Ercan Kazaz–Cem Bakançocukları ise mekanik arıza nedeniyle yarış dışı kalan bir başka önemli ekipti. Geçen yılın Avrupa Ralli Şampiyonu olan Renault Clio Süper 1600’ü ile Simon Jean Joseph-Jack Boyere ikilisi ise genel klasmanda ikincilik ve üçüncülük arasında gelgitler yaşarken, şu anda Avrupa Şampiyonası’nın lideri durumunda bulunan Renato Travaglia-Flavio Zanella ise altıncılık ve dördüncülük arasında yer değiştirdi.

 

Günün son etabı ise Pınarbaşı etabında gerçekleştirilen Fiat özel Seyirci Etabı idi. çift kalkışlı olarak organize edilen etapta Baldacci gün içinde elde ettiği liderliğini toplam 1:24:31:3’lük derecesiyle korumayı bildi. Fransız pilot Simon Jean Joseph ise gün sonunda 30.0 saniyelik farkla genel klasman ikinciliğine yerleşerek finişe geldi.

 

İtalyan sürücü Basso ise 1.40 derecelik farkla Simon’ın arkasında üçüncülüğü elde ederken, Fiat Ralli’nin en iyi Türk ekibi 14 kapı numarası ve Renault Clio ile yarışan Burak çukurova-Aykan Alakoç oldu.

 

Şampiyona lideri Travaglia ise ancak 5. sırada kendine yer bulabildi. Fiat Abarth sürücüsü Hamdi ünal genel klasmanda 6.’lığı elde ederken, Grup N’de günü birinci kapatan isim ise Subaru Impreza ile start alan pilot Burhan Kuru-Serdar Kurbanzade oldu.

 

FIAT’ın ana sponsorluğunda gerçekleştirilen 8’i farklı etap olmak üzere toplam 15 özel etabın (250 km) geçildiği 739 km’lik parkurunda koşulan yarışın ikinci gününde 9 etap 441 km’lik parkur geride kalırken, yarışmacılar yarın Cumhuriyet Meydanı’nda 15:08’deki finişe ulaşmak için ter dökecekler.

 

Bir Cevap Yazın