Burak Çukurova İtalya’daki ilk sınavını başarıyla tamamladı.

Kategori : Avrupa Ralli Şampiyonası

16-18 Nisan tarihleri arasında İtalya’nin Garda gölü civarındaki etaplarda gerçekleştirilen İtalya Asfalt Şampiyonası’nın ve Avrupa Ralli Şampiyonası’nın ilk yarışı olan 1000 Miglia Rallisi bu sene bir Türk ekibi ağırladı. 2000 cc motorlu Renault Clio otomobillerin yarıştığı A7 sınıfında mücadeleye ortak olan Türk ekip, Burak Çukurova- Aykan Alakoç ikilisi idi. Yarışın ilk gününden itibaren koşulan etaplarda Clio Trophy’deki yüksek kompetisyonun da yardımıyla asfalt tecrübesini arttırmayı hedefleyen Burak Çukurova, temkinli bir tempo ile yarışa başladı.

Yarış Perşembe akşamı gerçekleştirilen süper seyirci etabi ile başladı. Süper seyirci etabında organizasyon farklı bir uygulama yaptı ve bir yarış otomobili parkuru tamamlamadan arkadakine start vererek pistte birden fazla otomobilin ayni anda yarışmasına müsade etti. Bu her ne kadar pilotlar için konsantrasyonu zorlasa da tribünleri dolduran binlerce seyirciler için keyifliydi.

Cuma günü 1000 Miglia’nın zorlu etaplarında gerçek yarış, kuru zeminde başladı. Üç etabın ikişer kere geçilmesi ile gerçekleştirilen gün, tutunan asfaltı ve dar yolları ile Burak Çukurova için yeni ve farklı bir tecrübeydi. İki kere spin atan Çukurova otomobile hasar vermeden ama biraz zaman kaybetmiş olarak Clio Trophy’de ilk günü 9. sırada tamamladı.

Cumartesi günü ekipleri etaplarda yağmur bekliyordu. Özellikle ilk loop’un son iki etabını siddetli yağış altında geçen Burak Çukurova-Aykan Alakoç ikilisi spin atarak yaklaşık 15 saniye zaman kaybetmesine ve yağmurlu etaplardaki tecrübesizliğine rağmen güzel zamanlar yaptı.

10. ve 13. özel etap olan ve yarışın en zorlu etabı olarak bilinen Cavallino’da Burak Çukurova genel klasmanda 23. zamanı yaparak güzel bir başarıya imza attı.

Yarışın son etabına kadar mücadeleden kopmayan ekibimiz Clio Trophy’deki sıralamasını yarış sonunda yedinciliğe çıkardı ve genel klasman 30.su olarak finiş gördü.

Yarış sonunda Burak Çukurova yaptıgı acıklamada “Yarışa temkinli başladık, burada olma amacımız asfalt tecrübemizi arttırarak iddialı olduğumuz Türkiye Ralli Şampiyonası için kendimize avantaj sağlamak. Clio Trophy organizasyonundaki yüksek mücadele, 20 saniye içinde 20 eşit güçte otomobilin yer almasından anlaşılıyor. Ve ben de bu kompetisyonu yaşamak için buradayım. Clio R3 otomobili bize bu fırsatı veriyor. Sponsoruma, teknik ekibime ve bana destek olan herkese teşekkür ederim. İlk yarış koyduğumuz tüm hedeflere ulaştık, sezonun kalanında tecrübe kazanıp hızlanarak ilk 5 içinde olmayı umuyoruz” dedi.

Başarı ile organize edilen 1000 Miglia Rallisi’nden sonra sıradaki yarış 29-30 Mayıs tarihlerindeki Rally Valle d’Aosta ancak Burak Çukurova aynı tarihte yapılacak Türkiye Ralli Şampiyonası, İstanbul Rallisi’nde yarışacak olması sebebi ile bu yarışı kaçıracak ve Clio Trophy’ye 29-30 Mayıs tarihlerinde yapılacak Rally della Marca ile devam edecek.

Bir Cevap Yazın

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: